Тема уроку:
Розділові знаки у складносурядному реченні.
Мета:
-поглибити знання учнів про пунктуацію складносурядного речення, вдосконалювати вміння дітей ідентифікувати в тексті складносурядні речення, обґрунтовувати розділові знаки, складати й використовувати складносурядні речення у мовленні;правильно інтонувати їх;
- розвивати спостережливість, мислення, зв’язне мовлення, вміння за допомогою правил пояснювати пунктограми в складносурядному реченні й правильно ставити розділові знаки; уміння конструювати складносурядні речення відповідно до поставленого завдання;
- виховувати в учнів культуру усного та писемного мовлення, самостійність мислення, любов і повагу до рідної мови.
Тип уроку: урок формування практичних вмінь та навичок
Форми та методи роботи: лінгвістична гра «Ланцюжок», робота з підручником, з таблицею, система тренувально-творчих завдань, індивідуальна робота, дослідницько-пошукова робота, робота в парах.
Без мови – не створити нам держави,
Доріг тернистих – не перебрести!
М.Лотоцький
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Емоційне налаштування класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Лінгвістична гра «Ланцюжок»
(Учень ставить питання з вивченої на попередніх уроках теми та називає однокласника, який буде відповідати , далі той, хто відповідав формулює своє питання та пропонує дати відповідь наступному учневі….. Оцінюється правильність постановки питання та повнота відповіді) Наприклад:
1. Назвіть ознаки складного речення.
2. За допомогою чого поєднуються прості речення у складному?
3. Які групи сполучників вживаються у складному реченні?
4. Назвіть види складних речень, в яких частини об’єднані за допомогою сполучників ?
4.Яке речення називають безсполучниковим?
5. Яке речення називається складносурядним?
6. Які смислові зв’язки існують в складносурядному реченні?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми і мети уроку.
Слово вчителя.
Бесіда. Постановка проблемного питання
Діти, які розділові знаки ставлять в складному реченні, частини якого об’єднані за допомогою сполучника?
Чи є пунктуаційна помилка в реченнях?
За тополями сонце встає(?) і зозуля кує правічна.
А яблуко впаде –(?) і відгукнеться планети серце теплою луною.
Було затишно і (?)пахло смолою.
Річка широка та глибока,(?) а вода синя та чиста;(?) і котиться вона, виблискуючи та шумуючи
Отже, сьогодні на уроці маємо з’ясувати чому в одних складносурядних реченнях кома ставиться, в інших не ставиться, а в деяких між частинами ставиться тире?
Робота над епіграфом.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
Робота з підручником, стор.58, параграф 16.
Робота з підручником, виконання вправи №1 , сторінка 59 (усно).
Диктант з коментуванням.
Запишіть речення, розставте розділові знаки, прокоментуйте їх.
Чи то солов’ї щебетали чи капали роси з туманів чи трави співали квіткам? (Олександр Олесь). На хвилину раптом стихли голоси і спинились тіні (Ю. Смолич) Сумно й глухо! (П. Мирний). Ніч і тиша. Лише гул од копит степом котився та хліба шелестіли (А. Головко) Ні вітерець не потягне ні горобчик не цвірінькне ні ластівка не прощебече (П. Мельников-Печерський). Ще мить і сад загубить пишну вроду (Д.Луценко). Тільки невсипуще море бухає десь здалеку та зорі тремтять в нічній прохолоді (М. Коцюбинський. Хай лягають зморшки на обличчя і все вище тисне кров моя юності в Вітчизни я позичу і пісень позичу в солов я (В. Сосюра). Чорний Черемош спочатку пінився з лівого боку а потім з правого і гори злітали увись із святковою легкістю і блакитного серпанку було повно і попереду і ззаду, й над нами (Є. Гуцало).Річка широка та глибока а вода синя та чиста і котиться вона виблискуючи та шумуючи. Все зраділо стрічаючи день і день зрадів розцвітаючи ясний теплий, погожий
Творче моделювання (робота в парах)
Змоделюйте складносурядні речення так, щоб кома між його частинами не ставилася.(усно)
1. Вечір тихо догорає, і золото спадає з ясенів.
2. Вітри гасають, і жовте листя падає з дерев.
3. Ясне сонечко встає, і радість людям всім несе.
4. Яблуні цвітуть, і лунає знайомий мотив.
Для довідок: знову, по садах, за містом, на початку жовтня, зранку.
VІ. Узагальнення і систематизація знань з теми.
Виконати завдання за посиланням (розподілити речення в три колонки відповідно до пунктограм)
https://learningapps.org/view298155

Слово вчителя.
Отже, повернімось до речень, які я вам запропонувала на початку уроку. Тепер вже ми можемо пояснити розділові знаки в них.
1. За тополями сонце встає(?) і зозуля кує правічна.(+)
2. А яблуко впаде –(?) і відгукнеться планети серце теплою луною.(+)
3. Було затишно і (?)пахло смолою.(+)
4. Річка широка та глибока,(?) а вода синя та чиста;(?) і котиться вона, виблискуючи та шумуючи.(+)
VІІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІІ. Диференційоване домашнє завдання.
Опрацювати теоритичний матеріал підручника на с. 58
Середній рівень: виконати вправу з будиночком на сторінці 61,
Достатній та високий рівні: написати есе «Неповторні барви осені», використовуючи складносурядні речення з різними розділовими знаками й без них.
ІХ. Рефлексія. Метод «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я: навчився… ,було цікаво… , було важко… , мої відчуття…
Що дав мені цей урок для життя?
Які завдання вам сподобались найбільше?
Мені видалося найважливішим…
Наступного уроку я б хотів ще поглибити знання з ….