Урок:

“Нова цифрова ера - правила та загрози”

08.02.2022
1 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

ви дізнаєтесь як безпечно читати новини та споживати інформацію в соціальних мережах, які інструменти застосовують маніпулятори та як їх виявити.

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Теоретичний блок

Зараз половина українців вважають, що вміють розпізнавати фейки, проте тільки 3% насправді можуть це зробити. Дослідження: USAID-Internews “Ставлення населення до ЗМІ та споживання різних типів медіа” (жовтень, 2020). 32% українців визначають правдивість новини інтуїтивно, а 42% ніколи не перевіряють інформацію на достовірність. Водночас лише 15% українців не користуються інтернетом. 71% — інтенсивні користувачі мережі, а серед їхніх основних мотивів — пошук потрібної інформації (74%) та перегляд новин (61%). Дослідження: Детектор Медіа “Індекс медіаграмотності українців” (березень 2021). Спираючись на власний життєвий досвід та освіту, люди вважають що можуть розпізнати правду і брехню. Проте вони не розуміють як функціонує нова цифрова реальність і як вона ними маніпулює. Аналогову еру змінює цифрова. А Україна виборсується з совєтчини й стає демократією. Ми вже пройшли складний шлях руйнування старого, проте нового ніяк не збудуємо. Не останню роль у цьому відіграє відсутність інформаційної грамотності.

Раніше, щоб керувати масами, необхідний був доступ до ексклюзивних каналів — центрального телебачення, газет і радіо. Це потребувало чималих грошей та зв’язків. Тепер усе простіше. Вартість використання таких інструментів сягає сотень доларів для базових варіантів і тисяч доларів для просунутих. Кампанія з поширення інформаційного вірусу на багатотисячну аудиторію — це кілька тисяч доларів. Тобто це доступний продукт, яким користуються десятки тисяч маніпуляторів.

Ми живемо серед моря “безкоштовної” інформації. Кожен за лічені хвилини може знайти будь-що й не заплатить за це жодної гривні. Коли хтось із вас востаннє платив за інформацію? Не інтернет-провайдерам, а саме за інформацію. Переконана, що таких одиниці. Проте на створення цієї інформації витрачені реальні й чималі гроші та час. “Якщо не платимо, ми і є товар” — ця фраза вже стала крилатою, бо якнайкраще ілюструє нашу цифрову дійсність.

Щоб нами маніпулювати, потрібні різні набори наших даних, зокрема документи, логіни й паролі, контакти, дії в онлайні, емоційні гачки. Нагадаю, що все це потрібно дістати в обхід офіційних шляхів, бо інакше ніхто такої інформації не надасть.

Перший блок — інформація про нас. Паспорт, ідентифікаційний код, дата народження, адреса, тобто базова інформація про нас і наші документи. На жаль, їх захист мінімальний. Останнім часом їх безкоштовно й за символічні гроші можна отримати через Telegram-ботів. Вводите свій телефонний номер — і п’єте валер’янку. Другий блок — це наші логіни й паролі, прив’язані до певних платформ. Бази зламаних акаунтів теж акумульовані й доступні на різних сервісах, зокрема й у Telegram-каналах. Дізнатися таку інформацію може кожен і безкоштовно. Для цього просто потрібно знати ваш мейл чи телефон. Щоб зрозуміти, які з ваших паролів скомпрометовані, зайдіть на сайт haveibeenpwned.com і введіть свій мейл чи номер телефону. Цей ресурс акумулює інформацію про зламування сайтів та витік даних. Він вказує, які дані ваших акаунтів тепер у публічному доступі. Бачите свої паролі? Негайно їх змінюйте й не забудьте про подвійну аутентифікацію. Третій блок — те, що ми робимо в онлайні, тобто куди заходимо, чому ставимо вподобайки, що читаємо, купуємо, куди подорожуємо тощо. Ці дані є тільки в цифрових платформ, які зберігають їх у себе. Саме на їх основі персоналізують повідомлення рекламних кампаній. Проте дані нікому не передають, та й побачити їх у рекламних кабінетах можна лише в дуже узагальненому вигляді. Четвертий блок — наші емоційні гачки, те, на що ми реагуємо більшою чи меншою мірою. Навіть якщо в маніпулятора є всі попередні блоки даних, але він не знає емоційних гачків, маніпулювати дуже складно. Способами збору наших даних у вигляді емоційних гачків (див. четвертий блок) є тести, ігри, флешмоби та навіть невинні на вигляд пропозиції скопіювати та вставити текст для “оновлення системи”. Беручи участь в них люди віддають не лише особисті дані, але й інформацію про Facebook-друзів.

Правила безпечного користування гаджетами: 1. Встановіть менеджер паролів. За його допомогою згенеруйте унікальні та надійні паролі для всіх своїх акаунтів. Так вам потрібно буде запам’ятати тільки декілька паролів: від самого менеджера паролів і від кожного вашого гаджета. 2. Встановіть двофакторну аутентифікацію. Для підтвердження виберіть не sms, а генератор кодів (наприклад, Google Authenticator). 3. Користуйтеся тільки ліцензійним програмним забезпеченням. 4. Не користуйтеся російськими програмами. 5. Завантажуйте ПЗ тільки з офіційних сайтів. 6. Блокуйте комп’ютер та інші гаджети, якщо відходите від них. 7. Заклеюйте камеру на комп’ютері. 8. Вмикайте Bluetooth та Wi-fi тільки, коли ними користуєтеся. 9. Намагайтеся не використовувати публічний Wi-fi. Якщо використовуєте, вмикайте VPN. 10.Здійснюйте фінансові та інші конфіденційні операції тільки з власних гаджетів. Пам'ятайте! Якщо ваш пароль складається з вашого імені, прізвища, дати народження/одруження чи їх частин, то такі паролі для хакерів як лускання насіння. Намагайтесь створити випадкові набори цифр та літер. ➔ Перевірте, які ваші паролі вже доступні шахраям та чи були зламані ваші облікові записи за посиланням: howsecureismypassword.net. ➔ Знайти ваші ПІП, дату народження, паспорт, ІНН, домашні адреси, адреси електронної пошти можна в телеграм ботах “ДОСЬЕ” та “mailsearch_bot”.

Специфіка сприйняття інформації українцями 1. Українці вірять людям і не вірять державним інституціям. 2. В українців магічне мислення, їм хочеться мати легкі пояснення складних проблем, і найшвидше та назавжди їх вирішити. Звідси висока довіра до астрологів. 3. Дуже важливе перше джерело з якого ми дізнаємося відповідь на питання, яке нас хвилює чи новину. Наш мозок працює таким чином, що перша інформація, яка для нас прозвучала переконливо засвоюється, присвоюється і стає власною думкою. І в усьому іншому нас потрібно переконувати, докладаючи немалі зусилля. 4. Основне джерело новинної інформації для українців - соціальні мережі. Для 47% користувачів інтернету - це Facebook. Для 30% - YouTube і 21% - Telegram.

2:

Теоретичний блок

За бажанням можете переглянути фільми:

🎬 After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News / Після правди: дезінформація і ціна фейкових новин

🎬 The Perfect Weapon / Ідеальна зброя

➔ Як руйнувався інформаційний імунітет українців?

➔ Українці програють ФЕЙКАМ | 2020 рік маніпуляцій

➔ Як дурили українців в 2020 | ТОП-15 ІНФОВІРУСІВ

➔ Як найпростіше виявити фейк?

➔ ПЕРШІ КРОКИ до ІНФОГІГІЄНИ

➔ Чому розумні люди ведуться на фейки та маніпуляції | Лекція | Мороз, Стародубська, Озерна

➔ Все, що ви хотіли запитати у хакера | МИКИТА КНИШ

➔ Як безпечно користуватися гаджетами та інтернетом | Онлайн-дискусія Назара Токаря та Оксани Мороз

➔ Мінілекція про інформаційну зброю | Ганна Маляр і Оксана Мороз

➔ Радіоблог Оксани Мороз “Вірю не вірю” на радіо Культура

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0 0

Зрозумілий:

0 0

Потрібні роз'яснення:

0 0
Рекомендуємо

Народовська політика «нової ери». Розгортання руху народовців у 1880–1890-х роках у Галичині, Буковині й Закарпатті.

Народовська політика «нової ери». Розгортання руху народовців у 1880–1890-х роках у Галичині, Буковині й Закарпатті.

60

Аватар профіля Юрах Богдан Валерійович
Історія України
9 клас

25 грн

Особистість у цифровому світі: цифровий слід

Особистість у цифровому світі: цифровий слід

71

Аватар профіля Андрієнко Мар`ян Андрійович
Інформатика
11 клас

25 грн

Цифровий слід

Цифровий слід

506

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
6 клас

33 грн

Цифрова гігієна

Цифрова гігієна

55

Аватар профіля Андрієнко Мар`ян Андрійович
Інформатика
11 клас

25 грн

Цифрова ідентичність

Цифрова ідентичність

94

Аватар профіля Андрієнко Мар`ян Андрійович
Інформатика
11 клас

25 грн

Схожі уроки

День оптиміста

День оптиміста

1104

Аватар профіля Дирда Валентина Олександрівна
Виховна робота
9—12 клас та дорослі

Безпечна поведінка з незнайомцями.

Безпечна поведінка з незнайомцями.

1832

Аватар профіля Кремінь Вероніка Василівна
Виховна робота
3 клас

Бактерії друзі чи вороги людині?

Бактерії друзі чи вороги людині?

364

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Виховна робота
2 клас

Подорож Україною.

Подорож Україною.

871

Аватар профіля Кремінь Вероніка Василівна
Виховна робота
3 клас

Планети сонячної системи. Цікаві факти про планети

Планети сонячної системи. Цікаві факти про планети

402

Аватар профіля Кремінь Вероніка Василівна
Виховна робота
3 клас