Конструктор уроків
1
Тема: Причини деградації особистості Скруджа та його духовне переродження. Значення образу Різдва у творі
Мета: розкрити причини деградації головного героя Скруджа та мотиви його переродження, формувати вміння аналізувати художній твір; розвивати образне мислення, зв’язне мовлення учнів; удосконалювати навички виразного читання тексту; виховувати людяність, доброту, милосердя, вміння співчувати, повагу до людей; корегувати наголос, мовлення учнів.
Тип уроку: комбінований, урок-дослідження.
Обладнання: портрет Ч.Дікенса, ілюстрації до твору, фрагмент з кінофільму «Різдвяна історія»
«Не гроші роблять людину
щасливою, а людяність»
Ч.Дікенс
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.Привітання.
2. вступне слово вчителя.
Що таке Різдво?
Коли і як його святкують?
Різдво – одне з найбільших релігійних свят. В християнській традиції Різдво – це народження Ісуса Христа. Люди у день Різдва стараються повернутися в рідний дім, зустріти це свято у колі сім’ї. Це свято миру, добра, злагоди, спасіння. Це час тепла і спокою, прощення всіх образ, гріхів. Коли родина сідає за щедро накриті столи, говорить найтепліші слова своїм близьким.
Ми всі, дорослі і діти, чекаємо дива. Син Божий народився – це теж диво, на яке чекало людство.
Отож, ми сьогодні дізнаємось, яку ж роль різдвяна ніч зіграла в житті Скруджа, головного героя «Різдвяної пісні в прозі».
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Розгадати кросворд та назвати ключове слово.
М | П | ||||
Ф | Ж | А | О | ||
Р | М | Р | В | ||
Е | Р | И | Л | А | І |
Д | І | К | Е | Н | с |
З | Р | й | Г | Т | |
Д | У | Л | ь | ||
в | т | І | |||
о | я |
Племінник Скруджа.
Напередодні якого свята відбуваються події у «Різдвяній пісні в прозі»?
«О! Скрудж був справжній ______________: він умів міцно схопити людину як кліщами, придушити, скрутити, згребти»
Ім’я компаньйона Ебенезера Скруджа, який помер сім років тому.
Батьківщина Чарльза Дікенса.
За жанром «Різдвяна пісня в прозі» – це…
Ключове слово: Прізвище письменника -_________________ .
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
Слово вчителя
Ось уже кілька уроків ми з вами говоримо про найвидатнішого письменника ХІХ століття Чарльза Дікенса. Багато хто з відомих письменників вважав його своїм учителем.
На попередньому уроці ми з вами подорожували в просторі і часі зі Скруджем та трьома Духами. Сьогодні на уроці ми спробуємо проаналізувати все побачене і з’ясуємо, що ж трапилося зі Скруджем, чому він став таким.
Отже, тема нашого уроку: Причини деградації особистості Скруджа та його переродження як наслідок осмислення свого життя.
Наше завдання сьогодні буде провести дослідження причин деградації особистості Скруджа та дослідити мотиви його переродження.
ІV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Словникова робота
Деградація – поступове виродження, занепад, рух назад.
Переродження – зміна, оновлення.
Переродитися -= стати зовсім іншою людиною.
Жага – сильне бажання чогось.
Жадібність – пристрасно прагне до збагачення, наживи; корисливий.
Гра «Закінчи речення»
Ч.Дікенс – це…
Компанія Скруджа називалась ….
До Скруджа зявились ….
Дух Марлея прийшов до Скруджа, щоб сказати, що той ….
Першого Духа Різлдва звали ….
Другим до Скруджа прийшов ….
Скрудж у подорожі з третім Духом побачив ….
Бідного хлопчика-каліку з родини Кретчитів звали …
Дослідницька робота «Ланцюжок помилок Скруджа» (записати у зошит)
Завдання: дослідити, які помилки здійснив Скрудж у своєму житті, що привели його до деградації?
Дослідження №1
Що для Скруджа було найголовніше? (гроші)
Чи приносили вони йому щастя? («Один як перст, , на всьому білому світі» - такий сумний висновок минулого).
Чому Скрудж любив темноту? (тому що вона нічого не коштує)
Висновок: ЖАГА ДО ГРОШЕЙ.
Дослідження №2
Як він поводився зі своїми грошима? (Економив на всьому і на всіх, нічого не дозволяв навіть собі).
До Скруджа в контору зайшли два джентльмени, які збирали гроші для бідних. Скрудж пожертвував гроші? Чому? (Ні, тому що не бажає підтримувати лінощі людей, які не вміють належно себе забезпечити)
Яке слово для Скруджа було «найлиховіснішим»? (Щедрість)
Які ланцюги скував Скрудж для себе за життя? (Жадібності, жорстокості)
Висновок: ЖАДІБНІСТЬ.
Дослідження №3
Чи правильні твердження:
«Скрудж хоч і жадібний, але перед Різдвом допомагав бідним, давав гроші тим, хто просив».
«Скрудж кожного року на Різдво відвідував свого єдиного родича – племінника Фреда»
«Скрудж, коли йшов по вулиці, завжди з усіма вітався, запитував про здоров’я»
Висновок: БАЙДУЖІСТЬ ДО ОТОЧУЮЧИХ.
Дослідження №4
Як працювалось писареві у конторі Скруджа?
Чому Скрудж не зачиняв дверей у своєму кабінеті? (щоб наглядати за писарем)
Де скриню з вугіллям тримав Скрудж? Знайдіть і зачитайте цитати.
Чиї це слова: «Різдво! Що за дурниці! Веселе Різдво! Яке ти маєш право веселитися? Ти, здається, доволі вбогий…»; «Радісне Різдво! Не говори мені такого. На Різдво платять борги без грошей; воно показує, що чоловік став на рік старший і ні на годину не став багатший»; «Коли б я міг робити так, як бажаю, то я б кожного дурня, що шляється та славить Христа, зварив разом з його різдвяною стравою й поховав би, застромивши йому ялинку в серце!»
Що можна сказати за цими словами про Скурджа?
Висновок: ЖОРСТОКІСТЬ У СТОСУНКАХ.
Дослідження №5
Як Скрудж ставився до свого племінника?
Чи є в повісті люди, яких він любив?
Чи були в нього друзі, кохана?
Висновок: ЗРАДА У КОХАННІ, ДРУЗІВ.
Дослідження №6
Чи здійснилася мрія Скруджа стати багатим?
Чи став герой щасливим у теперішньому житті? (Ні. Він багатий, але самотній)
Висновок: САМОТНІСТЬ.
Ми з вами дослідили і побачили шлях Скруджа до самотності. Отже, втрата
людських почуттів привела до деградації.
Я сподіваюсь, що у вашому житті ви ніколи не підете цим шляхом.
Встановіть відповідність:
1.Дух Минулого Різдва | а) Нагадав Скруджу, що він не завжди був жмикрутом, що в дитинстві і юності любив Різдво, своїх рідних, друзів. |
2.Дух Теперішнього Різдва | б) показав героєві, як закінчиться його життя |
3.Дух Майбутнього Різдва | в) дав відчути герою, що той втратив, відмовившись від свята. Скруджу захотілося бути із сім’єю племінника, грати в ігри, співати |
1 | 2 | 3 |
Вправа «Асоціативний кущ».
Скласти характеристику герою до подорожі в часі та просторі та після неї.
С – скупий, самотній, старий, С- смішний,
К – кмітливий, як кремінь, К – компанійський,
Р – розумний, Р - радісний
У – упевнений у собі, У - усміхнений
Д – діловий, Д – дружній, добрий
Ж – жадібний, жорстокий, жмикрут Ж – жалісливий, життєрадісний.
Створити список добрих справ Скруджа:
Інший Скрудж:
радіє Різдву;
має веселий та ласкавий вигляд;
купив і відправив писарю велику печену гуску;
попросив це зробити хлопчика та ще й заплатив йому за цю послугу;
пішов до церкви;
пішов у гості до племінника;
збільшив платню своєму писареві Бобу Кретчиту,
допомагав родині писаря;
зробив усе, щоб Тайні Тім одужав.
Віртуальна подорож.
А зараз ми перенесемось на батьківщину героя і дізнаємось, як англійці святкують Різдво.
Новорічний чобіток із запитаннями:
Різдво у Англії святкують 24-25 грудня, а в Україні… (колись святкували 6-7 січня, а з 2023 року разом із європейцями – 24-25 грудня. Різдво у Англії є найбільшим і найулюбленішим святом)
Головна страва англійців на Святвечір пудинг та запечена індичка, а в українців …. (Англійці вважають, що різдвяний стіл визначає благополуччя року, тому обов’язково готують різноманітне меню – запікають свинячу голову, м’ясні рулети і рибу, печуть і прикрашають різдвяний хліб, частину якого прийнято роздавати бідним. А також обов’язковою стравою різдвяного столу є пудинг та запечена індичка.)
Дерево, яке англійці та українці прикрашають на Різдво та Новий рік – це… (Англійці на Різдво прикрашають не тільки ялинку, але й будинок традиційними вінками омели або гостролиста, який, згідно повір’ям, відлякує нечисть)
Різдвяні сценки – невід’ємна частина британських свят, а українців – (У дні перед Різдвом на вулицях Англії можна зустріти людей, які співають традиційні різдвяні пісні про народження Ісуса і його життя. Співаки також займаються збором пожертвувань для незаможних. )
В Англії подарунки приносить Санта Клаус, а в Україні…. (Ще з жовтня маленькі жителі Великобританії починають писати списки Різдвяних подарунків, адресуючи їх Санта Клаусу. До речі, подарунки домочадцям повинні бути приблизно рівними за вартістю. Перед Різдвом діти, відправляючись спати, обов’язково залишають для Санта Клауса тарілку з печивом і склянку молока, а для оленя Рудольфа припасають моркву. Якщо залишити чарівника без частування, то можна залишитися без подарунків).
В Англії подарунки Санта Класу приносить на Різдво, а в Україні найкращих подарунків діти чекають у день… (В Англії існує традиція класти подарунки в панчохи. Згідно з легендою Санта Клаус вперше проник в будинок через димар. З його кишені в мокру шкарпетку, підвішену сушитися над каміном, випало кілька золотих монет. З тих пір англійці стали підвішувати панчохи в надії отримати подарунки від Санти).
Саме англійцям ми зобов’язані звичаєм писати привітання на … (Кожна англійська родина а відправляє і отримує безліч різдвяних листівок. На них може бути зображена пташка робін – символ Різдва в Англії. Іноді на листівках можна побачити Санта Клауса або біблійні сценки народження Ісуса Христа. Рідше – снігові пейзажі, тому що сніг на Різдво у Великобританії – явище досить рідкісне, тому кожного Різдва людям цікаво чи буде «Біле Різдво». Навіть якщо одна сніжинка пролетіла за 24 години Різдва, це вважають «Білим Різдвом»)
V. Підсумок уроку
Слово вчителя: Сам письменник дуже любив це свято і так писав про нього: «Це радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення, це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають серця і бачать у своїх ближніх, - навіть у тих, хто не має ні грошей, ні долі – таких самих людей, як вони самі»
У нас сьогодні на уроці присутня гостя. Це ялинка. Оскільки незабаром Новий рік та Різдво, нам потрібно її прикрасити. Ви на сьогодні мали підготувати новорічні кульки-витинанки.
Ваше завдання: на витинанках написати побажання (привітання) на основі прочитаної повісті Чарльза Дікенса «різдвяна пісня в прозі» (Наприклад: радійте Різдву; будьте завжди веселі, щасливі; будьте милосердними; цінуйте кожну прожиту мить; любіть та поважайте родичів, друзів; цінуйте родинні стосунки….)
Діти прикріплюють витинанки на ялинку.
VІ. Домашнє завдання.
Заповнити календар добрих справ.
2
Вправа «Асоціативний кущ».
Скласти характеристику герою до подорожі в часі та просторі та після неї.
С – скупий, самотній, старий, С- смішний,
К – кмітливий, як кремінь, К – компанійський,
Р – розумний, Р - радісний
У – упевнений у собі, У - усміхнений
Д – діловий, Д – дружній, добрий
Ж – жадібний, жорстокий, жмикрут Ж – жалісливий, життєрадісний.
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0