Урок:

Публій Овідій Назон. "Сумні елегії "

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема уроку: "Публій Овідій Назон. Сумні елегії ".

Мета уроку: ознайомити учнів з особистістю Публія Овідія Назона та провідними рисами його творчості; показати місце і цінність «Метаморфоз» Овідія як «золотої легенди» античності, дати загальну характеристику твору, розкрити його міфологічний та філософський сенс; розкрити роль творчості Овідія в античній літературі та благотворність впливу його шедеврів на наступні культурно-історичні епохи; вдосконалювати навички бачення взаємозв’‎язків та взаємовпливів у ході історико-культурного розвитку людства; сприяти вихованню читацької культури учнів.

Обладнання: слайд-презентація «Публій Овідій Назон», відеоряд «Овідій»; аудіозапис пісні «Світло і тінь» у виконанні співачки Лами (Наталії Дзеньків), буктрейлер «Метаморфози» Овідія».

Кожний з нас має право вибрати свій ідеал,

зробити вибір між поклонінням владі і поклонінням

розуму чи творчості, поклонінням любові

чи ненависті, доброчестю чи пороку...

Еріх Фромм, німецький філософ XX століття.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Виразне читання оди Горація «До Мельпомени»

2. Бесіда

• Як ви вважаєте, яким є основне призначення поета та поезії?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Молодший сучасник Вергілія та Горація, блискучий поет Публій Овідій Назон був улюбленцем римської «золотої молоді». Але доля не завжди всміхалася йому. Про окремі випробування долі, що судилися Овідієві, і про те, як це вплинуло на його творчість, ми спробуємо дізнатись.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Публій Овідій Назон. Огляд життя і творчості

(Слово вчителя з демонструванням мультимедійних матеріалів.)

Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. — бл. 18 р. н. е.) народився в місті Сульмон, неподалік Рима. Належав Овідій до старовинного роду вершників. У Римі разом із братом навчався у відомих філософів та риторів, зокрема у популярного оратора Порція Латрона. Після навчання Овідій разом зі старшим другом Емілієм Марком три роки подорожує, відвідує Афіни, Малу Азію, Сицилію. Після повернення, мабуть, виконуючи волю батька, він іде на державну службу, від якої швидко відмовився.

До десяти разів йому присуджували перемоги на поетичних змаганнях. Утім, 8 р. н. е. все змінилося. Спеціальним указом Августа Овідій був висланий з Рима в найвіддаленіший закуток імперії — місто Томи (сучасна Констанца в Румунії). Є версія, що Овідій став мимовільною жертвою боротьби Августа за відновлення старовинних римських чеснот. Розрахунок імператора полягав у тому, що суспільство, яке потопає в аморальності і розпусті, переживе шок, коли він піддасть публічному покаранню загальновідому і популярну людину. Його вибір пав на Овідія.

Поет дуже важко переживав розлуку з дружиною і з Римом. Єдиною відрадою Овідія залишалася поетична творчість. У Томах Овідій написав п’‎ять книг «Скорботних елегій», чотири книги «Послань з Понта», склав напівзагадкову поему «Ібіс» і поему «Риболовля», від якої збереглося кілька десятків рядків.

18 р. н. е. Овідій помер, так і не побачивши улюбленого Рима та коханої друяшни. Його поховали в Томах.

2. Робота з історичними фрагментами уроку:

Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. — бл. 18 р. н. е.) народився в місті Сульмон, неподалік Рима. Належав Овідій до старовинного роду вершників. У Римі разом із братом навчався у відомих філософів та риторів, зокрема у популярного оратора Порція Латрона. Після навчання Овідій разом зі старшим другом Емілієм Марком три роки подорожує, відвідує Афіни, Малу Азію, Сицилію. Після повернення, мабуть, виконуючи волю батька, він іде на державну службу, від якої швидко відмовився.

До десяти разів йому присуджували перемоги на поетичних змаганнях. Утім, 8 р. н. е. все змінилося. Спеціальним указом Августа Овідій був висланий з Рима в найвіддаленіший закуток імперії — місто Томи (сучасна Констанца в Румунії). Є версія, що Овідій став мимовільною жертвою боротьби Августа за відновлення старовинних римських чеснот. Розрахунок імператора полягав у тому, що суспільство, яке потопає в аморальності і розпусті, переживе шок, коли він піддасть публічному покаранню загальновідому і популярну людину. Його вибір пав на Овідія.

Поет дуже важко переживав розлуку з дружиною і з Римом. Єдиною відрадою Овідія залишалася поетична творчість. У Томах Овідій написав п’‎ять книг «Скорботних елегій», чотири книги «Послань з Понта», склав напівзагадкову поему «Ібіс» і поему «Риболовля», від якої збереглося кілька десятків рядків.

3. Словникова робота

Елегія — ліричний жанр журливого змісту. У Давній Греції елегії писали гекзаметром та пентаметром. За змістом елегії могли бути як інтимного, так і патріотичного звучання. Тематичне коло елегії звужується в александрійській та римській поезії: починають переважати особисті переживання самотності, розчарування, страждання.

4. Бесіда за елегією «Життя поета» (зі збірки «Сумні елегії»)

• Як Овідій розповідає в цій елегії про себе та своє життя?

• Кого із своїх сучасників він згадує?

• У чому знаходить митець полегшення для себе, яким бачить своє покликання?

5. Міфологічний і філософський зміст поеми «Метаморфози» (огляд)

— Поема Овідія «Метаморфози» («Перевтілення») налічує 15 книг, що містять 250 міфологічних історій. Окремі розповіді в поемі мають хронологічну основу. Автор створив міфологічну картину античного світу. Овідій веде читача від подолання світового хаосу та утворення Всесвіту через низку перетворень (богів та людей на рослини, каміння, сузір’‎я та інші явища) до сучасних Овідію часів. У другій частині твору з’‎являється думка про погіршення людського роду з плином часу. Як і в міфології багатьох народів світу, розбещеність людей призвела їх до Всесвітнього потопу. В Овідія цей мотив розроблено за грецьким міфом про Девкаліона і Пірру. У книзі систематизовано оповіді про перетворення відомих міфологічних героїв: Нарциса, Орфея та Еврідіку, Пігмаліона тощо. Об’‎єднавчим для всіх міфів стає мотив трагічного перетворення.

Останні частини поеми присвячені міфологічній історії Риму, яку поет виводить від часів Троянської війни і до появи в Італії перших поселенців. Тут же викладено філософське вчення Піфагора про «метемпсихозу» («переселення душ»). Закінчується твір похвалою на адресу Юлія Цезаря та Августа, яких Овідій обожнює та оголошує покровителями Риму.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія. Інтерактивний прийом «Одне слово»

Поезія Овідія — ...

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Підготувати запитання для взаємної перевірки за творчістю Овідія.

2. Прочитати уривки з «Метаморфоз» Овідія — «Потоп» (І, В. 253-312), «Філемон та Бавкіда» (VIII, В. 611-724).

Вміст уроку:
1
2
Опис, який учні побачать перед початком уроку

https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-publiy-ovidiy-nazon-sumni-elegi-119101.html

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Публій Овідій Назон. "Сумні елегії"
6 листопада 2021
5 0
1 3
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
8 клас
181 12 345 89 16 0

2

Відповіді на питання:

  • Про які факти життя Овідія ви дізналися на уроці?

  • У чому, на вашу думку, полягає трагізм його долі?

  • Перелічить твори поета.

  • Якою була тематика його поезій? Як вона змінилася під ударами долі?

  • Які проблеми порушує поет у «Метаморфозах»?

  • Якими настроями пронизана елегія «Зима на чужині»? З чим пов’язані ці настрої?

Рефлексія від 22 учнів

Сподобався:

0

Так: 22

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 22

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 21

Так: 1

Рекомендуємо

Публій Овідій Назон

Публій Овідій Назон

288

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. – бл. 18 р. н. е.). «Сумні елегії» («Життя поета» (IV, 10)).

Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. – бл. 18 р. н. е.). «Сумні елегії» («Життя поета» (IV, 10)).

164

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

"ЕЛЕГІЯ. РАПСОДІЯ"

"ЕЛЕГІЯ. РАПСОДІЯ"

528

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
6 клас

46 грн

Інструментальні жанри в оркестрових барвах: елегія, рапсодія

Інструментальні жанри в оркестрових барвах: елегія, рапсодія

617

Аватар профіля Вертейко Ірина Вікторівна
Мистецтво
6 клас

20 грн

Інструментальні жанри елегія, рапсодія (6клас Урок №22)

Інструментальні жанри елегія, рапсодія (6клас Урок №22)

451

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
6 клас

50 грн

«Золота доба» давньоримської літератури. Публій Вергілій Марон (70–19 рр. до н. е.). «Енеїда».

«Золота доба» давньоримської літератури.  Публій Вергілій Марон (70–19 рр. до н. е.). «Енеїда».

230

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

829

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

660

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8372

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1282

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1519

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3139

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас