Тема: О.Уайльда "Хлопчик-зірка".Безмежна велич людської краси. Любов до матері – одна з визначальних цінностей життя.
Мета: завершити роботу над визначенням головної думки та характеристики головного героя казки О. Уайльда ,розкрити авторське ставлення до краси зовнішньої і внутрішньої, розкрити значення материнської любові для кож-ної людини;розвивати усне мовлення, вміння узагальнювати прочитане, робити виснов-ки, вміння розв`язувати проблемні питання;виховувати любов до матері, як визначеної цінності життя, як основи духов-ної краси людини
Обладнання: учнівські малюнки, ілюстрації, опорні схеми, сигнальні картки, мультимедійна презентація, аудіозапис пісні Зоряни Рощук «Пісня про маму».
Тип уроку: урок формування і засвоєння нових знань.
Хід уроку
Епіграф
Пробач мені, мамо, я каюсь у всьому,
У всьому своєму, у всьому чужому…
А. Пацалюк
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя
-Краса… Краса зовнішня і краса душі… Роздумами про співвідношення добра і краси в житті людини просякнуті усі твори англійського письменника О. Уайльда. Письменник не раз говорив своїм дітям про те, що на кожного з них очікують різні життєві випробування, кожен може потрапити в багнюку заздрощів, жадібності, жорстокості, але справжня людина повинна вміти дивитися не тільки під ноги, а й на зірки. Зірки, які розсипав О. Уайльд в казці – це мудрі істини. Пропоную віднайти їх для себе, адже вони мають стати дороговказом для нас у житті.
Отже, продовжуємо роботу над цікавою і, на мою думку, дуже повчальною казкою О. Уайльда «Хлопчик-зірка».
-Була зимова ніч, стояв пекучий мороз. Сніг товстою ковдрою покривав зем-лю й гілля дерев, і коли двоє бідних лісорубів продиралися крізь хащі, нав-круги, потріскуючи, ламались перемерзлі галузки, а коли вони підійшли до Гірського водоспаду, то побачили, що він нерухомо завис, бо його поцілува-ла Крижана Королева. Був такий холод, що навіть звірі й пташки не знали, як його перебути.
І ось такої морозної ночі сталося диво. З неба впала зірка, і лісоруби кину-лись на її пошуки.
-Що ж трапилося далі?
(Учні ланцюжком розповідають хронологію подій, які відбувалися в казці).
Літературний диктант «Так» чи «Ні»
(Користуючись сигнальними картками, учні дають відповіді)
1.Дитина,яку знайшли дроворуби, була загорнута в золотий плащ. (Так)
2.Дружина дроворуба дуже зраділа дитині, бо в них не було своїх. (Ні)
3.Хлопчик -зірка ріс гордим, жорстоким, егоїстичним. (Так)
4.Вродливий юнак прогнав брудну жебрачку із села (Так)
5.Коли хлопчик став потворним, друзі пообіцяли йому допомогти розшукати матір. (Ні)
6.Хлопчика-зірку викупив злий Чаклун. (Так)
7.Хлопчик-зірка став справедливим володарем усього міста над річкою. (Так)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
-Яким зовні був герой казки? З якими квітами порівнює його автор?
-Квітка – це символ краси. Троянда символізує любов, фіалка-ніжність, нар-цис – гордість, самозакоханість.
Кожна квітка має своє символічне значення. Тому О. Уайльд не випадково використовує для портретної характеристики Хлопчика-зірки образ Нарциса. Адже Нарцис – це символ самозакоханості.
Пропоную послухати повідомлення літератора Цаплі Євгенії про Нарциса.
Повідомлення літератора
-Нарцис – син річкового бога Кефіса й німфи Ліріопи, вродливий юнак, улю-бленець німф, мисливець. Нарцис нехтував усіма дівчатами, які в нього зако-хувалися. Німфа Ехо безтямно закохалася в нього й намагалася будь-що зро-бити, аби він зацікавився нею. Але Нарцис залишався байдужим до її страж-дань. Тоді Ехо у відчаї звернулася до богів, благаючи змилосердитись і пока-рати юнака за його незворушність. І розчулені боги почули її молитву. Нар-цис був покараний за пиху. Якось на полюванні він побачив у джерельній воді своє відображення і так закохався в нього, що з любові помер. На могилі Нарциса виросли квіти (нарциси ).
Вчитель
-Хлопчик-зірка - самозакоханий, як Нарцис. Зовні він дуже гарний, а думки і справи його – лихі. За прекрасною зовнішністю у героя ховається кам`яне серце.
-Як ви розумієте вислів «кам`яне серце»? (Кам`яне серце – зло, ненависть, грубість, зневага до людей).
-Як, на вашу думку, бути нарцисом – це добре чи погано?
-Чи можна вважати красивою людину, зовнішність якої прекрасна, а вчинки ганебні?
Проблемне питання
-Так в чому ж велич людської краси?
ІV.Оголошення теми, мети уроку
-Сьогодні на уроці ми спробуємо дати відповіді на ці запитання. Наша мета : з`ясувати, у чому ж велич людської краси та найголовніша її цінність – лю-бов до матері.
(Запис теми уроку, епіграфа)
V. Організація сприйняття і первинного усвідомлення учнями нового матеріалу
Прийом «Асоціативне гронування»
-Де людина бачить красу в житті?
Краса
мистецтво людина природа
зовнішня внутрішня (духовна)
дана Богом вчинки почуття
Робота з текстом казки
-Зачитайте, як автор описує зовнішню красу героя. ( Кучері хлопчика схожі на пелюстки золотого нарциса; губи червоніли, мов квітка; оченята виблиску-вали, наче фіалочки біля води; тіло було білосніжним).
-Як одним словом описати зовнішність Хлопчика-зірки? (Красивий, гарний, приємної зовнішності).
-Чи можемо ми засуджувати хлопчика за те, що він красивий? (Ні).
-Від чого залежить духовна краса людини? (Від вчинків).
-Користуючись підручником, виділіть словосполучення, що розповідають про вчинки героя. (Зневажав дітей лісоруба, став господарем над ними, нази-вав слугами, кидав каміння та гнав з вулиці нужденних, знущався з тварин, любив себе, милувався…)
-Порівняйте вчинки Хлопчика-зірки та Нарциса. (Закоханий в себе, не бачить інших…)
-Який найгірший вчинок скоїв Хлопчик-зірка? (Відштовхнув матір)
Інсценізація «Зрада матері»
(Сіренко Максим і Ігнатович Катерина підготували інсценізацію уривка «Зрада матері»)
Бесіда за змістом казки
-Як був покараний Хлопчик-зірка за це? (Краса його була спотворена: облич-чя стало, як у жаби, а тіло вкрилося лускою, як у змії)
-Чи усвідомив він свій гріх? Зачитайте уривок з тексту. ( «Це, напевне, така мені кара за мій гріх. Адже я відмовився від рідної матері й прогнав її геть, я посоромився її і вчинив жорстоко з нею. Тепер я піду й шукатиму її по всьо-му світу і не знатиму спочинку доти, доки не знайду її»)
-Що вирішив зробити герой після свого перетворення? (Відшукати свою ма-тір)
-Чому в дорозі він не зустрів любові та милосердя? (З ним поводилися так само, як і він колись чинив з іншими)
-Хлопчик-зірка зрікся найдорожчої людини в світі, і його зірка згасла, зака-м`яніла його душа, в якій не було й крихти тепла, жалю, любові.
-Перелічіть, що зробив хлопчик, аби отримати прощення матері? (Пішов шу-кати матір, шукав довгих 3 роки, попросив пробачення у «Божих створінь», яких ображав, дорогою допоміг зайцю звільнитися з мисливської пастки, три рази віддавав монети прокаженому)
-Хто першим допоміг Хлопчику-зірці у важкий час? Чому? (Зайченя, бо хло-пчик тричі врятував його від мисливської пастки)
Прийом «Мікрофон» (Учні по черзі від імені героя розповідають, як до нього ставилися звірі в лісі).
-Коли і чому краса повернулася до героя? (Коли його пробачила мати. Материнське прощення має велику силу)
-Зовнішність хлопчика змінилася, а чи змінилася його душа? З якого моменту починаються зміни в його душі?
-Коли відчуття щастя переповнило груди хлопчика? (При зустрічі з матір`ю)
-Отже, що робить людину по-справжньому красивою ? (Духовна краса)
Виразне читання
(Учні зачитують за ролями уривок казки про зустріч Хлопчика-зірки з мамою).
VІ. Осмислення знань
Словникова робота
Еволюція –процес постійних змін кого-небудь або чого небудь.
-Яким чином проходила еволюція головного героя казки «Хлопчик-зірка»?
(Учні добирають цитати до кожного етапу)
Захоплення власною красою. «Краса обернулася злом для нього»
«Він ріс гордим, жорстоким, егоїстичним. Дітей зневажав через їхнє низьке походження»; «не було в нього жалю до бідних, сліпих, покалічених, нуж-денних»; «знущався над тими, хто слабий і хворий»; «знущався над тваринами і птахами».
Знущався з матері-жебрачки
«Ні, але ж я був жорстоким до своєї матері, і за це зло я понесу покарання. Я обійду увесь світ, аж поки не знайду її та не вимолю в неї пробачення»
Перетворення красеня на потвору
«Обличчя було як у жаби, а тіло в лусці, як у гадюки»
Роки поневіряння
«Три роки він ходив світом, і ніхто у світі не любив його, не поставився добре, чи пожалів його, але це був такий світ, який він сам собі створив у дні своєї великої гордості»
Повернення краси
«Який красивий наш володар!»
Зустріч з матір`ю
«Мамо, мої страждання більші, ніж я можу витримати. Дай мені прощення, і я повернуся назад до лісу.»
-Саме такий шлях довелося пройти Хлопчикові-зірці, щоб спокутувати свій гріх. У серці кожної людини добро бореться зі злом. І тільки від самої людини залежить, що переможе. Людина стає переможцем тоді, коли добро йде від серця.
VІІ. Систематизація та узагальнення знань
Пошук відповіді на проблемне питання
-Що зробило Хлопчика-зірку по-справжньому красивим? (Добрі вчинки…)
-Чи легким був шлях до духовного очищення? Назвіть сходинки духовного очищення героя. (1 - егоїзм, самозакоханість, 2 - страждання, 3- терпіння, 4 - милосердя, - добро).
-У чому ж найбільша цінність життя? (У добрих вчинках)
-Яка головна риса людини? (Любов до матері – одна з визначальних, найго-ловніших окрас людини. Вона возвеличує людей)
-Чи можна цуратися матері? (Цуратися матері - великий гріх)
Робота з епіграфом
-Прочитайте епіграф. Як ви думаєте, чи покаявся головний герой казки?
-Чи заслужив він прощення?
-Чого вчить ця казка? (Любити і поважати неньку. Адже матерів не вибирають).
VІІІ. Рефлексія
Читання вірша ученицею
«Яке найкраще слово в світі?-
Раз мудрий хтось спитав в людей.
«Здоров»,-відповів недужий.
«Ні, молодість»,- сказав старий.
«Найкраще – хліб»,- жебрак говорить.
«Перемога»,- відповів солдат.
«Найкраще – воля»,-раб промовив.
«Ні, правда»,- вигукнув мудрець.
Аж тут озвався несміливо
Сирітка, ще малий хлопчак:
«Най краще слово «мама»,
І всі сказали: «Мама, так!»
-У кожного з вас є мама. А чи часто ви говорите своїм матусям про свої почуття до них?
-Я пропоную на червоних сердечках, які лежать у вас на парті, написати свої побажання матусям. Вдома ви подаруєте їх ненькам і розкажете про свої почуття до них.
-Тож хай і вас зігріває материнська ласка і любов. (Під пісню Зоряни Рощук «Пісня про маму» діти пишуть свої побажання)
ІХ. Підсумок уроку
Х. Домашнє завдання
Написати лист-пораду Хлопчику-зірці .












