Тема: Р. Бредбері "Все літо в один день"
Мета: продовжити знайомство з творчістю американського письменника-фантаста Р.Бредбері, проаналізувати зміст новели «Все літо в один день»; розвивати уміння аналізувати художній текст, характеризувати образи, висловлювати власні думки, мислити образно; формувати ключові компетентності школярів, створювати ситуацію успіху для кожної дитини; виховувати духовні цінності, усвідомлення власної відповідальності за своє життя та долю людства
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань.
1.Слово вчителя:
Господь творив наш світ з любов’ю, наповнюючи його різними дивами. Кожному творінню Бог давав певні обов’язки, аби все у світі існувало в мирі і злагоді і щоби всі були щасливі.
Ти,сонце, маєш завжди бути пунктуальним. Памятай про це кожного ранку. Без тебе б не було життя на землі!
Сонечко у відповідь радісно усміхнулося.
Потім прийшла черга хмар, вітру, вогню, а згодом й усі інші творіння пройшлися перед Богом. Кожне хотіло дізнатися про свої завдання і зрозуміти їх.
За деякий час Бог вийшов на прогулянку. При стежині, якою він крокував, ріс колючий кущ. Господь ніжно на нього поглянув і, погладивши зелене листя, сказав:
-Не журися, ти станеш натхненням для художників і поетів, кожен, хто тебе побачить, милуватиметься твоєю красою.
Так з’явилась троянда.
-А ти веселитимеш усіх своїм співом, -сказав Бог соловейкові.
Останньою підійшла людина. Бог лагідно обійняв її і прошепотів на вухо: «Доручаю тобі цілий світ. Це не просте завдання, але ти зможеш його виконати, якщо будеш пам’ятати мої слова. І Бог сказав людині десять слів. Десять слів для того, щоб людина насправді могла бути щасливою.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
1.Бесіда:
- Які слова сказав Бог людині?
- Для чого вони людині?
- Чи почуваються щасливими сучасні люди, адже у них є досягнення науки і техніки? Чому?
-А чи можливо це у майбутньому?
2.Вчитель
Як один із варіантів вашого майбутнього я пропоную обговорити новелу
Р. Бредбері «Літо в один день». Ви повинні були прочитати цей твір.
ІІІ. Робота над новелою.
1. «Мікрофон».
-Ваші перші враження від прочитаного? (обґрунтувати думку).
- Тема та головна думка твору.
- Де і коли відбуваються події?
- Як розумієте назву твору?
- Хто є головним героєм, як групуються персонажі навколо?
- Яке місце найбільше вразило?
2. « Асоціації»: сонце, канікули, дощ, дитинство.
3.Проблемне запитання: Як почувається головна героїня твору?
4. Рольова гра: внутрішній монолог героїні (коли сиділа закрита в комірчині)
5.Бесіда:
- Як діти вчинили з дівчинкою? Чому? Як ми називаємо цей вчинок? Чи можна назвати злочином?
- Чи зрозуміли діти, що скоїли? Чому ви так вирішили?
- Чи актуальна ця новела сьогодні? Чому?
- Що треба зробити кожній людині для того, щоб всім було добре на цій прекрасній квітучій планеті?
ІV. Підведення підсумків.
Діти планети Венера ніколи не бачили сонця, тому що воно буває у них тільки один раз в сім років. Дівчинка Марго, яка прилетіла з планети Земля розповідає їм, що таке сонце, яку радість воно дарує людям, але вони не вірять їй, і в день, коли має з’явитися сонце, вони замикають Марго в комірчині.
І ось воно довгоочікуване сонце! Вчителька дозволяє їм вийти на вулицю, дві години діти веселилися, грали і сміялися, ніхто не згадав про нещасну Марго, замкнену в темній комірці. І тільки, коли сонце пішло, вони відкрили двері. Всім було соромно, тому виявилося, що Марго нікого не обманювала. Загримів грім, впали важкі краплі дощу, почалася гроза, виблискувала блискавка …
Діти пішли відкривати комору, щоб випустити Марго і знову чекати сім років до одного дня літа.
Головна думка твору Бредбері «Все літо в один день» полягає в тому, що заздрість часом штовхає людей на недобрі вчинки. Марго відрізнялася від інших дітей тим, що пам’ятала, як виглядає Сонце. Однокласники, які виросли на Венері і не пам’ятали сонячне світло, заздрили Марго. Ця заздрість штовхнула їх на те, щоб замкнути Марго в комірчині і не дати їй побачити сонце.
Цей твір вчить не піддаватися почуттю заздрості, бути добрим до тих людей, що знаходяться поруч.
Книга оповідає про дитячу жорстокість і одночасно описує ситуацію, котра трапляється не лише у дітей: почуття чорної заздрості, бажання зробити іншій людині зло.
Продовж речення:
– Сьогодні на уроці я зрозумів …
- Для мене було новим…
- Для себе я взяв…
Слово вчителя. Звернення до епіграфа Б. Ферреро «Божий план»
Звичайний олівець має п’ять властивостей.
По-перше, аби олівець писав, потрібна рука, яка ним водитиме. Ти можеш творити великі речі, але не забувай, що є рука, яка тебе провадить.Це Бог.
По-друге, щоби олівець добре писав, його треба підстругати.Від цього він стане трішки коротшим, але набагато гострішим. Так само і нам іноді доводится терпіти, але це робить нас кращими.
По-третє, написане олівцем можна стерти, якщо ти помилився. Це нагадування нам, що завжди можна виправитись, було б бажання.
По-четверте, насправді важлива не дерев’яна оболонка олівця, а його серцевина- графіт. Для тебе теж головним має бути те, що діється у твоєму серці.
І нарешті, по-пяте, олівець завжди залишає слід. Так само і ти пам’ятай: усе, що робиш у цьому житті, залишить якийсь слід. Тож старайся, щоб кожен твій вчинок був гарним.
V. Домашнє завдання: написати «Лист до Марго» або «Лист до дітей»; підготувати розповідь про українських письменників-фантастів та презентувати їх твори для дітей.












