Тема. Роберт Бернс. «Моє серце в верховині ». Ідея любові до батьківщини у вірші Р.Бернса.
Мета: узагальнити знання учнів про життя і творчість Р. Бернса; формувати вміння цілісного аналізу тексту; навчати учнів розкривати головну ідею твору; розвивати вміння висловлювати враження від
прочитаного, а також емоції й почуття, що виникли від зустрічі з
поезією; удосконалювати навички виразного читання, вміння володіти
голосом, усного та писемного зв'язного мовлення; виховувати високі
морально - етичні якості школярів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Яке значення має література в житті людини?
Чи тільки заради розваги ми читаємо художні твори?
Чи можна об`єднати художні твори в певні розділи за тематикою, жанрами, часом, місцем написання?
Пригадайте, які розділи ми розглянули на уроках світової літератури?
ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку, їх мотивація.
Ми продовжуємо працювати над розділом «Поетичне бачення світ » і сьогодні на уроці познайомимося із творчістю шотландського поета Роберта Бернса.
Мета уроку:
ознайомитися із біографією та творчістю Р. Бернса;
розвивати навички виразного читання.
Завдання уроку:
виразно читати вірш;
аналізувати поетичний твір;
вміти визначати моральні якості людини.
2. Робота з епіграфом.
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
Український кобзар Тарас Шевченко назвав Роберта Бернса «поетом народним і великим». А заслужив він таку високу похвалу тому, що писав про найважливіше для кожного народу — про свободу, любов до Батьківщини, людську гідність, що не залежить ні від матеріального стану, ні від походження.
2. Робота з портретом.
Про що свідчить вираз обличчя людини на портреті?
Що ви можете сказати про очі поета?
Чи можна сказати якою людиною був Роберт Бернс?
Висновок. Людиною з високими моральними якостями можна назвати Роберта Бернса, шотландського поета.
— А що вам відомо про Шотландію? (учні показують на карті).
3. Екскурсія по Шотландії.
(перегляд відеоматеріалу біографії письменника та його музею )
Шотландія
Шотландія – це країна на півночі Великобританії. Це частина Об'єднаного Королівства. Шотландія поділена на три частини: Південні Височини, Центральні Низини та Високогір'я, а також острови. Велика кількість місць в Шотландії являють собою справжній рай, недоторканий людиною.
Столиця Шотландії – Едінбург, відомий своїми замками. Глазго — промислова столиця Шотландії. Це третє за величиною місто Великобританії. Типова продукція, що виробляється в Шотландії — лісоматеріали, віскі, лосось.
Гольф — шотландська національна гра, яка була винайдена у цій країні.
Шотландія також країна міфів та загадок; у кожному замку є свій привид. Кажуть, що в замку Глеміс їх дев'ять. Та, зрозуміло, усі знають про Лох-Несське Чудовисько. Кажуть, Нессі має довжину приблизно шість метрів й довгу тонку шию. Перші відомості про чудовисько датуються 565-м роком. З 1934 року тисячі людей почали стверджувати, що вони бачили чудовисько. Вчені обстежували озеро та робили фотографії, але наукового пояснення цієї загадки не знайдено.
Роберт Бернс.
Слайд І.
Дитячі роки
Роберт Бернс народився 25 січня 1759 року в сім’ї бідного селянина Вільгельма Бернса. З 13 років він ходив за плугом, а в 15 став незмінним помічником батька.
Слайд II.
Навчання
Батько розумів, що лише освіта допоможе його дітям вибитися в люди. Саме тому він навчив дітей читати й писати.
Роберта віддали до землемірної школи, а потім відправили на навчання до м. Ервіна.
Слайд ІІІ.
Літературна діяльність
Він рано почав писати вірші. Окрім того, збирав шотландські легенди, балади, вивчав рідну шотландську мову.
Висновок.
— Якою, на вашу думку, людиною був Р. Бернс?
4.Складання асоціативного куща «Роберт Бернс» (на дошці: називають і пишуть)
Порядний, працелюбний, талановитий, з почуттям власної гідності
— Як слова епіграфа перегукуються з його власними рисами характеру?
5. Зараз ми познайомимося з поезією Р. Бернса « Моє серце в верховині ». Лірика Р.Бернса глибоко патріотична. Гарячим почуттям любові до рідної Шотландії пройнятий вірш «Моє серце в верховині…». Кожен шотландець знає його напам'ять. Вірші поета ґрунтуються на фольклорних жанрах народної пісні, балади. У лаконічній і простій формі поет передавав великі почуття і глибокі думки; в його поезії розкрилися душа народу, гідність трудівника, його мрія про вільне і щасливе життя. У вірші "Моє серце в верховині" поет зображує любов до рідного краю. Сила його почуття така, що де б не був поет, думкою він завжди лине на батьківщину. Всі його мрії про рідні гори. Любій верховині належать його серце і душа.
6. Робота з пам’яткою « Виразне читання поетичного тексту »
( Учням роздаються пам’ятки з правилами читання, читають по черзі).
Крапка вказує на завершеність думки і вимагає зниження голосу.
Кома свідчить про те, що думка не завершена, що вона розгортається, продовжується, тому,кома фіксує коротку паузу і вимагає підвищення голосу.
Тире означає пропуск у словесному відтворенні думки, а тому вимагає такої голосової фігури, яка неначе заповнює пропущене. Перед тире голос досить круто піднімається, а після нього різко падає. Створюється так званий мелодичний злам, який підкреслює думку.
У поширеному розповідному реченні інтонація має свої, підйоми і спади.
У питальних реченнях інтонація йде на підвищення голосу до слова, на яке припадає логічний наголос. Слова, що йдуть після нього, вимовляються майже на тому ж рівні. В окличних реченнях основні слова, здебільшого, виділяються підвищенням тону. Перелік вимагає поступового підвищення голосу на словах, які цей перелік складають. Темп переліку прискорюється.
Виразне читання вчителем вірша Р. Бернса « Моє серце в верховині » у перекладі М. Лукаша.
Моє серце в верховині
Моє серце в верховині і душа моя,
Моя душа в верховині соколом буя,
Моя мрія в гори лине наздогін вітрам,
Моє серце в верховині, де б не був я сам.
Будь здорова, верховино, любий рідний край,
Честі й слави батьківщино, вольності розмай!
Хоч іду я на чужину, повернуся знов,
Моє серце в верховині і моя любов.
Прощавайте, сині гори, білії сніги,
Прощавайте, темні звори й світлії луги!
Прощавайте, пущі дикі й тіняві гаї,
Прощавайте, буйні ріки й бистрі ручаї!
Моє серце в верховині і душа моя,
Моя дума в верховині соколом буя,
Моя мрія в гори лине наздогін вітрам,
Моє серце в верховині, де б не був я сам.
(Роберт Бернс)
Переклад М. Лукаша
7. Бесіда після прочитання твору.
Яка картина постала перед вашими очима? (Усне малювання.)
У чому автор бачить незвичайну красу? Підтвердити думки цитатами з твору.
Які зорові і слухові деталі добирає поет? (моє серце в верховині і душа моя, сині гори, білії сніги, буйні ріки й бистрі ручаї, мрія в гори лине...)
8. Прослуховування вірша в музичній обробці.
— Чи вдалось композитору передати ліричний настрій вірша? Які засоби для цього використані?
9. Читання учнями уривків вірша (по черзі).
Які думки та почуття викликає у вас вірш?
Які рядки вам сподобались найбільше? Чому?
Які засоби художньої виразності використовує поет?
Яка, на вашу думку, головна ідея вірша?
Яка основна думка вірша?
Де знаходиться серце поета?
Чому саме в верховині? Де ж вона є?
Чи можна стверджувати, що поет понад усе любить свою Батьківщину?
Висновок.
10. Читання уривку вірша англійською мовою підготовленим учнем.
Послухайте, як вірш звучить англійською мовою.
Чи зрозуміли, про що ця поезія? Чому?
Які асоціації виникають у вас?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Підсумкова бесіда.
1) Чи актуальна , на вашу думку, поезія Р. Бернса й нині? В чому причина її популярності?
2) Визначте тему вірша « Моє серце в верховині ». Які художні засоби використав автор, розкриваючи її?
3) Які морально-етичні принципи сповідував автор?
VI. Підсумок уроку.
Чи досягли ми мети та завдань уроку? Доведіть або спростуйте думку.
VІІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити поезію напам’ять; з’ясувати художні особливості твору.
2. Повторити поняття про антитезу.












