Урок:

РОАЛЬД ДАЛ. ЧАРЛІ І ШОКОЛАДНА ФАБРИКА.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: РОАЛЬД ДАЛ. ЧАРЛІ І ШОКОЛАДНА ФАБРИКА.

Мета: ознайомити п'ятикласників з творчим доробком для дітей відомого англійського письменника Роальда Дала; з'ясувати рівень вражень та первинного розуміння повісті «Чарлі і шоколадна фабрика»; показати особливості змалювання художніх світів твору та сенс їх взаємодії; підготувати учнів до поглибленого аналітичного дослідження змісту книги Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика».

Обладнання: фрагменти екранізацій «Чарлі і шоколадна фабрика» (2007 року) та «Віллі Вонка і шоколадна фабрика» (1971 року): зображення реального та казкового світів.

Без казки, без гри уяви дитина не може жити.

В. О. Сухомлинський

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація навчальних знань.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів. Робота з епіграфом

Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми розпочинаємо роботу, покликану допомогти нам опанувати смисли та художні особливості творів дитячої літератури, що були написані в XX—XXI століттях, тобто є найсучаснішими.

— Поміркуйте над словами нашого видатного земляка, педагога й мислителя Василя Олександровича Сухомлинського, що взяті за епіграф до сьогоднішньої розмови.

— Скажіть, яку роль у нашому житті відіграє уява?

— Які книги і як саме допомагають розвитку вашої уяви? Чи багато серед них творів сучасних авторів?

— Що саме приваблює вас у творах сучасних письменників?

IV. Оголошення теми уроку

— Кому з вас відоме ім'я Роальда Дала та його твори для дітей? Які книги цього автора ви читали? Чи знаєте ви екранізації його творів?

С. 268 - читаємо біографію

Заповнення анкети Роальда Дала

Ім'я та прізвище: Роальд Дал (названий на честь національного героя Норвегії Руаля Амундсена)

Дата і місце народження: 13 вересня 1916року, Кардифф, Південний Уельс, Великобританія.

Родина: батьки були норвезькими емігрантами; коли Роальду виповнилося 4 роки, померли його старша сестра та батько Геральд Дал. Вдова Софія Магдалена залишилася з шістьма дітьми.

Освіта: навчався в пансіоні для хлопчиків (коледж у Рептоні, Дербі), британські школи вважав «найбільшою катівнею в світі». У школі булі відзначені його успіхи в спорті та разом з тим вказано на повну відсутність літературних здібностей. Вищу освіту вирішив не здобувати.

Професія: з 1933 року працював у нафтовій компанії «Шелл». У 20-річному віці поїхав до Танзанії. Під час Другої світової війни був льотчиком-винищувачем у Найробі (Кенія). Професійний англійський розвідник у США.

Захоплення: книги, колекціонував картини, фотосправа.

Найважливіші факти біографії: після війни цілком присвятив себе творчості, багато писав для дорослих. У 1983 році нагороджений премією «World Fantasy Award» за заслуги в цьому жанрі.

Найвідоміші твори для дітей: Всього написано 17 книг для дітей. Перший твір був написаний для дітей - це повість «Гремліни», «Джеймс і гігантський персик», «Чарлі і шоколадна фабрика», «Матильда», «Фантастичний містер Фокс», «ВДВ, або Великий Добрий Велетень» та інші (писав для власних дітей і не збирався спочатку їх публікувати), автобіографічні повісті «Хлопчик» та «Польоти поодинці»

Дата смерті: 23 листопада 1990 року.

Примітка. До списку «200 кращих книг за версією ВВС» увійшло 9 книг Роальда Дала.

З'ясування вражень від прочитання повісті-казки Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика».

— Як відбулося ваше знайомство з казкою Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика»? Ви спочатку прочитали книгу чи переглянули художній фільм з такою назвою?

— Яку цитату з цього твору ви б записали до свого особистого щоденника? Чому?

