Тема уроку: "Людина та її світ". Р.Бредбері. "Усмішка".
Мета: Ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом американського фантаста Рея Бредбері; формувати вміння аналізу художнього тексту; розвивати логічне і творче мислення; вдосконалювати навички роботи в групах; прищеплювати почуття людяності та милосердя; виховувати любов до краси, мистецтва.
Обладнання: портрет письменника, репродукція картини Леонардо да Вінчі “Джоконда”, тексти твору, понятійний словник.
Хід уроку
I. Повідомлення Теми та мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності
Актуалізація знань. Перевірка випереджального домашнього завдання (прочитати біографію письменника, зробити записи у зошитах.)
Форма перевірки – бесіда за схемою
Рей Дуглас Бредбері, хто він?
Дитинство
Навчання
Творчість
Короткі відомості з біографії
1.Народився 22 серпня 1920 року в маленькому містечку Уокіган в незаможній сім’ї. Батько був електриком. У дитячі роки його оточували любов і турбота близьких людей, тому дитинство назавжди лишилось золотою порою, а родина – найбільшою цінністю в житті.
2.”У мене не було коштів, щоб вступити до університету, втім, в університеті нічого не дають для становлення особистості, письменник повинен навчати себе Сам. Я відвідував публічну бібліотеку, працював там З – 4 дні щотижня. До 20 років я вже прочитав усі значні п’єси, знав американську, французьку, італійську, англійську історії…”
3.У 1932 році почав писати. Перше оповідання опубліковано у 1938 році. Щотижня Рей Бредбері пише по оповіданню, але публікує лише деякі, решту спалює.
Всесвітнє визнання принесли у 1951 році “Марсіанські хроніки”, у 1953 – “451 градус за Фаренгейтом”.
4.Цікаві факти: улюбленим героєм був капітан Немо; виховувався на сімейній легенді про прабабусю, яку нібито спалили під час процесу над відьмами у 1692 році; автор понад 800 творів різних жанрів; друге ім’я дістав на честь актора Дугласа Фербенкса.
III. Слово вчителя. Рей Дуглас Бредбері увійшов у літературу як письменникфантаст, як письменник з не абиякою творчою фантазією. Його Твори захоплюють
Своєю неймовірністю, оригінальністю. Коли їх читаєш, здається, що людина здатна таке навіть уявити. Поринаєш разом з героями творів у Майбутнє, у минуле, супроводжуєш їх, співчуваєш їм, знаходишся поруч з ними і намагаєшся навіть допомогти.
Ви, мабуть, неодноразово бачили фантастичні фільми, читали фантас тичні оповідання.
-А що ж таке фантастика?
Теорія літератури
Фантастика – щось химерне, вигадане, мало ймовірне, створене уявою, показане в дуже перебільшеному чи надзвичайному вигляді
Оповідання, новела – невеликий епічний твір про якусь незвичайну подію з несподіваним фіналом.
Антитеза – протиставлення.
Бесіда.
-У якому ж жанрі написана “Усмішка”?
-Які враження викликав у вас твір?
-Як змальовується майбутнє людства в
Оповіданні?
-Якими постають люди майбутнього? Автор твору буде,..( закінчіть думку)
-зображати небезпечні наслідки..,
-попереджати нас про небезпеку…,
-висловлювати своє занепокоєння….
Робота з репродукцією картини Леонардо да Вінчі “Джоконда”
-У чому полягає таїна Джоконди?
-Яким був результат боротьби добра і зла в душі Тома?
IV. Аналіз твору
Дослідницькопошукова робота в групах
Письменник у творі порушує важливе питання: Якою є людина і який світ вона для себе збудує? Відповідь на це питання ми знайдемо під час роботи в групах.
План роботи в групі:
-обрати лідера групи;
-розподілити обов’язки;
-робити записи в зошиті;
-знайти цитатне підтвердження висновків;
-слухати і коментувати інших. .
Словникова робота (запис на дошці)
Культура: 1. Сукупність досягнень людства у виробничому, суспільному, розумовому відношенні.
2. Високий рівень чогонебудь, високий розвиток,
Уміння..
Цивілізація: 1.Сукупність суспільного розвитку й матеріальної культури.
2. Про сучасну європейську культуру.
Бездуховна людина нічого не може створити, вона здатна тільки руйнувати.
Висновок: “Усе починається з любові”.
Слово вчителя. Рей Дуглас Бредбері зображує світ, у якому загинула культура. Проблемне питання сформульоване і звучить у самому творі: “Як ми дійшли до такого стану?”. Автор дає відповідь: “Уся справа в ненависті”. Загибель культури і цивілізації є наслідком того, що люди втратили здатність любити.
Але письменник вірить у духовне відродження людини. Якщо в серці хоча б однієї людини перемагає добро, то світ не загинув. Можливо, Том, дитина, і є якраз тією людиною, яка поверне світові гармонію.
IV. Домашнє завдання (на вибір):
-намалювати ілюстрації до твору і прокоментувати їх;
-підготувати повідомлення про автора картини “Мона Ліза”;
-дібрати цитати до описів місцевості, де відбуваються події твору.












