Сьогодні о 17:00
Марафон. День 2:
«Сталий розвиток: від освіти до світу»

Населення. Держави. Зв’язки України з державами Африканського континенту.

Географія

Для кого: 7 Клас

проходження

запитань

08.08.2021

11

0

Опис уроку:

Використані джерела:

Підручник Географія 7 клас В.Ю. Пестушко, Г. Ш. Уварова.

https://www.youtube.com/watch?v=vgwZ4tMSpTg

https://uahistory.co/compendium/geography-reference-notes-7-class-kapirylina/18.php

Завдання №1 Теоретичний блок

Перегляньте відеоматеріал.

Загальна характеристика населення Африки. Африку, яка відома всьому світу як Чорний континент, вважають батьківщиною людини як біологічного виду. Саме на цьому материку знайдено найдавніші рештки людських предків.

У 2015 р. населення Африки перевищило 1 млрд 166 млн жителів. Висока народжуваність, а тому й прискорені темпи збільшення чисельності населення спостерігаються в більшості країн материка. Учені вважають, що після 2025 р. кожен п’ятий житель планети буде африканцем. Ще 20 років тому в Африці мешкало тільки 12 % населення земної кулі. Поки що тут все ще переважають мешканці сіл, але бурхливі темпи переселення сільського населення до міст поступово перетворюють Африку на континент міських жителів.

В Африці живуть народи трьох основних рас: європеоїдної, екваторіальної та монголоїдної. Північ Африки населяють переважно представники європеоїдної раси. Це араби — алжирці, марокканці, єгиптяни, бербери, туареги тощо. На більшій частині материка, південніше Сахари, мешкають народи африканської гілки екваторіальної негроїдної раси. Вони дуже різні за зростом, кольором шкіри, формою голови й обличчя. Найвищі за зростом (180-200 см) — тутсі, нілоти, масаї — живуть у саванах північної частини материка. Найменші люди на Землі, які мають зріст лише 130-145 см, — пігмеї — мешкають в екваторіальних лісах.

Південь Африки населяють бушмени і готтентоти. Для них характерні жовто-коричневий колір шкіри та широке плоске обличчя. Представники монголоїдної раси живуть на Мадагаскарі, це малагасійці.

Країни Африки. Кількість країн в Африці, включаючи залежні: найбільша за площею країна — Судан (2 505 813 км2), найменша — Сейшельські острови (455 км2), країна з найбільшою кількістю населення — Нігерія (114 628 000 осіб).

На сьогодні в африканських країнах існує відразу декілька конфліктів, пов’язаних із сепаратистськими рухами, боротьбою за владу, міжплемінними чварами. Тому на карті Африки можуть з’явитись зміни.

Єгипет (столиця — Каїр). До Європи назва країни Єгипет прийшла із старогрецької мови «Айгюптос» із наголосом на першу букву. Колискою цивілізації та країни, історія якої налічує понад 5 тисяч років, стала одна з найбільших річок у світі — Ніл.

Єгипет — багата й одночасно дуже бідна країна. Її надра містять запаси нафти, природного газу, залізняку, фосфатів, вапняку, марганцю, цинку, свинцю. Єгипту належить найбільший штучно споруджений Суецький канал. Але близько 96 % території країни займають пустелі і лише 4 % припадає на родючу дельту та долину річки Ніл.

Ефіопія (столиця — Аддіс-Абеба) — одна з високогірних країн континенту. Найвища точка країни — гора Рас-Дашен — здіймається на 4623 м. Але тут же в Ефіопії знаходиться і долина Афар — тектонічна западина, розташована на північний схід від Ефіопського нагір’я, занурена на 153 м (біля озера Ассаль) нижче рівня Світового океану. Долина Афар є найспекотнішим місцем на Землі, середня мінімальна температура +25 °С, максимальна +35 °С. Всього на декілька тижнів на рік кам’янисті базальтові пустелі западини пожвавлюються зеленню тамарисків та інших засухостійких рослин. Опадів тут випадає менше 200 мм на рік.

Нігерія (столиця — Абуджа) розташована на низькому плато заввишки близько 600 м над рівнем моря, яке розділяють долина річок Нігер із притоками. У дельті Нігера утворилася смуга боліт завширшки майже 100 км. На північному сході поверхня країни поступово знижується убік озера Чад.

Південна Африка — найбільш розвинена країна на материку, хоча і в неї вистачає проблем, пов’язаних із бідністю населення та зростанням злочинності, особливо серед темношкірого населення. Складно назвати місто, яке є столицею країни, адже їх три: місто Преторія — адміністративна, місто Кейптаун — законодавча, місто Блумфонтейн — суднова столиця країни.

Держави африканського континенту й Україна. Абсолютна більшість африканських країн визнали Україну як незалежну державу та встановили з нею дипломатичні відносини. Останніми роками Африканський континент, населення якого вже перевищило 1 млрд осіб, демонструє стійку динаміку економічного зростання, що має позитивний вплив на розвиток двосторонніх відносин країн Африки з Україною.

Співробітництво між Україною та країнами Африки на нинішньому етапі спрямовано на розвиток політичного діалогу, активізацію співробітництва в міжнародних організаціях, а також на пошук нових економічних партнерів і ринків збуту для товарів українського виробництва. Країни Африканського континенту є традиційними партнерами України у сфері військово-технічного співробітництва.

Зокрема, 2014 р. торгівля України з країнами Африки становила 5,7 млрд дол. США, із яких експорт українських товарів — 5 млрд дол. США. Україна продовжує зберігати значне позитивне сальдо у торгівлі з Африканським континентом — 4,3 млрд дол. США.

В Африці започатковано діяльність одинадцяти посольств України: в Алжирі, Анголі, Ефіопії, Єгипті, Кенії, Лівії, Марокко, Нігерії, Південно-Африканській Республіці, Сенегалі, Тунісі. Триває розширення мережі почесних консульств України.

Україна брала активну участь в операціях ООН з підтримання миру у п’яти країнах Африки: у Ліберії, Кот-Д’Івуарі, ДРК, Судані та Південному Судані. Професіоналізм українських військових льотчиків із врегулювання постелекторальної кризи в Республіці Кот-Д’Івуар отримав високу оцінку світової громадськості.

У вищих навчальних закладах України навчаються тисячі студентів з Африканського континенту.

Аналітики відзначають зростання темпів розвитку туристичної індустрії в Африці. Північноафриканські країни, країни Південної Африки входять до списку найпопулярніших туристичних країн світу. Українські туристи вважають ці країни Африки унікальним туристичним раєм, в оточенні екзотики і гостинності та залюбки їх відвідують. Серед головних принад африканського туристичного регіону екологічний туризм — захопливі краєвиди, дика природа численних національних і приватних парків-заповідників і відпочинок на золотих пляжах середземноморського, червономорського й океанського узбереж.

В Африці розвинено пригодницький туризм: деяких туристів вабить «адреналінова лихоманка» — надзвичайні пригоди, зокрема, подорожі на повітряних кулях, альпінізм, водні види спорту, підводне плавання та полювання, «бангі-джампінг», рафтинг і серфінг, рибальство й африканське сафарі.

Завдання №2 Вільне введення тексту

Користуючися додатковими джерелами знань, підберіть інформацію про українців, що мешкають в країнах Південної Америки. Складіть таблицю, у якій зазначте район проживання українців, чисельність українців, види їхньої діяльності.

Завдання №3 Вільне введення тексту

Дайте відповідь на питання:

1. Як формувалося населення Південної Америки?

2. Яка середня густота населення на континенті?

3. Чим зумовлене нерівномірне розміщення населення на материку?

4. Чим відрізняються мулати, самбо і метиси?

5. Чому постійно зростає кількість міського населення в країнах Південної Америки?

6. Чому на материку переважають країни, що розвиваються?

Завдання №4 Завантаження файлу

Домашня робота.

  1. Позначте на контурній карті місця з найбільшою і найменшою густотою населення на материку.

  2. Позначте на контурній карті райони компактного проживання українців на материку.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.