Тема. Повсякдення й господарське життя. Організація суспільства і влади в Давньому Єгипті.
Мета: характеризувати давньоєгипетську державу, її структуру; визначити особливості життя різних верств в Єгипті, розвивати вміння працювати з різними історичними джерелами, робити висновки, розвивати навички критичного мислення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас», наочність, мультимедійна презентація.
Поняття: «держава», «суспільство», «фараон», «вельможа», «раб», «чиновники».
ХІД УРОКУ
І. Організація навчальної діяльності.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Гра «Реставратор».
Вставте пропуски в тексті.
Єгипет розташований на сході Африки. Переважна частина річки Ніл тече через пустелю . Ніл впадає у море, а у місці впадіння річка розпадається на декілька рукавів — . Боротьба між Півднем і Північчю Єгипту закінчилася в 3000 р. до н. е. перемогою . За допомогою дамби єгиптяни воду.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів:
Чому єгиптяни вважали Ніл джерелом життя?
Як єгиптянам вдавалося займатися сільським господарством у пустелі?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Господарське життя Єгипту.
Розповідь учителя. Життя єгиптян було пов’язане з Нілом та землеробством. Для зволоження віддалених від Нілу земель прокопували канали, а від них - рівчаки до полів. Ця тяжка робота була щорічною. Землеробство, що ґрунтується на штучному зрошуванні, називають зрошувальним, або іригаційним. Єгиптяни докладали зусиль, щоб якнайдовше затримати воду на полях - тільки за цієї умови мул осідав на ґрунт, утворюючи родючий шар.
У долині Нілу люди вирощували зернові культури, а в його дельті розкинулися пасовиська. Нижній Єгипет славився садами й виноградниками. З-поміж зернових культур єгиптяни надавали перевагу ячменю. Крім нього, сіяли просо та пшеницю. Культивували також льон. З городніх рослин вирощували часник, огірки, цибулю. Техніка посіву була дуже простою: у вологий ґрунт кидали зерно, потім на поле виганяли худобу, щоб вона втоптала його в землю.
Рік поділявся на три частини: повінь (липень-жовтень), посів зернових та городини (листопад-лютий), посуха, жнива (березень-червень).
Ремесла Давнього Єгипту.
Самостійна робота з підручником.
Завдання:
Які ремісничі професії були популярними у Єгипті?
На які корисні копалини був багатий Єгипет?
Які вироби єгиптяни виготовляли з дерева?
Якими були особливості єгипетського ткацтва?
Єгипетське суспільство.
Розповідь учителя. Єгипетське суспільство порівнюють з пірамідою. Фараон, зрозуміло, був на її верхівці. До вищих щаблів суспільної піраміди належали вельможі (найбільш знатні й заможні люди) та державні чиновники. Посідаючи державні посади, вони допомагали фараону керувати державою. Серед державних чиновників найвпливовішими були візир (чаті) та начальник війська. Досить впливовими були й жерці - служителі храмів.
На середніх щаблях суспільної піраміди розташовувалися місцеві чиновники: писарі, рахівники, контролери. На цьому щаблі перебували також служителі храмів, скульптори, архітектори, художники й лікарі.
Нижчі сходинки суспільної піраміди посідали селяни й ремісники, які складали більшість населення. З них стягували податки - обов’язкові платежі на користь держави. Податок передбачав визначену кількість зерна, худоби, різних продуктів і ремісничих виробів. Крім того, селяни й ремісники виконували повинності - усілякі роботи з будівництва та лагодження дамб, спорудження палаців, храмів та гробниць.
У Давньому Єгипті були також невільники - раби, яких можна було купити та продати, оскільки їх вважали власністю господаря. Рабів мали лише заможні представники верхівки.
Учні отримують роздавальний матеріал, на якому зображена структура єгипетського суспільства.
Фараон |
Жерці, вельможі |
Номархи, чиновники, писарі |
Воїни |
Селяни, ремісники |
Раби |
Повсякденне життя.
Самостійна робота з підручником.
Як починався день у єгиптян?
Яким був одяг давніх єгиптян?
Якими були будинки у єгиптян?
Чим харчувалися у Давньому Єгипті?
V. Закріплення нових знань та умінь учнів:
1. Витлумачте поняття: суспільна піраміда, вельможі, чиновники, писарі, податки, раби.
2. Які галузі господарства були поширені в єгиптян?
3. Хто посідав верхівку суспільної піраміди Давнього Єгипту? Чим становище можновладців відрізнялося від решти суспільства?
4. Порівняйте буденне життя й побут фараона, вельможі та простолюдина в Давньому Єгипті.
V. Пісумки уроку.
VІ. Домашнє завдання: § 9 (С.44-47) – прочитати, С. 48 – відповісти на питання.