Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Інтеграція знань, практики та інноваційних технологій у професійному розвитку педагогів закладів освіти
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Міфи Стародавньої Греції

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема уроку: «Міфи стародавньої Греції».

Мета: поглиблювати знання учнів про міфи давніх греків; розвивати увагу, пам’ять, вміння виявляти міжпредметні і міжлітературні зв’язки; виховувати любов до ху­дожнього слова.

Обладнання: учнівські ілюстрації до прочитаних міфів;

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, урок-гра.

Хід уроку

І. Слово вчителя

— На попередніх уроках ми прочитали чимало міфів різних народів. Сьогодні ми продовжимо знайомство з чарівним світом давньогрецьких міфів, які дивують розмахом фантазії та захоплюють цікавими подіями.

ІІ. Літературна гра

Порядок проведення

1. Міф «Деметра і Персефона»

1) Презентація ілюстрацій до міфу (пояснення малюнків, власні враження від міфу або його епізоду)

2) Проведення вікторини для класу

Вікторина до міфу «Деметра і Персефона»

- Хто така Деметра? (Богиня родючості й хліборобства)

-Який вона мала вигляд? (Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й чарівних маків)

- Як звали дочку Деметри? (Персефона, Кора)

- Як пояснюється у міфі виверження вулкану на острові Трінакрія? (Під островом у кам’яному полоні знаходиться покаране Зевсом чудовисько Тіфон. Коли він силкується вирватися на волю, з Етни летить каміння і виривається полум’я.)

- Хто такий Аїд? (Бог підземного царства, царства мертвих.)

- Чому Аїд закохався в Персефону? (Афродіта наказала своєму сину Еротувистрілити Аїдові в серце. Вона хотіла, щоб боги не забували про її силу і владу над ними.)

- Що збирала Кора у гаю? (Квіти)

- Що сталося з Деметрою після викрадення Кори? (Вона страшенно страждала, не пила і не їла, не омивала своєї нетлінної шкіри і ясних очей.Темно-синій хітон її подерся, червоні маки зів’яли, золоте колосся загубилося, а довгі коси взялися памороззю-сивиною.)

- Як богиня Деметра покарала злого хлопця Аскалаба? (Перетворила наящірку)

- Хто розповів бідній матері таємницю викрадення Кори? (Геліос, бог Сонця)

- Як люди відчули журбу Деметри? (Земля перестала родити, пов’яли квіти,повисихали джерела; життя на землі ніби завмерло.)

- Яким чином підступному Аїду вдалося залишити у підземному царстві Персефону? (Вона скуштувала декілька зерняток гранату у підземному царстві і тому повинна була залишитися там назавжди.)

- Кого і чому перетворила Персефона на сича? (Служника Аїда за те, що вінрозповів про гранат, скуштований нею.)

- Як мудрий Зевс розв’язав суперечку між богами? (Дві третини року Персефона буде проводити на землі з матір’ю Деметрою, а одну третину —у підземному царстві з чоловіком Аїдом.)

Висновки

- Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Зміна пір року, виверження вулкану)

- Доведіть, що цей переказ є міфом.

Цікаві факти

- Від імені богині Деметри утворилося сучасне чоловіче ім’я — Дмитро(Дмитрій).

- Які квіти збирала Кора? (Квіти, які, за свідченням Овідія, збирала Кора(Персефона), були маками. На острові Кріт знайдено зображення богині з голівками маку у волоссі. На іншому зображенні богиня тримає маки у руці, а на золотій каблучці з кладу, знайденому в акрополі Мікен, Деметра передає голівки маків своїй дочці Персефоні. Макове насіння додавали в хліб, відтак маки символізували Деметру, оскільки вони росли на нивах.Кора ж збирає або вживає мак через його снодійну властивість та червонийколір пелюсток, який вважався символом відродження після смерті.) Міф «Деметра і Персефона» у пам’ятках світового мистецтва

Демонстрація зображення рельєфу з Елевсина (Деметра, яка сидить на троні, зустрічає Кору, яка несе факели)

- Розгляньте зображення богинь. Як вони одягнені? (У хітони, босі)

- Що тримають у руках? (Деметра — колосся, що символізує родючість, Персефона — факели)

- Чому Персефона йде з факелами в руках? (Можливо, тому, що повертається додому з підземного царства, де немає світла.)

Висновки

Давні греки поважали своїх богів, розуміли їхні почуття і страждання(у цьому випадку — почуття материнської любові), пояснювали природні явища різними подіями з життя богів.

2. Міф «Нарцис»

Вікторина до міфу «Нарцис»

- Ким був Тіресій? (Сліпий віщун, який за волею Зевса передбачав майбутнє.)

- Як звали матір Нарциса? (Німфа Ліріопея)

- Про що хотіла дізнатися у віщуна Ліріопея? (Чи довго буде жити її син, бовін — смертний?)

- Чому пророцтво Тіресія здалося німфі дивним? (Віщун сказав, що Нарцисжитиме доти, доки сам себе не побачить.)

- Що понад усе любив Нарцис? (Полювати, блукати у лісі)

- Як звали німфу, що закохалася в героя? (Ехо)

- Чому Ехо втратила можливість розмовляти? (Гера покарала Ехо за те, щовона відволікала її розмовами, у той час, коли Зевс розважався з її сестрами — німфами.)

- За що Афродіта покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і дівчат)

- У чому полягало покарання юнака? (Він закохався у самого себе, побачивши своє віддзеркалення у воді.)

- Що трапилося з Нарцисом після смерті? (Він перетворився на прекраснубілу квітку — нарцис.)

- Що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки не зосталися в неї лише кістки та голос. Кістки перетворилися на каміння, а голос живе й досі.)

Висновки

- Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Виникнення луни та квітки нарциса)

- Доведіть, що цей переказ — міф.

Міф «Нарцис» у пам’ятках світового мистецтва

Розглянемо репродукцію картини Дж. В. Вотерхауса «Ехо і Нарцис».

- Який саме епізод з міфу зображений на картині?

- Що відчуває в цей час юнак?

- Які почуття переживає німфа Ехо? Як це передано у виразі її обличчя?

Висновки

Міф про трагічну долю Нарциса був дуже популярний не тільки у давнину. Легенда про горду людину, яка любить лише себе самого, широко відома і в наш час.

Цікаво!

У сучасній мові нарцис (у перен. знач.) — самозакохана людина.

3. Міф «Дедал та Ікар»

Вікторина до міфу «Дедал та Ікар»

- Ким був Дедал? (Митцем, різьбярем, будівничим)

- Чому жерці у храмах прив’язували Дедалових дерев’яних богів? (Щоб неповтікали, бо вони здавалися живими.)

Як звали учня Дедала? (Талос)

- За що майстер був вигнаний з Афін? (Нібито за причетність до смерті свого талановитого учня Талоса)

- Куди вирушив Дедал? (На острів Кріт до царя Міноса)

- Ким доводився Дедалові Ікар? (Сином)

- Яке лихо спіткало царя Міноса і царицю Пасіфаю? (У них народилося чудовисько з головою і хвостом бика — Мінотавр.)

- Що побудував Дедал для Мінотавра? (Лабіринт)

- Про що просив митець царя Міноса? (Відпустити його додому, на батьківщину)

- Як вирішив дістатися батьківщини Дедал? (Небом)

- З чого виготовив крила майстер? (З пір’я і воску)

- Про що попереджав сина Дедал? (Щоб у повітрі він не піднімався дуже високо, бо сонце розтопить віск, і не опускався дуже низько, щоб хвилі не намочили крила.)

- Чому загинув Ікар? (Він не послухався батькової перестороги і піднявся високо до сонця.)

- Як пам’ять про Ікара увічнилася на землі? (На його честь був названий острів Ікарія та Ікарійське море)

- Яким чином Мінос вирішив вивідати місцеперебування Дедала? (Запропонував загадку з мушлею.)

- Як Дедал виконав це завдання? (Прив’язав нитку до мурашки і пустив її у мушлю.)