— Що вам відомо про те, як автор працював над цією повістю-казкою? (За словами письменника, основою для історії про Чарлі і шоколадну фабрику слугували дитячі враження самого Дала. Під час навчання у школі-інтернаті він та інші хлопчики отримували цікаві подарунки, зокрема від великої шоколадної фабрики «Кедбері». Всередині коробки лежали дванадцять плиток, усі різної форми, з різною начинкою і всі з номерами від 1 до 12. Одинадцять з цих шоколадок були новими винаходами фабрики. Дванадцята була «контрольною». Роальд та інші хлопчики дегустували їх.)

— Як ви вважаєте, яку головну думку прагнув донести до юних читачів Роальд Дал? Запишіть ваш варіант у робочі зошити. (Якщо серед учнівських варіантів не буде думки про те, що найголовніше для людини в її житті - це мати чудову родину, членів якої об'єднують любов, повага та розуміння, вчитель акцентує увагу дітей на тому, що до цього важливого питання вони будуть повертатися на наступних уроках і обов'язково відшукають ключ до смислокоду Роальда Дала. Не варто давати учням готової відповіді. Завжди має залишатися інтрига пошуку, яка стимулює розвиток читацьких інтересів.)

Аналітична робота в просторі тексту повісті «Чарлі і шоколадна фабрика». Реальний і фантастичний світи повісті, їх співвідношення у творі.

— Стисло передайте зміст сюжетної лінії твору. (Рекомендуємо провести цей фрагмент уроку у формі гри «Ланцюжок», коли учні продовжують розповідь сусіда по парті. Така форма роботи дає можливість вчителю залучити до практичної роботи багатьох учнів, зрозуміти, хто дійсно прочитав твір, та сприяє виробленню читацької уваги самих учнів, які контролюють розповідь своїх товаришів та за потреби її коригують.)

— Скажіть, де і коли відбуваються події?

— У яких художніх світах відбуваються зображені події? (Реальний та фантастичний.)

— Доведіть, що фабрика Віллі Вонки належить до правильно віднесли до фантастичного світу . Чи перестала фабрика бути частиною реального світу? (Фабрика не перестала бути частиною реального світу. З неї постійно в реальність потрапляють тонни шоколаду та інших кондитерських винаходів Віллі Вонки. Вона лише закрита для входу в неї людей із реального життя.)

— Який із світів, по-вашому, є комфортнішим для Чарлі Бакета? Чому?

— Чи можна вважати світ шоколадної фабрики ідеальним та щасливим? Якщо так, то для кого й чому? Якщо ні, то для кого й чому?

— Перегляньте фрагменти екранізацій книги, на яких зображені реальний та фантастичний світи. Які кольори переважають у кожному з них? Чому?


— Спробуйте уявити себе на місці Віллі Вонки, який проводить екскурсію шоколадною фабрикою. Що ви розказали й показали б екскурсантам?

— Наведіть приклади зв'язку фантастичного і реального світів у творі. Яку роль ці зв'язки виконують у здійсненні авторського задуму? (Сама фабрика є втіленим плодом фантазій реального хлопчика-мрійника Віллі Вонки. З фабрики Віллі Вонки можна потрапити у реальний світ через сміттєпровід. Межею між світом реальним та світом фантастичним є ворота фабрики Віллі Вонки.)

— Як ставиться до фантастичного світу шоколадної фабрики кожен із володарів «щасливого білета» та їхні батьки? Чому тільки Чарлі Бакет у всьому прислухається до порад Віллі Вонки? Що, по-вашому, заважає іншим героям насолодитись побаченим?

— З якою метою, по-вашому, автор перетинає реальний та фантастичний світи у своїй повісті-казці? Для кого з героїв твору це має найбільше значення? (Перетин художніх світів повісті- казки «Чарлі і шоколадна фабрика» має важливе значення для двох головних героїв - Чарлі та Віллі Вонки. Завдяки мандрівці до шоколадної фабрики автор перевіряє істинні життєві цінності та змінює на краще життя героїв - родина Чарлі Бакета перестає бідувати, а самотній багатій Віллі Вонка отримує щастя родинного тепла. Роальд Дал, зобразивши у взаємодії реальний та фантастичний світи, втілює декілька важливих думок:

— Діти мають бути дітьми і вірити в чудо.

— Люди мають боротися зі своїми вадами та прагнути позбавитися від них, а не ставати їх рабами.

— Уславлюється геніальний людський розум, що здатен поєднати мрію з реальністю.

— Щастя не тільки у грошах. Головне - це теплі людські взаємини, любов і розуміння рідних і близьких. Люди, навіть з геніальними здібностями та величезними багатствами, не мають бути самотніми.

V. Аргументація і виставлення оцінок за урок

VI. Домашнє завдання

Намалювати схему-маршрут мандрівки володарів «щасливих квитків» фабрикою Віллі Вонки*.

Підготувати повідомлення за такими темами):

І група: «Щасливий квиток» Августуса Глупа».

ІІ група: «Щасливий квиток» Веруки Солт.

IІІ група: «Щасливий квиток» Віолети Борегард

ІV група: «Щасливий квиток» Майка Тіві.

V гpyпa: «Щасливий квиток» Чарлі Бакета.

Учні мають розказати про те, як кожен із щасливої п'ятірки отримав «золотий квиток» та коротко представити його власника.




Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Роальд Дал. "Чарлі і шоколадна фабрика"
18 липня 2022
4 0
2 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
«Чарлі і шоколадна фабрика» — дитячий фентезійний роман валлійського письменника Роальда Дала. Роман...
Зарубіжна література
5 клас
25 14 164 8 350 0

2

Головні герої твору “Чарлі і шоколадна фабрика”:

Чарлі Бакет – 9-річний головний герой. Він з бідної сім’ї, любить та поважає батьків, дідусів та бабусь. Чарлі скромний, добрий, стриманий, витривалий, щирий, без шкідливих звичок, його цікавить фабрика не лише заради цікавості, а як місце можливої роботи в майбутньому. Він став новим власником фабрики містера Вонки .

дідусь Джо

Віллі Вонка– власник шоколадної фабрики, на якій працювали невідомі істоти – умпа-лумпи

Август Глуп – товстий хлопчик , який їсть багато шоколаду щодня. Покинув фабрику через жадібність та ненажерливість.

Верука Солт – донька мільйонера, який виконує всі забаганки дитини. Покинула фабрику через примхи, розбещеність.

Майк Тіві – хлопчик, який дуже любить дивитися телевізор. Покинув фабрику через надмірне захоплення телевізором та комп΄ютерними іграми.

Віолетта Бодігард – дівчинка, яка постійно жувала жуйку і нікого не поважала, навіть своїх батьків. Покинула фабрику через пристрасть до жуйок і неслухняність.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Роальд Дал «Чарлі й шоколадна фабрика».Чарівний світ фабрики містера Вонкі. Образи головних героїв роману

Роальд Дал «Чарлі й шоколадна фабрика».Чарівний світ фабрики містера Вонкі. Образи головних героїв роману

1001

Аватар профіля Кликова Карина Олексіївна
Зарубіжна література
5 клас

20 грн

Самостійна робота із навчальною книгою.

Самостійна робота із навчальною книгою.

413

Аватар профіля Рябінкін Юрій Вікторович
Корекція розвитку
6 клас

166 грн

Мова і види кіномистецтва (9 клас Урок №17)

Мова і види кіномистецтва (9 клас Урок №17)

277

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
9 клас

40 грн

Види кіно.

Види кіно.

57

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Мистецтво
9 клас

50 грн

Альфред Марґул-Шпербер. Стислі відомості про автора. «Український степ». Поетична картина українського степу.

Альфред Марґул-Шпербер. Стислі відомості про автора. «Український степ». Поетична картина українського степу.

291

Аватар профіля Страшко Анжела Юріївна
Зарубіжна література
6 клас

30 грн

ГР1 Усно взаємодіє. Подкаст «Літературні розслідування Хитрого і Мудрого»

ГР1 Усно взаємодіє. Подкаст «Літературні розслідування Хитрого і Мудрого»

31

Аватар профіля Габелко Наталія Володимирівна
Зарубіжна література
5 клас

60 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

829

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

660

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8379

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1282

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1520

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3139

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас