Тема. Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра».
Мета: поглибити в учнів поняття про автора твору, його позицію відповіднодо героїв повісті; продовжити роботу над характеристикою образів ТомаСойєра та Гека Фінна, з’ясувати авторське ставлення до них; розвиватинавички виразного читання, усного зв'язного мовлення, уміння міркувати над проблемами твору, визначати роль засобів художньої виразності в тексті;розвивати в школярів естетичний смак, уміння бачити красу слова.
Обладнання: текст повісті «Пригоди Тома Сойєра», ілюстративний матеріал.
Тип уроку: комбінований
Горе можна пережити наодинці, але радість – щоб пізнати її вповні – треба розділити з іншою людиною.
Марк Твен Хід уроку
І. Організаційний момент (привітання, перевірка готовності учнів до уроку)
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1. Перевірка домашнього завдання.
Учні вдома заповнювали діаграму Вена, створюючи порівняльну характеристику героїв повісті М. Твена «Пригоди Тома Сойєра» (Том, Гек, Беккі).
2. Бесіда з учнями.
Що вас найбільше вразило в поведінці Тома?
1. Які його вчинки ви схвалюєте, а які засуджуєте?
2. А які вчинки Гека заслуговують на схвалення?
3. Що Гек, на вашу думку, робив неправильно?
4. Чи можна Беккі назвати позитивним персонажем? Чому?
5. Як автор ставиться до своїх героїв?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Проблемне питання.
Як автор може виражати своє ставлення до героїв твору?
Учні висловлюють свої думки, а вчитель продовжує.
1. За допомогою слів-ремарок, які можуть характеризувати не лише вчинки, а й внутрішній світ героя.
2. Засобами комічного.
3. Індивідуалізацією мовлення.
4. Специфікою поведінки.
5. Його ставленням до інших героїв твору та інших героїв до нього.
6. Наділяючи його виразними звичками, манерами, іменем, прізвищем чи прізвиськом.
7. Його ставленням до природи.
8. Речовою характеристикою.
9. Засобами психологічного аналізу (щоденники, сни, листи тощо).
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Прочитати цитати і з'ясувати, яку оцінку автор дає героєві.
VІІ. Узагальнення знань.
1. Підсумкова бесіда.
До яких засобів авторської оцінки вдається письменник?
Як він ставиться до своїх героїв?
2. Вправа «Бумеранг».
Один учень починає речення і називає того, хто його продовжить.
Тітка Поллі добра жінка, бо……намагалася виховувати Тома як сина.
VІІІ. Домашнє завдання.
Підручник читати, усно відповідати на питання, вивчити терміни.
ІХ. Підсумок уроку.