Висновки

- Яку одвічну мрію людства втілено у цьому міфі? (Мрію про підкорення небесного простору)

- Які географічні назви знаходять своє пояснення у переказі? (Названі начесть героя міфу острів Ікарія та Ікарійське море)

- Чому у віках залишилося ім’я нестримного Ікара, а не розумного, талановитого Дедала? (Ікар є втіленням непереможного потягу до неба, за що він ладен був віддати своє життя.)

Міф «Дедал та Ікар» у пам’ятках світового мистецтва)

Сюжет цього міфу використовувався багатьма митцями. Дуже відомим єримський барельєф «Дедал та Ікар».

Розгляньте зображення барельєфу «Дедал та Ікар».

- Який епізод міфу ілюструє це зображення?

- Що роблять герої міфу?

Висновки

Міф про Дедала та Ікара дуже популярний через те, що Дедал є втіленнямлюдини-майстра, митця, а Ікар — нерозважної, але сміливої людини, що йде назустріч небезпеці.

4. Міф «Орфей та Еврідіка»

Вікторина до міфу «Орфей та Еврідіка»

- Що подарував бог Аполлон Орфею? (Кіфару, або ліру)

- Чим був знаменитий Орфей? (Він був талановитим співцем; усе живе наземлі завмирало, слухаючи його.)

- Чому бог Гіменей не хотів прийти на весілля Орфея та Еврідіки? (Він відчував, що ця пара не буде щасливою.)

- Яке лихо трапилося незабаром? (Еврідіка померла від укусу отруйної змії.)

- Що вирішив зробити Орфей? (Повернути дружину з царства мертвих.)

- Чому Харон і пес Кербер дозволили співцеві пройти у підземне царство?(Вони були зачаровані його співом.)

- За якої умови Аїд дозволив Орфею забрати Еврідіку? (Йти, не озираючисьназад)

- Чому озирнувся Орфей? (Хотів переконатися, що Еврідіка оживає)

- Чому вакханки напали на співця? (Не могли пробачити йому, що він зневажає їх, не звертає на них ніякої уваги.)

- Як безсмертні боги покарали вакханок за вбивство Орфея? (Перетворилижінок на дерева.)

- Як пам’ять про Орфея увічнилася на землі? (За міфом, голову Орфея морські хвилі донесли до острову Лесбос, і відтоді цей острів став батьківщиною славетних поетів. А кіфара співця засяяла незгасно на небі — її можна побачити як сузір’я Ліри.)

Висновки

- Які якості уособлює в собі Орфей? (Він талановитий митець, людина, щовіддана своєму єдиному коханню.)

- Чому на честь Орфея з’явилося на небі сузір’я Ліри? (Так було увічнено його

талант і пошановано трагічне життя співця.)

Цікаво!

У сучасній мові орфей — чудовий співець і музика.

Відбиття міфу у пам’ятках мистецтва

- Розгляньте ілюстрацію до «Словника класичної античності» «Гермес ведеЕврідіку і Орфея через підземне царство».

- Виразно прочитайте «Сонети до Орфея» Р. М. Рільке.

Гра “Вернісаж”

Презентація ілюстрацій до міфу “Деметра і Персефона”

Учні презентують малюнки, діляться своїми враженнями від міфу або його епізоду.

Вікторина за міфом “Деметра і Персефона”

– Хто така Деметра? (Богиня родючості й хліборобства)

– Який вона мала вигляд? (Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й чарівних маків.)

– Як звали дочку Деметри? (Персефона, Кора)

– Як у міфі пояснюється виверження вулкану на острові Трінакрія? (Під островом у кам’яному полоні знаходиться покаране Зевсом чудовисько Тіфон. Коли він силкується вирватися на волю, з Етни летить каміння і виривається полум’я.)

– Хто такий Аїд? (Бог підземного царства, царства мертвих.)

– Чому Аїд закохався в Персефону? (Афродіта наказала своєму сину Ероту вистрілити Аідові у серце. Вона хотіла, щоб боги не забували про її силу і владу над ними.)

– Що збирала Кора у гаю? (Квіти)

– Що сталося з Деметрою після викрадення Кори? (Вона страшенно страждала, не пила і не їла, не омивала своєї нетлінної шкіри і ясних очей. Темно-синій хітон її подерся, червоні маки зів’яли, золоте колосся загубилося, а довгі коси взялися памороззю-сивиною.)

– Як богиня Деметра покарала злого хлопця Аскалаба? (Перетворила на ящірку.)

– Хто розповів бідній матері таємницю викрадення Кори? (Геліос, бог Сонця)?

– Як люди відчули журбу Деметри? (Земля перестала родити, зів’яли квіти, повисихали джерела; життя на землі ніби завмерло.)

– Яким чином підступному Аїду вдалося залишити у підземному царстві Персефону? (Вона скуштувала декілька зерняток гранату в підземному царстві і тому повинна була залишитися там назавжди.)

– Кого і чому Персефона перетворила на сича? (Служника Аїда за те, що він розповів про гранат, скуштований нею.)

– Як мудрий Зевс розв’язав суперечку між богами? (Дві третини року Персефона буде проводити на землі з матір’ю Деметрою, а одну третину – у підземному царстві з чоловіком Аїдом.)

– Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Зміна пір року, виверження вулкану)

– Доведіть, що цей переказ є міфом.

Цікаво знати!

Від імені богині Деметри утворилося сучасне чоловіче ім’я – Дмитро (Дмитрій).

– Які квіти збирала Кора? (Квіти, які, за свідченням Овідія, збирала Кора (Персефона), були маками. На острові Кріт знайдено зображення богині з голівками маку у волоссі. На іншому зображенні богиня тримає маки у руці, а на золотій каблучці з кладу, знайденому в акрополі Мікен, Деметра передає голівки маків своїй дочці Персефоні. Макове насіння додавали до хліба, відтак маки символізували Деметру, оскільки вони росли на нивах. Кора ж збирає або вживає мак через його снодійну властивість та червоний колір пелюсток, який вважали символом відродження після смерті.)

Фізкультхвилинка Вікторина за міфом “Нарцис”

– Ким був Тіресій? (Сліпий віщун, який за волею Зевса передбачав майбутнє.)

– Як звали матір Нарциса? (Німфа Ліріопея)

– Про що Ліріопея хотіла дізнатися у віщуна? (Чи довго буде жити її син, бо він – смертний?)

– Чому пророцтво Тіресія здалося німфі дивним? (Віщун сказав, що Нарцис житиме доти, доки сам себе не побачить.)

– Що понад усе любив Нарцис? (Полювати, блукати у лісі.)

– Як звали німфу, що закохалася в героя? (Ехо)

– Чому Ехо втратила можливість розмовляти? (Гера покарала Ехо за те, що вона відволікала її розмовами, у той час, коли Зевс розважався з її сестрами – німфами.)

– За що Афродіта покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і дівчат)

– У чому полягало покарання юнака? (Він закохався у самого себе, побачивши своє віддзеркалення у воді.)

– Що трапилося з Нарцисом після смерті? (Він перетворився на прекрасну білу квітку – нарцис.)

– Що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки не зосталися в неї лише кістки та голос. Кістки перетворилися на каміння, а голос живе й досі.)

– Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Виникнення луни та квітки нарциса)

Цікаво знати!

У сучасній мові нарцис (у перен. знач.) – самозакохана людина.

Вікторина за міфом “Орфей та Еврідіка”

– Що подарував Орфею бог Аполлон? (Кіфару, або ліру)

– Чим був знаменитий Орфей? (Він був талановитим співцем; усе живе на землі завмирало, слухаючи його.)

– Чому бог Гіменей не хотів прийти на весілля Орфея та Еврідіки? (Він відчував, що ця пара не буде щасливою.)

– Яке лихо трапилося незабаром? (Еврідіка померла від укусу отруйної змії.)

– Що вирішив зробити Орфей? (Повернути дружину з царства мертвих.)

– Чому Харон і пес Кербер дозволили співцеві пройти у підземне царство? (Вони були зачаровані його співом.)

– За якої умови Аїд дозволив Орфею забрати Еврідіку? (Йти, не озираючись назад.)

– Чому озирнувся Орфей? (Хотів переконатися, що Еврідіка оживає.)

– Чому вакханки напали на співця? (Не могли пробачити йому, що він зневажає їх, не звертає на них жодної уваги.)

– Як пам’ять про Орфея увічнилася на землі? (За міфом, голову Орфея морські хвилі донесли до острову Лесбос, і відтоді цей острів став батьківщиною славетних поетів. А кіфара співця засяяла незгасно на небі – п можна побачити як сузір’я Ліри.)

– Які якості уособлює в собі Орфей? (Він талановитий митець, людина, що віддана своєму єдиному коханню.)

Цікаво знати!

У сучасній мові орфей – чудовий співець і музика.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання

– Що найбільше сподобалось на сьогоднішньому уроці?

– Які міфи Стародавньої Греції хотіли б ще прочитати?

IV. Заключне слово вчителя

V. Домашнє завдання

Скласти сенкан - Геракл та охарактеризувати його. Знати всі подвиги героя, записати їх в зошит.

Вміст уроку:
1
2
3
4
5

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Міфи Давньої Греції
15 липня 2023
4 0
1 2
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Грецька міфологія — невичерпне джерело, з якого брали і досі беруть образи для своїх творів письменн...
Зарубіжна література
5—6 клас
15 14 1 1 331 0

2

Міф. "Дедал та Ікар"
2 липня 2023
6 0
1 2
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
“Дедал та Ікар” – доволі популярний міф, кожна людина памятає цю трагічну історію. Прочитайте цей мі...
Зарубіжна література
6 клас
28 13 1 1 22 0

3

Міфи про Геракла
1 липня 2023
5 0
1 2
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
6 клас
46 12 1 1 1780 0

4

Подвиги Геракла. 6кл. Тести.
7 грудня 2020
4 0
2 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
6 клас
15 18 23 4 7 0

5

Аналітична робота з міфом «Дедал і Ікар»
а) Літературний диктант «Чи уважний ти читач?»
♦ Вставте одне слово.
У Дедала був талановитий учень, його небіж ___ . Хлопець випадково загинув, а звинуватили
в цьому ___. Митця засудили до ___ . Дедал поплив кораблем на острів ___, де правив цар ___ .
Майстер дуже сумував за ___ . Але треба було якось жити, і Дедал із часом одружився. У нього народився син, якого назвали ___. А в царя народився потворний син із головою та хвостом (кого?) ___ .
Дедалові доручили побудувати хитромудрий палац, велетенський ___ . Майстер так хотів повернутися додому, а його тримали як ___ . Дедал на березі моря часто спостерігав за птахами й придумав, як можна втекти — треба навчитися ___. Майстер зліпив із воску та пір’я ___ . Летіти він
вирішив із ___.
Слова для довідки: Талос, Дедала, вигнання, Крит, Мінос, батьківщиною, Ікаром, бика, Лабіринт, невільника, літати, крила, сином.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Природа і населення стародавньої Греції. Розвиток господарства

Природа і населення стародавньої Греції. Розвиток господарства

463

Аватар профіля Рудь Тетяна Вячеславівна
Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс)
6 клас

55 грн

Міф про Нарциса

Міф про Нарциса

3564

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
6 клас

33 грн

Міфи троянського циклу.

Міфи троянського циклу.

220

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

33 грн

"МИСТЕЦТВО СТАРОДАВНЬОГО РИМУ"

"МИСТЕЦТВО СТАРОДАВНЬОГО РИМУ"

970

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
8 клас

46 грн

"МИСТЕЦТВО СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ"

"МИСТЕЦТВО СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ"

1265

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
8 клас

46 грн

Видатні оратори Давньої Греції

Видатні оратори Давньої Греції

168

Аватар профіля Удовик Надія Іванівна
Українська мова
11 клас

25 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

829

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

658

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8363

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1280

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1515

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3138

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас