Тема: Міфи древньої Греції.
Мета: ознайомити учнів із давньогрецьким міфом, сформувати уявлення про його витоки; формувати уявлення школярів про міфи як жанр усної народної творчості; вчити осмислювати їх зміст; поповнювати словниковий запас; формувати оцінні судження, вміння успішно застосовувати свої знання.
Хід уроку
Форма уроку : урок-практикум;
Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть:
-- розповідати про релігійні вірування стародавніх греків;
-- аналізувати язичеські релігії народів Стародавнього світу;
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Слово вчителя.
Ми прочитали чимало міфів різних народів. Сьогодні ми продовжимо знайомство з чарівним світом давньогрецьких міфів, які дивують розмахом фантазії та захоплюють цікавими подіями.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
З братом ми були у лісі,
Гриби збирали на узліссі,
Дві корзини чималі
Ми додому притягли!
2. Артикуляційна зарядка «Жабка»
Жабка їсти захотіла,
Враз взялась вона за діло —
Наловила аж сім мух,
Тому й рада: рот — до вух!
2) Проведення вікторини для класу
Вікторина до міфу «Деметра і Персефона»
- Хто така Деметра? (Богиня родючості й хліборобства)
-Який вона мала вигляд? (Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й чарівних маків)
- Як звали дочку Деметри? (Персефона, Кора)
- Як пояснюється у міфі виверження вулкану на острові Трінакрія? (Під островом у кам’яному полоні знаходиться покаране Зевсом чудовисько Тіфон. Коли він силкується вирватися на волю, з Етни летить каміння і виривається полум’я.)
- Хто такий Аїд? (Бог підземного царства, царства мертвих.)
- Чому Аїд закохався в Персефону? (Афродіта наказала своєму сину Еротувистрілити Аїдові в серце. Вона хотіла, щоб боги не забували про її силу і владу над ними.)
- Що збирала Кора у гаю? (Квіти)
- Що сталося з Деметрою після викрадення Кори? (Вона страшенно страждала, не пила і не їла, не омивала своєї нетлінної шкіри і ясних очей.Темно-синій хітон її подерся, червоні маки зів’яли, золоте колосся загубилося, а довгі коси взялися памороззю-сивиною.)
- Як богиня Деметра покарала злого хлопця Аскалаба? (Перетворила наящірку)
- Хто розповів бідній матері таємницю викрадення Кори? (Геліос, бог Сонця)
- Як люди відчули журбу Деметри? (Земля перестала родити, пов’яли квіти,повисихали джерела; життя на землі ніби завмерло.)
- Яким чином підступному Аїду вдалося залишити у підземному царстві Персефону? (Вона скуштувала декілька зерняток гранату у підземному царстві і тому повинна була залишитися там назавжди.)
- Кого і чому перетворила Персефона на сича? (Служника Аїда за те, що вінрозповів про гранат, скуштований нею.)
- Як мудрий Зевс розв’язав суперечку між богами? (Дві третини року Персефона буде проводити на землі з матір’ю Деметрою, а одну третину —у підземному царстві з чоловіком Аїдом.)
Висновки
- Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Зміна пір року, виверження вулкану)
- Доведіть, що цей переказ є міфом.
Цікаві факти
- Від імені богині Деметри утворилося сучасне чоловіче ім’я — Дмитро(Дмитрій).
- Які квіти збирала Кора? (Квіти, які, за свідченням Овідія, збирала Кора(Персефона), були маками. На острові Кріт знайдено зображення богині з голівками маку у волоссі. На іншому зображенні богиня тримає маки у руці, а на золотій каблучці з кладу, знайденому в акрополі Мікен, Деметра передає голівки маків своїй дочці Персефоні. Макове насіння додавали в хліб, відтак маки символізували Деметру, оскільки вони росли на нивах.Кора ж збирає або вживає мак через його снодійну властивість та червонийколір пелюсток, який вважався символом відродження після смерті.) Міф «Деметра і Персефона» у пам’ятках світового мистецтва
Демонстрація зображення рельєфу з Елевсина (Деметра, яка сидить на троні, зустрічає Кору, яка несе факели)
- Розгляньте зображення богинь. Як вони одягнені? (У хітони, босі)
- Що тримають у руках? (Деметра — колосся, що символізує родючість, Персефона — факели)
- Чому Персефона йде з факелами в руках? (Можливо, тому, що повертається додому з підземного царства, де немає світла.)
Висновки
Давні греки поважали своїх богів, розуміли їхні почуття і страждання(у цьому випадку — почуття материнської любові), пояснювали природні явища різними подіями з життя богів.
Міф «Нарцис»
Вікторина до міфу «Нарцис»
- Ким був Тіресій? (Сліпий віщун, який за волею Зевса передбачав майбутнє.)
- Як звали матір Нарциса? (Німфа Ліріопея)
- Про що хотіла дізнатися у віщуна Ліріопея? (Чи довго буде жити її син, бовін — смертний?)
- Чому пророцтво Тіресія здалося німфі дивним? (Віщун сказав, що Нарцисжитиме доти, доки сам себе не побачить.)
