Тема: Олена Пчілка «Котова наука»
Мета: збагатити знання учнів про життя і творчість Олени Пчілки; вдосконалювати вміння виразно читати байку, характеризувати дійових осіб, знаходити головну думку, визначити суттєві ознаки байки; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати інтерес до байки, почуття відповідальності.
Обладнання: портрет Олени Пчілки; картинка кота; карточки із словами, скоромовкою.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Організаційна частина
- Добрий день!
Ось і дзвоник пролунав,
Для навчання час настав.
Дітки, сядьте всі рівненько,
Ручки покладіть гарненько,
Бо урок у нас читання
Чарівний і незвичайний.
Мовленнєва розминка.
Робота над скоромовкою
У вас на партах лежать аркуші із скоромовкою.
Прочитайте її мовчки.
А зараз читаємо її вголос, всі разом. Читаємо спочатку у повільному темпі, а потім швидше (хором).
Шило шубку Шурі шило,
Шовком, шерстю, шви обшило.
Вийшла шубка прехороша
Нашій Шурі на порошу.
Молодці.
Повідомлення теми і мети уроку.
Діти, на сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з творчістю Олени Пчілки (вивішую портрет).
Ознайомлення з творами та життєвим шляхом Олени Пчілки.
Розповідь вчителя.
Ольга Петрівна Драгоманова народилася 29 липня 1849 року на Полтавщині, у місті Гадячі. Олена Пчілка походила з славетного роду Драгоманових. Батько Ольги Петрівни мав юридичну освіту, Вона й сама мала гарний голос, знала безліч пісень і співала їх дітям. Ольга блискуче володіла французькою і німецькою мовами, добре знала зарубіжну і російську літературу, музикувала. У дев’ятнадцять років Ольга Петрівна вийшла заміж за Петра Антоновича Косача. Подружжя Косачів виховало шістьох дітей.
Робота з підручником ( с.121)
Ольга Петрівна багато зробила для розвитку їхніх здібностей, дала їм різнобічні знання:вчила музиці, малюванню, мовам, історії, заохочувала до літератури. З вдячністю і гордістю називала Леся Українка свою матір найкращою,найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня. Померла Олена Пчілка 4 жовтня 1930 року в Києві.
Розгорніть підручники на сторінці 121 і прочитайте біографію Олени Пчілки про себе.
Кіра, а тепер зачитай вголос.
Де народилася Олена Пчілка?
Ким була Леся Українка для Олени Пчілки?
Опрацювання байки «Котова наука»
А зараз слухайте уважно, я вам зараз зачитаю загадку, а ти спробуйте її відгадати:
Неначе блискавка, з помосту
Стрибнув і злапав шилохвосту.
Позаглядав туди-сюди,
А потім вмився без води,
Та й сів, обгорнутий хвостом,
Весь двір любується ... (котом)
Так, це кіт (вивішую картинку кота).
А чи знаєте ви якісь цікаві факти про котів?
Майже 2/3 доби кішки витрачають на сон. Так, кіт, який прожив 9 років, 6 із них проспав.
Чим більше людина спілкується зі своєю улюбленицею, тим частіше кішка "відповідає", нявкаючи у відповідь.
Для кішок абсолютно нормальна є температура тіла 38 градусів.
Кішки можуть повертати свої вуха на 180 градусів, адже їх зовнішнім вухом управляє аж 32 м'язи. Для порівняння - в людини таких м'язів всього 6.
Поверхня носа у кішок так само унікальна, як відбитки пальців у людей.
Кішки – прекрасні індикатори вашого настрою. Якщо ви сумуєте, разом з вами буде сумувати і ваш вихованець.
А зараз розгорніть підручники на 122 сторінці.
А чи знаєте ви, що таке байка? (байка — невеликий, віршований або прозовий твір з повчальним змістом, у якому в алегоричній формі через образи тварин, птахів, риб, комах, рослин і речей зображено людські вчинки, характери, недоліки.)
Я буду читати байку «Котова наука» а ви уважно слухайте:
Котик Мурко находився,
десь там лазив, наморився —
скочив на диван.
Ох, та й пишно ж як розлягся!
Як розкішненько простягся,
мов великий пан!
Зирк малий Петрусь на нього,
на пустунчика отого,
і сказав йому:
— Ах ти ж, Мурку, ах, ледащо.
Чи тобі робить нема що
у дворі всьому?
А глядіть в коморі, в хижі
та ловить шкідливі миші,
стерегти добра?
Розпустився, розманіживсь,
тільки спав би все та ніживсь!
Глянь, яка пора! —
Так Петрусик лихословив.
Мурко вислухав і мовив:
— Правда, далебі!
Вже ж недобре лінуватись,
до роботи не прийматись —
це скажу й тобі:
он книжки твої ще в схові
і завдання не готові,
що на завтра вчить.
Поки ходиш, ґави ловиш
та мені докори мовиш,
міг би все зробить:
міг би вивчить байку "Хмару"
чи зробить задачок з пару,
а хоч би і п'ять.
І що треба написати,
все гарненько посправляти —
не байдикувать!
Часто так і в нас буває:
хтось там судить, дорікає,
іншого займа;
а на себе озирнутись
та швиденько схаменутись,—
то цього нема!
Чи сподобалася вам байка?
Словникова робота.
У байці є незрозумілі для вас слова, давайте ми їх з`ясуємо:
Хижа – будівля
Далебі – справді
Розманіжився – розслабився
Байдикувати – ледарювати
Лихословити - висловлюватися грубо.
Мовчазне читання байки учнями.
А зараз ви очима прочитайте цю байку і підготуйтеся до виразного читання вголос.
Повторне читання байки учнями.
Звертаємо увагу на розділові знаки та наголоси, читаємо з інтонацією, виразно.
Фізкультхвилинка
А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт,
Починаємо наш старт.
Ось зігнули так ручата
Й полетіли, мов качата.
Ніжками затупотіли,
Потім разом всі присіли.
До сонечка потяглися
І у боки так взялися.
Вправо разом нахилились,
Вліво, щоб не помилились.
Руки вниз ми опустили
Й трохи ними потрусили.
Шию трішки розім'яли
І за парти посідали.
А тепер мерщій до справ,
Кожен вченим з нас щоб став.
Закріплення вивченого матеріалу.
Аналіз байки.
Назвіть дійових осіб.
Чому Мурко ліг спати?
За що сварив Петрусь кота?
Чи погодився Мурко із зауваженням?
Які зауваження котик сам зробив хлопчику?
Хто із героїв сподобався? Чому
Знайдіть мораль байки. Прочитайте її ще раз. Як ви розумієте ці слова? (перш ніж когось навчати, давати зауваження, потрібно самому виконувати все так, як слід)
Які людські вади засуджує автор? (ледарство, прагнення докоряти іншим, не бачити своїх власних недоліків)
Читання байки в дійових особах.
А зараз давайте прочитаємо байку в дійових особах.
Підсумок.
Бесіда
Яку байку ми читали на уроці?
Хто автор байки?
Що ви про неї запам’ятали?
Чому вчить нас байка «Котова наука»?
Домашня робота.
А вдома ви ще раз прочитаєте біографію письменниці, навчитеся виразно читати байку давати відповіді на запитання після байки.
Фронтальне оцінювання.











