Урок:

Ринкова економіка

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Принципи ринкової економіки. Кругообіг в ринковій економіці. Попит і пропозиція, ринкова ціна, конкуренція.

Мета: роз’яснити учням поняття ринкова економіка, принципи ринкової економіки, економічна свобода, конкуренція, попит, пропозиція, гроші, ринкова ціна.

Хід уроку

1. Організаційні моменти.

2. Актуалізація опорних знань

3. Вивчення нового матеріалу.

План заняття

  1. Ринкова економіка

  2. Принципи ринкової економіки. Кругообіг в ринковій економіці

  3. Попит, пропозиція, ринкова ціна, конкуренція

  4. Зміна попиту та пропозиції під час війни

1. У найпростішому розумінні, на ринку відбувається обмін товарів й послуг на гроші, тобто ринок — це механізм взаємодії споживачів та виробників товарів як суб’єктів економічної діяльності. Ринковою системою можна назвати сукупність зв’язків, що виникає між виробниками та споживачами різноманітних благ.

Ринкова економіка — це економічна система, де рішення щодо виробництва та розподілу продуктів приймаються на основі існуючого попиту та пропозиції, які й визначають ціни на товари та послуги. Існування ринкової системи вимагає, щоб у суспільстві виконувалися деякі умови взаємодії між учасниками (суб’єктами) економічної діяльності.

Функціонування будь-якої економіки грунтується на взаємозв’язаному русі ресурсів, споживчих благ і доходів. Такий рух називається економічним кругообігом.

2. Економічний кругообіг в ринковій економіці здійснюється між її суб’єктами.

Суб’єктами ринкової економіки можуть бути: практично кожний індивідуум як фізична особа, що не обмежена законом у правосуб’єктності та дієздатності; групи громадян (партнерів); трудові колективи; юридичні особи всіх форм власності.

Кругообіг ринкової економіки починається з домашніх господарств як власників ресурсів, що постачають на ринок ресурсів працю, землю, капітал і підприємницькі здібності. Ресурси потрапляють до підприємств, які, розподіливши та поєднавши їх певним чином створюють товари та послуги. Останні, опинившись на ринку товарів і послуг, стають об’єктом попиту і подальшого споживання домогосподарств. Цим завершується перше коло кругообігу ринкової економіки.

Друге коло кругообігу починається з підприємств. Підприємства, здійснюючи витрати, виступають на ринку ресурсів як покупці. Купуючи ці ресурси у домогосподарств, вони сплачують їм доходи: заробітну плату, ренту, процент і прибуток. Домогосподарства, отримавши доходи, здійснюють споживчі витрати і на ринку продуктів купують товари та послуги. Підприємства, які ці товари та послуги реалізують, привласнюють виручку від реалізації.

Домогосподарства і підприємства беруть участь у кругообігу як самостійні і незалежні суб’єкти господарювання, що мають власні інтереси.

Здійснення економічного кругообігу за такою схемою передбачає дотримання певних вимог (принципів) у стосунках дійових осіб. Це – принципи ринкової економіки.

Основними принципами ринкової економіки є:

1) Вільний вибір видів і форм діяльності означає наявність прав у будь-якого господарюючого суб'єкта (людини, сім'ї, групи, колективу підприємства) на вибір бажаного, доцільного, вигідного виду економічної діяльності і здійснення цієї діяльності в будь-якій формі, що допускається державними законами.

2) Загальність ринку - неминучість проникнення ринкових відносин у всі сфери суспільного виробництва.

3) Рівноправність ринкових суб'єктів з різними формами власності. У ринковій економіці не повинні створюватися “особливі” умови спеціального режиму сприяння за ознакою форми власності, ставлячи у вигідне положення одну з них і в невигідне - іншу.

4) Вільне ціноутворення. При вільному ціноутворенні ціна не підлягає зовнішнім обмеженням. Вона формується в результаті торгу, на основі взаємної угоди між продавцем і покупцем, у результаті взаємодії попиту і пропозиції.

5) Саморегулювання господарської діяльності передбачає, що визначальна роль в управлінні надається економічним, а не адміністративно-розпорядчим методам.

6) Принцип договірних відносин означає обов'язковість їх дотримання всіма сторонами операції.

7) Економічна відповідальність.

8) Самофінансування - самозабезпечення господарюючих суб'єктів всіма необхідними ресурсами.

9) Децентралізація управління і господарська самостійність.

10) Державне регулювання.

11) Конкуренція.

12) Механізм соціального захисту.

Основні функції ринку

• Спеціальна: забезпечується рух товарів від виробника до споживача.

• Регулятивно-контрольна: через посередництво ринку визначається: що, скільки, коли, як і для кого виробляти. Внаслідок дії закону вартості та закону попиту і пропонування встановлюються відтворювальні пропорції, оптимізується розподіл ресурсів між сферами діяльності, забезпечується контроль за суспільно-допустимим рівнем виробничих витрат.

• Стимулююча: ініціюється виробництво тих товарів, які необхідні споживачам. Через механізм конкуренції ринок активно впливає на розширення асортименту і підвищення якості продукції, вилучення з виробництва застарілих її видів.

Однією з умов ринкової економіки є економічна свобода. Це означає, що учасники економічних відносин самі приймають рішення на основі власної вигоди й несуть відповідальність за свої дії. Економічна свобода неможлива без існування приватної власності на ресурси та засоби виробництва. Приватна власність дозволяє людині залучати та використовувати різноманітні ресурси, відстоювати власні інтереси, отримувати користь і прибуток, сприяє економічному зростанню.

Ринкова економіка неможлива без конкуренції — економічного змагання між виробниками з метою отримання доходу. Щоб конкуренція була можливою, потрібно, щоб на ринку існувала велика кількість продавців. Так само має бути багато покупців, щоб не було можливості окремого впливу на попит на ринку. На вільному ринку підприємці не контролюють ціни, а споживачі та підприємці вибирають продукт на основі повної інформації про нього. Конкуренція забезпечує ефективний розподіл ресурсів, сприяє інноваціям і розвитку ефективних підприємств та виходу з ринку неефективних, а також дозволяє задовольнити різноманітні потреби й забезпечити високу якість товарів і послуг. У разі відсутності конкуренції створюється монополія, коли в певній галузі існує єдиний виробник. Цей виробник може необґрунтовано підвищувати ціну на свою продукцію або зменшувати обсяги виробництва, щоб збільшити власні прибутки. Такі дії можуть бути шкідливими для суспільного добробуту.

Особливе місце в ринковій економіці належить грошовим розрахункам. Гроші виступають мірою вартості різноманітних благ. Вони є мірилом вартості та засобом обігу.

Гроші — зручний засіб обміну, який дозволяє споживачам і підприємцям уникнути незручностей бартеру, тобто прямого обміну товарами або послугами без використання грошей.

3.Попит (D) — платоспроможна потреба, забезпечене грошима бажання покупця придбати товар за даною ціною. Обсяг попиту (Qd) — конкретна кількість товару, яку можуть і хочуть придбати покупці за даного рівня цін.

Закон попиту: що нижчою є ціна, то більший обсяг попиту, і навпаки.

Зміна в ціні по-різному впливає на різні товари: якщо ціна на сіль зросте, це навряд чи вплине на кількість солі, яку купуємо та споживаємо. А в разі зростання ціни, наприклад, на апельсини, ми будемо купувати їх менше, натомість споживаючи більше інших фруктів. Така залежність між зміною ціни на товар і попит на нього називається еластичністю попиту.

Попит на товар називають еластичним, якщо незначна зміна в ціні викликає значну зміну попиту; і навпаки, якщо при значній зміні ціни попит змінюється лише незначно або не змінюється взагалі, такий попит називають нееластичним.

До товарів з еластичним попитом зазвичай належать предмети розкоші (делікатеси, коштовності), товари, вартість яких є відчутною для бюджету (меблі або велика побутова техніка), а також товари, для яких легко знайти заміну (деякі фрукти тощо).

До товарів з нееластичним попитом належать товари першої необхідності (ліки, електрика), недорогі товари, покупка яких лише незначно відбивається на бюджеті (кулькові ручки або зубна паста), а також товари, яким важко або й неможливо знайти заміну (пальне, сіль).

Пропозиція (S) — бажання виробника, продавця виробляти, продавати товар за даного рівня цін. Закон пропозиції: що вищою є ціна, то обсяг пропозиції більший. Якщо змінюється ціна, змінюється обсяг пропозиції. Пропозиція, як і попит, характеризується еластичністю, тобто залежністю від цін. У випадку нееластичної пропозиції споживачі готові платити будь-яку ціну за товар. До цієї групи належать унікальні речі, які не мають аналогів і не можуть бути відтворені.

Розглянемо, яка взаємодія попиту і пропозиції

Держава також може впливати на ринкові ціни безпосередньо, встановлюючи максимальні або мінімальні ціни на певні види продукції. Наприклад, щоб захистити виробників сільськогосподарської продукції, держава вводить на цю продукцію мінімальну ціну. Результатом може стати надлишок продукції, оскільки споживачі за завищеною ціною готові придбати лише частину продукції. Уряду доводиться викупати залишок продукції на гроші платників податків.

Поширеною є також інша ситуація, коли уряд запроваджує максимальні ціни на певну продукцію (комунальні послуги, хліб тощо), щоб захистити малозабезпечені верстви населення (ціна підлоги). У цьому разі споживачі готові купити більше товарів, що призводить до виникнення дефіциту товарів, який має своїм наслідком спорожнілі полиці магазинів або й виникнення «чорного ринку» на дефіцитні товари.

Отже, попит і пропозиція разом формують обсяг продукції та ціну ринкової рівноваги, які є оптимальними для суспільства.

4.Війна Росії проти нашої країни призвела до закриття багатьох магазинів порушила логістичні шляхи та зменшила імпорт товарів в Україну.

Військова агресія проти України завдала відчутного удару всім галузям вітчизняної економіки, в тому числі й роздрібній торгівлі. Ринок суттєво просів через міграцію частини населення за кордон, активні бойові дії в низці регіонів та загальне падіння доходів українців. Найбільше від війни постраждала реалізація товарів для будівництва, ремонту та облаштування житла.

Водночас деякі товарні категорії стабільно зростають навіть під час війни. Наприклад, об’єми реалізації продуктів харчування, при цьому основним попитом в цей період користувалися товари з тривалим терміном зберігання. Зокрема, консерви, борошно, олія, цукор і сухофрукти.

Окрім продуктів харчування, у березні позитивну динаміку продажів демонстрували магазини спортивного одягу. Тут українці купували в основному теплий одяг та взуття. Це було зумовлено потребами як військових, так і переселенців, які часто були змушені покидати свої домівки поспіхом, не взявши навіть базові речі.

У березні й квітні в “плюс” у порівнянні з минулим роком також відпрацював напрям дитячих товарів. В основному - за рахунок продукції для малюків (дитяче харчування, засоби гігієни), яку українці закуповували про запас.

Спостерігалося збільшення продажів побутової техніки та електроніки. Яскравою тенденцією став підвищений попит на електроскутери та інший електротранспорт, що стало логічним наслідком подорожчання і дефіциту палива на українських АЗС.

У перші місяці війни також фіксувався підвищений попит на товари, які були необхідні ЗСУ та теробороні для облаштування захисних позицій: бензопили, сокири, лопати, генератори, каністри, каримати, тактичний одяг та взуття тощо. Зараз, в міру покращення забезпечення військових, попит на ці товари поступово знижується.

Крім загального скорочення ринку через виїзд частини населення за кордон, також фіксують географічний перерозподіл споживання, пов’язаний з переселенням українців у відносно спокійніші західні регіони країни. Також спостерігається тенденція до економії коштів. Українці все частіше відмовляються від придбання дорогих товарів і в основному закуповують продукцію першої необхідності.

2

10 з 10 балів

Домашнє завдання. Опрацювати поданий матеріал і в підручнику ст.166-170

Дати письмову відповідь на питання

1.Що таке ринкова економіка ?

2. Які суб’єкти економічного кругообігу?

3.Які принципи ринкової економіки?

4. Що таке економічна свобода?

5. Дайте визначення конкуренції.

6. Що таке попит і пропозиція?

Рефлексія від 33 учнів

Сподобався:

0

Так: 31

Ні: 2

Зрозумілий:

0

Так: 31

Ні: 2

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 32

Так: 1

Рекомендуємо

Становлення ринкової економіки.

Становлення ринкової економіки.

610

Аватар профіля Кобернік Людмила Василівна
Вступ до історії України та громадянської освіти
6 клас

33 грн

Безробіття, як невід`ємна складова ринкової  економіки.

Безробіття, як невід`ємна складова ринкової  економіки.

103

Аватар профіля Усиченко Олена Вікторівна
Техніка пошуку роботи
IV курс

25 грн

Постіндустріальна економіка.

Постіндустріальна економіка.

1246

Аватар профіля Кобернік Людмила Василівна
Вступ до історії України та громадянської освіти
6 клас

33 грн

Глобальна економіка

Глобальна економіка

338

Аватар профіля Чернишева Антоніна Вікторівна
Географія
11 клас

83 грн

Сучасні риси національної економіки України

Сучасні риси національної економіки України

273

Аватар профіля Чернишева Антоніна Вікторівна
Географія
11 клас

100 грн

Практичне заняття: «Економіка в повсякденному житті».

Практичне заняття: «Економіка в повсякденному житті».

943

Аватар профіля Кобернік Людмила Василівна
Вступ до історії України та громадянської освіти
6 клас

33 грн

Схожі уроки

Права, свободи та законні інтереси людини як ціннісний вимір громадянського суспільства і правової держави

Права, свободи та законні інтереси людини як ціннісний вимір громадянського суспільства і правової держави

63

Аватар профіля Приходько Ольга Анатоліївна
Громадянська освіта
8 клас

Практичне заняття. Родинний бюджет

Практичне заняття. Родинний бюджет

168

Аватар профіля Маєвська Галина Петрівна
Громадянська освіта
10 клас

ПЗ 3. Свідомий громадянин або громадянка

ПЗ 3. Свідомий громадянин або громадянка

62

Аватар профіля Новіченко Оксана Михайлівна
Громадянська освіта
9 клас

Права, свободи та законні інтереси людини

Права, свободи та законні інтереси людини

69

Аватар профіля Темченко Світлана Василівна
Громадянська освіта
8 клас

Практичне заняття: Критичне сприйняття мас-медіа

Практичне заняття: Критичне сприйняття мас-медіа

89

Аватар профіля Половик Олена Іванівна
Громадянська освіта
10 клас

Самореалізація особистості

Самореалізація особистості

56

Аватар профіля Приходько Ольга Анатоліївна
Громадянська освіта
8 клас