Урок:

Покриви тіла тварин

22.02.2023
0 0
Вміст уроку:
1
2
3

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Перегляньте відео

2

КОНСПЕКТ уроку з біології

на тему: “Покриви тіла тварин, їх різноманітність та функції”

Мета уроку:

навчальна – ознайомити учнів з покривами безхребетних та хребетних тварин, їх різноманітністю, визначити їх біологічне значення; звернути увагу на будову шкіри ссавців;

розвивальна – розвивати інтерес до вивчення навчального матеріалу про покриви різних груп організмів; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, уміння робити висновки;

виховна – сприяти вихованню допитливості, формування пізнавального інтересу до теми, що вивчається і предмету в цілому; бережливе ставлення до тварин та навколишнього світу.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи навчання: словесні (розповідь, фронтальне опитування), наочні (зображувальні), інтерактивні (гра «Мікрофон).

Обладнання, наочні матеріали: таблиця «Шкіра тварин», «Шкіра ссавців», малюнки й фото тварин із різними покривами тіла, зразки пір’я, шерсті, луски, опудала птахів і ссавців.

Література:

  1. Біологія : підруч. для 7-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Л.І. Остапченко [та ін.]. - Київ : Генеза, 2015. - 256 с. : іл.

  2. Кулініч О.М. Уроки біології. 7 клас : кн. для вчителя / О.М. Кулініч. -  Київ : Генеза, 2015. – 152 с.

Структура уроку:

І.    Організація класу.(2 хв)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (1 хв)

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності (2 хв)

ІV.  Повідомлення теми, мети і завдань уроку.(15 с)

V. Засвоєння нових знань (20 хв)

VІ. Закріплення вивченого матеріалу (15 хв)

VІІ.Узагальнення засвоєних знань (2 хв)

VIII. Підсумки уроку (2 хв)

IХ.  Повідомлення домашнього завдання. (1 хв)

ХІД УРОКУ

   I. Організація класу

Привітання, представлення. Перевірка присутності учнів та готовності їх до уроку.

   ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

   Фронтальне опитування

Що відмежовує організм від навколишнього середовища? (покриви, шкіра)

У всіх тварин покриви за будовою є одинакові? (Ні)

Які ви знаєте залози шкіри людини? (потові, сальні, молочні)

   ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Цей ангорський кролик поширений всюди, так як це домашня тварина. Виглядає ангорський кролик по-справжньому ефектно, у деяких екземплярів шерсть в довжину досягає 80 см. Вона дуже цінна, з неї виготовляють багато корисних речей, в тому числі хустки, панчохи, рукавички, та й просто тканини. Середня маса у нього - 5 кг, довжина тулуба становить до 60 см. А які ще покриви тіла можуть бути у тварин?

ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Вчитель. Тема сьогоднішнього уроку – «Покриви тіла тварин, їх різноманітність та функції». Ми розглянемо покриви різних груп тварин, звернемо увагу на будову покривів ссавців.

   V. Засвоєння нових знань

Розповідь вчителя (вчитель заповнює таблицю на дошці, а учні в зошитах)

Тварини мешкають у різних середовищах існування, де на них діють усілякі чинники. Іноді ми дивуємося, як можна існувати в тих чи інших умовах. Захистити організм від небезпечного впливу факторів зовнішнього середовища тваринам допомагають покриви тіла.

У безхребетних тварин покриви тіла складаються із зовнішнього шару клітин, який переходить в шар м'язів. Останні утворені одношаровим епітелієм та структурами, які сформовані завдяки виділенням шкірних залоз (кутикулою, зовнішнім скелетом, мушлею). Тісний зв'язок покривів тіла з опорно-руховою системою притаманний усім тваринам, які мають зовнішній скелет.

Кишковопорожнинні. Ектодерма а епітеліально-м'язових клітин, між якими є жалкі клітини. Зовнішній шар клітин складається з епітеліально-м'язових клітин, між якими містяться жалкі клітини для захисту від ворогів та паралізації жертви.

Кільчасті черви. Покриви - це шкірно-м’язовий мішок. Клітини його епітеліального шару виділяють тоненьку пружну ку­тикулу. Там також містяться залози, що виділяють слиз і речовини, які мають захисні властивості. Під епітелієм розташовані два шари м’язів.

Членистоногі. Одношаровий епітелій й товста хітинова кутикула, яка в ракоподібних зміцнюється вапном, у павукоподібних і комах вкрита восковою плівкою. Кутикула виконує захисну функцію, має хітиновий поверхневий шар, різноманітні вирости кутикули (волоски, шипи, голки та ін.) допомагають захиститися від ворогів, або замаскуватися. Для павукоподібних та комах, що живуть у посушливих місцях, кутикула зовні вкрита восковим шаром для зменшення випаровування води і є важливою функцією економії води.

Молюски. У молюсків за рахунок епітелію мантії формується мушля (черепашка), що складається, як ви пам’ятаєте, з трьох шарів. Під епітелієм у молюсків розташований шар сполучної тканини.

У хребетних покриви мають складнішу будову й представлені шкірою, яка складається з епідермісу та власне шкіри (дерма). Досить часто функції шкіри урізноманітнюються за допомогою похідних шкіри, якими є рогові чи кісткові утвори (луска, пір'я, волосся, кігті, копита, роги) та шкірні залози (слизові, слізні, отруйні, сольові, потові, пахучі, молочні).

Риби. Шкіра з багатошарового епітелію й дерми. Є слизові залози й луска. Захисна функція шкіри підсилена лусками різної форми.

Амфібії. Шкіра гола з багатошарового епітелію й дерми. Є багатоклітинні слизові залози. У шкірі густа сітка кровоносних судин. Шкіра є додатковим органом повітряного дихання, тому вона повинна бути постійно зволоженою (це забезпечують численні залози, що продукують слиз). Шкіра земноводних містить також отруйні залози, що виконують захисну функцію.

Рептилії. Шкіра суха з багатошарового епітелію й дерми. Залози відсутні. Виникають рогові лусочки, щитки, пластинки. Шкіра вкрита роговими лусками і щитками, які виконують захисну функцію.

Птахи. Шкіра суха, тонка з багатошарового епітелію і дерми. Залози відсутні (крім куприкової), є пір'я. Пір'я захищає від пошкоджень, допомагає зберегти тепло і зменшує опір повітря під час польоту. Також найбільші пір'їни на крилах і хвості необхідні для забезпечення польоту. Крім того, пір'я птахів має різноманітне забарвлення, що використовується при маскуванні та відіграє важливу роль у шлюбній поведінці.

Ссавці. Шкіра товста з багатошарового епітелію й дерми. Є розвинені залози (потові, сальні, пахучі, молочні) і волосяний покрив. Шкіра вкрита волосяним покривом (шерстю), що допомагає підтримувати постійну температуру тіла. Дуже добре розвинені у ссавців видозміни шкіри (кігті, копита, роги, голки), які виконують важливі захисні функції в житті організмів та використовуються в шлюбних турнірах самців.

Група тварин

Особливості покривів

Кишковопорожнинні

Ектодерма (з епітеліально-м'язових клітин, між якими є жалкі клітини), ентодерма

Кільчасті черви

Шкірно-м’язовий мішок (одношаровий епітелій) із залозами, кутикула

Членистоногі

Одношаровий епітелій й товста хітинова кутикула, яка в ракоподібних зміцнюється вапном, у павукоподібних і комах вкрита восковою плівкою.

Молюски

Одношаровий епітелій утворює мантію, яка утворює черепашку

Риби

Шкіра з багатошарового епітелію й дерми. Є слизові залози й луска.

Амфібії

Шкіра гола з багатошарового епітелію й дерми, є багатоклітинні слизові залози. У шкірі густа сітка кровоносних судин.

Рептилії

Шкіра суха з багатошарового епітелію й дерми. Залози відсутні. Виникають рогові лусочки, щитки, пластинки.

Птахи

Шкіра суха, тонка з багатошарового епітелію і дерми. Залози відсутні (крім куприкової), є пір'я.

Ссавці

Шкіра товста з багатошарового епітелію й дерми. Є розвинені залози (потові, сальні, пахучі, молочні) і волосяний покрив.

    Будова шкіри ссавців:

1) Епідерміс — багатошаровий плоский епітелій. Він потовщується там, де епітелій зазнає тиску або тертя.

Епітелій містить клітини з пігментом — меланіном.

2) Власне шкіра (дерма) — еластичний багатоклітинний шар, який має кровоносні судини, потові й жирові залози, рецептори, волосяні цибулини.

3) Підшкірно-жировий багатоклітинний шар. Він сприяє збереженню тепла. У деяких тварин цей шар дуже міцний (китоподібні, ластоногі). У верблюдів, овець жир накопичується в курдюку та є джерелом ендогенної води.

Ви знаєте, наскільки сильно зараз розвиненим є продаж шкіри та хутра. Потрібно пам’ятати, що для того, щоб отримати цей продукт люди вбивають велику кількість тварин. Часто це є ще й незаконно. Тому перед тим, як купувати такі вироби, будь ласка, задумайтесь чи дійсно ви не можете без них обійтися. Можливо, нам, людям ХХІ століття, не обов’язково, як неандертальцям, обвішуватися хутром тварин.

  

 VІ. Закріплення вивченого матеріалу

З’єднати картинку(з зображенням тварини) з описом її покривів (на дошці):

 Ектодерма, ентодерма

Шкірно-м’язовий мішок із залозами, є кутикула

Одношаровий епітелій, хітинова кутикула, вапно

Одношаровий епітелій, хітинова кутикула,

                                      воскова плівка

Одношаровий епітелій, мантія, черепашка

Шкіра з багатошарового епітелію й дерми. 

                                             Є слизові залози й луска.

Шкіра гола з багатошарового епітелію й дерми,

                                             є слизові залози, густа сітка кровоносних судин.

Шкіра суха з багатошарового епітелію й дерми. 

                                             Залози відсутні. Є рогові лусочки, щитки, пластинки.

Шкіра суха, тонка з багатошарового епітелію і дерми.                           

                                        Залози відсутні (крім куприкової), є пір'я.

Шкіра товста з багатошарового епітелію й дерми. 

                                                 Розвинені залози і волосяний покрив.

Скласти схему «Функції покривів» (на дошці, а учні в зошитах):

  

  VІІ. Узагальнення засвоєних знань

Гра «Мікрофон»

«На уроці я зрозумів…»

«Тепер я знатиму…»

«Мені було цікаво дізнатися про…» 

   VIIІ. Підсумки уроку

Вчитель коментує активність учнів на уроці, виставляє оцінки.

   IХ. Повідомлення домашнього завдання

Опрацювати § 35, вивчити терміни, виконати завдання після параграфу (Біологія : підруч. для 7-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Л.І. Остапченко [та ін.]. - Київ : Генеза, 2015. - 256 с. : іл..).

3

Виконайте квест за посиланням

https://vseosvita.ua/webquest/start?id=13787&id_user=4594&hash=93231a55

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Покриви тіла й терморегуляція. Проект на тему "Визначення типу шкіри на різних ділянках обличчя та складання правил догляду за власною шкірою. "

Покриви тіла й терморегуляція. Проект на тему "Визначення типу шкіри на різних ділянках обличчя та складання правил догляду за власною шкірою. "

394

Аватар профіля Базаренко Микола Миколайович
Біологія
8 клас

33 грн

Практична робота. Дослідження пристосованості покривів ящірки прудкої.

 Практична робота. Дослідження пристосованості покривів ящірки прудкої.

427

Аватар профіля Базаренко Микола Миколайович
Біологія
7 клас

33 грн

Життєдіяльність тварин. Живлення. Травлення

Життєдіяльність тварин. Живлення. Травлення

173

Аватар профіля Галинський Сергій Федорович
Біологія
7 клас

25 грн

"КАРНАВАЛ ТВАРИН"

"КАРНАВАЛ ТВАРИН"

1515

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
2 клас

46 грн

Вага тіла

Вага тіла

71

Аватар профіля Гонтарук Лілія Петрівна
Фізика
I—II курси та змішані

21 грн

Образи тварин у казці

Образи тварин у казці

828

Аватар профіля Габелко Наталія Володимирівна
Мистецтво
3 клас

19 грн

Схожі уроки

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

661

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Біологія
7 клас

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

835

Аватар профіля Лохвицька Марія Федорівна
Біологія
9 клас

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

1923

Аватар профіля Чернишова Світлана Володимирівна
Біологія
11 клас

Властивостi та характеристики екосистем.

Властивостi та характеристики екосистем.

399

Аватар профіля Цуркан Неля Михайлівна
Біологія
11 клас

Закони Менделя, їх генетичні основи.

Закони Менделя, їх генетичні основи.

555

Аватар профіля Шимон Анжеліка Омелянівна
Біологія
9 клас

Органи та системи органів тварин

Органи та системи органів тварин

833

Аватар профіля Жмурко Олександр Олександрович
Біологія
7 клас