Урок:

"Пісня про Гайавату" Г.Лонгфелло

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема. Генрі Лонгфелло. «Пісня про Гайавату».

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Генрі Лонгфелло, з історією створення поеми «Пісня про Гайавату», показати її зв'язок з міфами північноамериканських індіанців; розпочати аналітичне дослідження першого розділу поеми «Люлька миру»; звернути увагу учнівської аудиторії на головні цінності північноамериканських племен, що відбиті в поемі, на

позицію автора; формувати навички аналізу поетичного епічного твору; розвивати аналітичне мислення; сприяти вихованню найкращих людських якостей: бажання жити в мирі, дружбі та злагоді.

Тип: урок-діалог

Обладнання: презентація «Життя й творчість Генрі Лонгфелло», мультфільм «Люлька миру» Генрі Лонгфелло.Иллюстрації.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань.

- Поезію яких країн та яких поетів ми вже опрацювали в рамках теми «Поетичне бачення світу»?

- Який слід залишили у вашій пам’яті хайку Мацуо Басьо?

- Які найвищі цінності проголошені в поезії Р. Бернса «Моє серце в верховині»?

III. Оголошення теми та цілей уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Демонстрація фрагменту з фільму «Полліанна» (2003) («Полліанна декламує уривок з «Пісні про Гайавату»)

- Чи пам’ятаєте ви, хто ця дівчинка?

- До якої національної літератури належить творчість Елеонор Портер?

- Чому американська дівчинка «гралася» в Гайавату?

- Що означає цей герой для американської нації та для всього світу? На ці запитання ми спробуємо знайти відповіді на нашому уроці.

Учитель. Ми залишаємо волелюбну та славетну Шотландію й переносимося до далекої Америки. На

американському континенті тисячоліттями жили племена індіанців. У міфах північноамериканських індіанців часто зустрічається образ вождя, який навчив індіанців займатися мир ною працею, допоміг розчистити ріки й ліси. Посланець богів, він допоміг припинити братовбивчі війни й розумно

влаштувати життя племен. У різних племен ця людина божественного походження була відома під різними іменами. Найпоширенішим було ім’я Гайавата, що означає «учитель».

У середині XIX століття американський поет Генрі Лонгфелло досконально вивчив життя індіанців, їхні самобутні традиції, звичаї, їхню міфологію. Поступово в Лонгфелло зародилася ідея скласти поему, що розповіла б про народ - індіанців. Поема «Пісня про Гайавату» зробила ім’я її автора безсмертним.

Перегляд мультимедійних презентацій про життя індіанців.

Працюючи з текстом поеми Г. Лонгфелло «Пісня про Гайавату», маємо звернути увагу на авторську позицію щодо життя народів у світі, адже це і є провідний мотив поеми та ключ до розуміння образу Гайавати. Ми працюємо з перекладом поеми українського поета та перекладача Олександра Олеся.

IV. Аналітичне дослідження тексту поеми.

З’ясування жанрових особливостей твору.

За жанром — це епічна поема.

У творі немає ліричних відступів, автор не виявляє свого ставлення до вчинків героїв. Поема складається з 22 частин і післямови.

З’ясування первинного сприйняття тексту

- Чи всі прочитали розділ «Люлька миру»?

- Які враження у вас залишив текст?

- Які питання ви б хотіли обговорити на уроці?

- Що залишилося незрозумілим, дивним?

- Які ознаки міфу ви побачили в цьому розділі?

Перегляд мультиплікаційного фільму «Люлька миру».

Бесіда.

- Про що йдеться в розділі «Люлька миру»?

- Хто такий Гітчі-Маніто? Звідки він дивився на народи?

- Доведіть текстом, що Гітчі-Маніто не тільки верховне божество й творець, а й уособлення Великої

Природи. («Від слідів його неслася ітремтіла в сяйві ранку Річка, падаючи з кручі...»)

- У чому полягає символічність Люльки Згоди для народів Північної Америки? (Для індіанців

запалити люльку згоди означає припинити усі війни, чвари та суперечки.)

- Чому Гітчі-Маніто скликав усі народи? (Владика Життя хотів сказати щось дуже важливе.)

- Якими постали перед очима Творця народи? Чому автор підкреслює, що «В їх очах — смертельний виклик, В їх серцях — звіряча лютість»? (Криваві війни руйнують душі й серця людей та призводять до зникнення цілих народів.)

- Чи позбавлений сучасний світ кривавої ворожнечі між народами? Що сказав би Гітчі -Маніто сучасним людям?