- Що понад усе любив Нарцис? (Полювати, блукати у лісі)
- Як звали німфу, що закохалася в героя? (Ехо)
- Чому Ехо втратила можливість розмовляти? (Гера покарала Ехо за те, щовона відволікала її розмовами, у той час, коли Зевс розважався з її сестрами — німфами.)
- За що Афродіта покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і дівчат)
- У чому полягало покарання юнака? (Він закохався у самого себе, побачивши своє віддзеркалення у воді.)
- Що трапилося з Нарцисом після смерті? (Він перетворився на прекраснубілу квітку — нарцис.)
- Що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки не зосталися в неї лише кістки та голос. Кістки перетворилися на каміння, а голос живе й досі.)
III. Засвоєння нових знань.
1. Робота з текстом статті підручника.
- Що ж таке міф? Прочитайте статтю в підручнику про міфи і випишіть визначення міфу в вашу технологічну карту.
Повертаємося до висловлювань учнів на початку уроку, звіряємо визначення, дане в статті підручника, з припущеннями учнів, правильне визначення записується в технологічну карту учня.
В результаті роботи повинна з'явитися такий запис:
Міф (грец. Mythos сказання, переказ) - твір, створений фантазією народу. В міфах розповідається про походження світу і людини, про діяння древніх богів і героїв, які можуть сприйматися вигаданими, а цілком реальними.
Сукупність міфів і міфологічних уявлень називається міфологією. У кожного народу є своя міфологія, але міфи - твори усної народної творчості, за час розвитку народу міфи з різних причин могли бути втрачені.
- Яка міфологія нам відома найбільше?
Міфи Давньої Греції були записані і систематизовані Гесіодом в поемі «Теогонія» ( «родовід богів»), а також відображені в поетичних циклах сказань про героїв.
2. Складання кластера «Міфи Давньої Греції».
Отже, ми вивчаємо міфи Стародавньої Греції, тому що вони добре збереглися і вплинули на розвиток світової культури.
- Які міфи Стародавньої Греції вам відомі?
- Який твір, який відзначено в кластері, являє собою цикл міфів, що складається з дванадцяти сказань, що розповідають про пригоди сина Зевса і Алкмени?
- Сьогодні ми знайомимося з деякими міфами про подвиги Геракла докладніше. Перш, ніж перейти до вивчення міфів, необхідно сказати, що Елліни поклонялися богам і героям.
--Боги могутні і безсмертні, діють по своїй волі.
--Люди смертні, залежать від волі богів.
--Герої народжуються від союзу богів і людей. Герої смертні, але могутні. Часто виконують волю богів.
IV. Закріплення знань.
1. Робота в групах. Робота з міфами з циклу «Подвиги Геракла».
Розподіл на нові групи.
Кожному учаснику дається картка з назвою міфу. Учні об'єднуються в групи за назвою міфу і працюють над виконанням завдання, яке видається кожній групі (див. Додаток 2). Міф для кожної групи роздрукований на окремому аркуші.
2. Створення міні-проекту.
Кожній групі необхідно прочитати міф, відповісти на питання, дані в картці (див. Додаток 2). З наданого матеріалу (аркуші формату А3, газети, журнали, олівці, фломастери) кожній групі необхідно створити ілюстрацію в техніці «колаж», що відображає зміст або основну думку міфу. Робота повинна бути красиво оформлена. Всі етапи виконання роботи фіксуються в письмовому вигляді в таблиці (див. Додаток 2). Від команди делегується доповідач, який представляє проект і шлях досягнення результату.
3. Виступ груп
Під час виступу однієї групи інші учні можуть задавати додаткові питання, уточнювати відповіді.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Складання таблиці «Міф і казка».
- Ми познайомилися з кількома міфами, що оповідають про подвиги Геракла. Скажіть, які твори нагадують міфи? Порівняємо міф і казку, щоб виявити відмінні риси міфу.
Робота може виконуватися колективно.
Питання, які допоможуть учням виявити відміну міфу від казки і визначити спільні риси:
- У яких російських казках герой повинен зробити незвичайне і важку подорож в зачаровану країну, щоб звідти принести якийсь предмет або зробити який-небудь подвиг? Як ця країна називається в російських казках?
- Казки якого типу найбільше схожі на міфи?
Створено фантазією народу Створено фантазією народу Передавалися в усній формі Передавалися в усній формі Сюжет (Сюжет деяких міфів схожий на чарівні казки) сюжет відмінності Люди вірили в істинність міфу вигадка Пояснює устрій світу Розважає, повчає Місце зачарованих країн виразно Місце дії названо невизначено ( Тридев'яте царство)
VI. Рефлексія.
Сінквейн на теми: «Міф», «Подвиг» (на вибір). Робота виконується індивідуально.
VII. Домашнє завдання.
--Прочитати міф «Яблука Гесперид».
--Від імені Геракла розповісти про один зі своїх подвигів або створити кросворд по міфах про подвиги Геракла.












