урок засвоєння нових знань
Конструктор уроків
урок засвоєння нових знань
1
Тема. Прямокутник
Мета: сформувати в учнів уявлення про прямокутник як один із видів паралелограма; розглянути властивості та ознаки прямокутника; сформувати вміння й навички застосовувати властивості та ознаки прямокутника під час розв'язування задач.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наочність та обладнання: конспект «Прямокутник».
Хід уроку
I. Організаційний етап
Організація класу до проведення уроку.
II. Перевірка домашнього завдання
Проводиться стислий аналіз виконаних домашніх завдань.
III. Формулювання мети і завдань уроку
З метою створення умов для усвідомленого сприйняття учнями матеріалу уроку пропонуємо їм розв'язати логічну вправу.
Порівняйте фігури на рисунку 1 (за різними критеріями). Яка із фігур «зайва»?

Після успішного виконання завдань (зрозуміло, що «зайвим» є чотирикутник EFKS, у якого на відміну від двох інших чотирикутників є лише дві паралельні сторони) учитель звертає увагу учнів на той факт, що паралелограм MNPK є особливим випадком паралелограма, бо, крім паралельності протилежних сторін, має прямі кути. Таким чином, виділяється новий об'єкт, вивчення якого за загальною схемою і становить основну дидактичну мету.
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь
V. Засвоєння знань
План вивчення нового матеріалу
Означення прямокутника.
Властивості прямокутника.
Ознаки прямокутника.
| Прямокутник Означення. Паралелограм, усі кути якого прямі, називається прямокутником | |
Властивості | Ознаки | |
| 1. Усі властивості 2. Якщо ABCD - | 1. Якщо ABCD — паралелограм і Якщо ABCD — паралелограм і АС = BD, то ABCD — прямокутник. (Якщо діагоналі паралелограма рівні, то цей паралелограм — прямокутник) |
3. Якщо ABCD — прямокутник, (AD > CD), AC і BD — діагоналі, то | ||
| 4. Якщо ABCD — прямокутник і точка М — середина ВС, то ОМ ОМ = |
|
(Відрізок, що з'єднує середину сторони прямокутника з точкою перетину діагоналей, перпендикулярний до цієї сторони і дорівнює половині суміжної сторони) |
| |
VII. Формування первинних умінь
З метою закріплення знань учнів щодо означення, властивостей та ознак прямокутника спочатку доцільно розв'язати усні задачі.
Виконання усних вправ
У прямокутнику ABCD А В = 8 см, ВС = 5 см. Знайдіть:
а) відстань від точки С до сторони AD;
б) відстань між прямими АВ і CD.
Чи може діагональ прямокутника дорівнювати його стороні? Чи може діагональ ромба дорівнювати його стороні?
а) Укажіть (див. рис. 2) відрізки, кути,
трикутники.
б)
AOD = 142°. Знайдіть
OCD і
OBC.
в) РВОС = 16 см, АС · BD = 100. Знайдіть AD.
За рисунком 3 розв'яжіть задачі:
а) КО = 4 см, ОМ = 2 см. Знайдіть PABCD.
б)
AOD = 120°, BD = 2 см. Знайдіть РОВС.
У прямокутнику ABCD (рис. 4)
BAM =
DAM,
MDC = 30°, АВ = 1, ВС = 3. Знайдіть PABМD.
Після закріплення знань означення, властивостей та ознак прямокутника доцільно розв'язати типові задачі на застосування цих знань.
Виконання письмових вправ
Знайдіть периметр прямокутника ABCD, якщо АС =15 см, а периметр трикутника ABC дорівнює 36 см.
У прямокутнику ABCD
BAC = 65°. Знайдіть кут між діагоналями прямокутника.
Діагоналі прямокутника ABCD перетинаються в точці О, причому
COD = 60°, CD = 8 см. Знайдіть довжину діагоналі.
Точка перетину діагоналей прямокутника віддалена від двох його сторін на 3 см і 4 см. Знайдіть периметр прямокутника.
VII. Підсумки уроку
VIII. Домашнє завдання
2
Тестування (один з учнів працює за закритою дошкою)
Завдання:



Учні виконують самоперевірку за результатами на закритій дошці.
б)
б)
в)
2)
г)
1)
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0
Поняття про тіла обертання. Циліндр. Основні елементи циліндра. Побудова зображення та перерізів циліндра.