- Чому Гітчі-Маніто дивився на хворих від ненависті людей «тихо і ласкаво»? (Творець любить своїх дітей.)

- Чому Гітчі-Маніто називає людей «нерозумними»? Як у цьому визначенні розкривається авторська позиція? (Жити війною нерозумно та небезпечно.)

- Доведіть текстом, що земля народів Північної Америки багата та родюча, і жити власною працею, у гармонії з природою, на думку автора, — щастя для будь-якого народу.

- Як ви розумієте слова Гітчі-Маніто: «Ваша сила тільки в згоді, /А безсилля — в ворожнечі!»?

(Тільки мир дає силу, достаток та щастя народам. Війна забирає не тільки життя, а й майбутнє.)

- Про якого пророка говорить Гітчі-Маніто? (Про Гайавату.)

- Що принесе пророк людям?

- До яких дій закликає Гітчі-Маніто свої народи? У чому символічність таких дій? Підтвердьте цитатами з тексту. («Окуніться ж би в джерело, / Що сріблиться перед вами, /Змийте фарби, фарби бою, /Змийте з тіла плями в крові, / Закопайте свою зброю, / Люльки висі-чіть з каміння, / Очерету

наламайте /1, оздобивши їх пір'ям, / Запаліть собі на згоду/1 живіть віки братами!»

Вода, як символ життя має змити всю ненависть та злість, підсилити зв'язок з чистотою навколишнього світу. Закопати зброю в землю означає поховати всю ненависть та братовбивчу

війну. А запалити люльку згоди — остаточно замиритися.)

- Поміркуйте, чому люди одразу послухали свого Творця? (їхні серця не були повністю зіпсовані

війною. Народи Північної Америки насправді прагнуть жити в мирі, злагоді та в гармонії з природою, і тому вони одразу відгукнулися на заклик самої природи.)

- Які художні засоби використовує автор у своїй поемі? Як вони розкривають багатство поетичної мови та художніх образів, створених поетом? Які з них споріднені з фольклорними творами?

(Наявність постійних епітетів, повторів тощо.)

- Визначте провідну думку (ідею) розділу «Люлька миру». Аргументуйте свої висновки, спираючись на текст.

Колективне створення схеми «Цінності художнього світу розділу «Люлька згоди».

V. Підсумкова бесіда

- Доведіть, що поема Г. Лонгфелло побудована на фольклорній основі.

- Які елементи «Пісні про Гайавату» вказують на те, що її основою є міф?

- Як ви розумієте назву розділу «Люлька миру»? У чому полягає имволічність цієї назви?

- Як ви розумієте епіграф до нашого уроку? Як добро й краса втілилися в тексті розділу «Люлька згоди»?

- Які життєві цінності уславлюються у творі?

- Яке послання несе поема сучасному читачеві?

VI. Домашнє завдання:

Прочитати розділи «Дитинство Гайавати», «Перлисте Перо», скласти усне судження про вказані фрагменти.

Намалювати ілюстрації до розділу «Дитинство Гайавати», які розкривають зв'язок головного героя з силами природи.

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Тестування

"Пісня про Гайавату" Г.Лонгфелло
29 серпня 2021
4 0
2
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
20
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
6 клас
12 183 916 0
20

2:

Вільне введення тексту

Відповіді на питання:

• Які асоціації виникають у вас, коли чуєте про індіанців?

• Про які їх звичаї та традиції ви знаєте?

• Із яких джерел ви дізналися про це?

• Що означає, на вашу думку, вислів «Вийти на стежку війни»?

• Що ви знаєте про вірування давніх індіанців?

• Які художні твори про індіанців ви читали? Як у них зображено корінне населення Америки?

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0 0

Зрозумілий:

0 0

Потрібні роз'яснення:

0 0
Рекомендуємо

Генрі Лонгфелло "Пісня про Гайавату"( І розділ) Міфи північноамериканських індіанців, їх втілення в поемі.

Генрі Лонгфелло "Пісня про Гайавату"( І розділ) Міфи північноамериканських індіанців, їх втілення в поемі.

331

Аватар профіля Тулінова Ірина Олександрівна
Зарубіжна література
6 клас

50 грн

«Пісня про мого Сіда»

«Пісня про мого Сіда»

453

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

125 грн

“Пісня про Роланда”

“Пісня про Роланда”

336

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

"Пісня про Роланда"

"Пісня про Роланда"

296

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

35 грн

Йоганн Вольфганг Ґете "Травнева пісня"

Йоганн Вольфганг Ґете "Травнева пісня"

162

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
9 клас

25 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

686

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

508

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

7277

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1079

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1221

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас