Використані матеріали:
Конструктор уроків
1
Тема: Л. ПОНОМАРЕНКО «ГЕР ПЕРЕМОЖЕНИЙ», 7 КЛАС
Мета: стисло ознайомити школярів з життям і творчістю Л. Пономаренко, проаналізувати її новелу «Гер переможений», визначаючи наскрізний гуманістичний пафос твору; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки; коментувати епізоди твору, надавати оцінку вчинкам героїв; збагачувати словник учнів; формувати їх світогляд, кругозір; виховувати почуття поваги до творчості Л. Пономаренко.
Зверни увагу! Знати, що таке новела і художня деталь; зміст новели Пономаренко «Гер переможений». Вміти: характеризувати героїв новели,висловлювати і аргументувати власні думки.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
- За вікном квітує весна, вірю, що на цьому уроці ми вкотре доведемо, що людина приходить у цей світ для добра! Отож, посміхнімося одне одному і з душевним теплом і побажаннями успіху почнемо наш урок. Кожен із вас може самостійно обрати,що він хоче сьогодні знати і вміти на уроці.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Не забувайте,що не може бути неправильних думок на уроці, головне - довести свою і вислухати товариша. А висновок робити вам, адже ми вчимося думати!
III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Життєвий і творчий шлях Л. Пономаренко
Любов Пономаренко народилася 25 травня 1955 р. в с. Іванківцях, що на Чернігівщині. Закінчила Ніжинський державний педагогічний інститут ім. Миколи Гоголя.
Усе життя письменниці пов’язане з філологією: працювала вчителем російської мови й літератури, у редакціях газет Чернігівщини та Полтавщини. Нині письменниця живе в м. Гребінці Полтавської області.
Твори Л. Пономаренко передовсім вражають небуденним внутрішнім напруженням та енергетикою, у них авторка досліджує складні питання сьогоднішнього буття, тонко відчуває людську душу.
Ми познайомимося з незвичайним твором Л. Пономаренко — «Гер переможений». Події, зображені в ньому, відбуваються в повоєнній Україні, зруйновані міста якої відбудовували переможені німецькі солдати. Авторка порушила важливу проблему, яка схвилює навіть найчерствішу душу. В оповіданні йдеться про любов до людей. Отож, прочитавши цей цікавий і зворушливий твір, поміркуйте над тим, що для людини найцінніше.
2. Теорія літератури (вивчити визначення)
Новела (від італ. novella — новина) — близька до оповідання жанрова форма, яка відзначається чіткістю зображуваних подій, несподіваністю їх розвитку та розв’язки. Тип малої форми оповіді, який виник в епоху Відродження; характеризується динамічною інтригою та увагою до особистості героя, його індивідуальної свідомості та вчинків. Новела — один із жанрів епічного роду літератури.
Проблемне завдання. Довести після опрацювання тексту, що «Гер переможений» - новела.
Слово вчителя
Війна була не лише великою трагедією, але й героїчною боротьбою в ім'я перемоги і виживання нації. Ця перемога у війні досягнута шляхом найбільших жертв, страждань, сліз, знищення величезних економічних та матеріальних ресурсів. Ми в неоплатному боргу перед загиблими на фронтах, в концентраційних фашистських таборах, померлих від ран, перед тими, хто, віддаючи останні сили, помер з голоду і перенапруження в холодних заводських цехах.
- Одним із пам'ятників Великої Вітчизняної війни є література.
4. Ми прочитаємо новелу про полоненого німця (дати відповіді на питання усно).
Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово “полонений”?
Що ви знаєте про фашизм?
З 1941 по 1944 рік Україна була окупована німецькими військами.
«Війни починають політики, а воювати і помирати доводиться звичайним людям» Герберт Гувер
- Для звичайних солдатів війна – трагедія.
5. «Займи позицію». Чи можна пробачити ворога?
Так Ні Не знаю
ІV. Систематизація матеріалу.
Дати відповіді на питання (усно).
Як ви ставитесь до полоненого німця?
Яким чином автор викликає саме таке почуття до нього?
Для чого німець посадив клумбу?
Чому він це робив з любов’ю?
А як діти поставились до благородної мети німця? Чому?
Як Фрідріх ставиться до дітей? Чому намагається з ними порозумітися?
І як діти ставляться до нього?
Чим полонений німець здивував жінок? Знайдіть художню деталь, яка б вказувала на це.
2. Художня деталь – виразна подробиця твору, яка подає певний епізод, подію чи випадок у несподіваному ракурсі. (Вивчити визначення).
Художні деталі
Цеглинки - уособлюють любов полонених німців до праці, спогади про рідну домівку.
Квітка на клумбі (нагідка) – любов до прекрасного, несподіваність, всеперемагаюча сила добра, людина, яка любить прекрасне, не може бути жорстокою і злою.
Фотокартки – те, що з’єднувало німців з рідними, те, що було для них найдорожчим, згадка про мирне життя і жаль за ним.
Грядка – «його» (Фрідріха) держава в нашому злиденному місті.
Міцні будинки – потяг до будування, а не до руйнування, закладений у людині природою.
Прикраси зі шматочків цегли (сонце, квіти) – творча натура Фрідріха, потяг до краси, бажання зробити приємне.
Квітка, що розцвіла посеред грудня – пам’ять, символ незнищенності душі.
Речі та їжа, що давали жінки полоненим – милосердя, прощення
Цигарка охоронця, якою він пригощає полонених – співчуття, людяність.
Хрест – крах надій і сподівань.
Учитель: Усі ці деталі яскраво передають трагедію війни, гуманізм наших людей та жаль за змарнованими людськими життями.
Яка з цих деталей найбільше пов’язана з ідеєю твору?
Як була знайдена фотокартка? Навіщо Фрідріх її сховав?
Як розуміти закінчення твору? Чому питанням? До кого питання? Чи дізнаються діти по батька?
Яку пам’ять залишив про себе полонений Фрідріх?
Поясніть назву твору.
Чому автор не зазначила назву міста, яке відбудовували німці?
Це Фрідріхів «лист у вічність». Не маючи змоги знайти своїх дівчаток у повоєнний час, полонений замуровує фотографію в стіну будинку як найдорожчий скарб. Ця фотографія після багатьох років стає ще одним підтвердженням людської доброти і подає читачам надію, що Фрідріхові діти, можливо, довідаються, яким був їхній батько і де загинув. Автор залишає нам, читачам, відкрите запитання: «Ви не знаєте, де наш тато? »
Чому з квіткою опинився нетронутим і хрест з паличок?
3. Характеристика образу Фрідріха.
№1
Чи актуальні проблеми, підняті у творі, у наш час?
№2
Над чим змушує задуматись цей твір кожного з нас? Кого і що засуджує? До чого закликати? Яка головна думка твору?
№3
Чи варто його читати сучасним дітям? Поясніть свою думку. У поясненні використайте слова Г.С. Сковороди:
«Що може бути гірше за людину, яка володіє знаннями найскладніших наук, але не має доброго серця? Вона усі свої знання застосовує для зла».
Висновок учителя: Авторка підводить нас до думки, що для хворого солдата ця війна теж була трагедією: він втратив домівку, сім’ю, про яку нагадувала лише невеличка фотокартка найрідніших людей – двох маленьких донечок. Дійсно, війна жахливе явище, але треба в будь-якій ситуації залишатися людиною.
"Кожна смерть на війні – це вбивство, за яке хтось має відповідати", - так сказав у свій час німецький письменник Г.Белль.
V .Підсумок. Рефлексія. (усно)
Я вчився…
Я розвивав…
Я роздумував…
Я зрозумів…
На уроці я дізнався …
Враження від уроку…
VІ. Домашнє завдання
Дати письмові відповіді на питання:
Чи актуальні проблеми, підняті у творі, у наш час?
Доведіть, що «Гер переможений» - новела.
Над чим змушує задуматись цей твір кожного з нас? Кого і що засуджує? До чого закликати? Яка головна думка твору?
Чи варто його читати сучасним дітям? Поясніть свою думку. У поясненні використайте слова Г.С. Сковороди: «Що може бути гірше за людину, яка володіє знаннями найскладніших наук, але не має доброго серця? Вона усі свої знання застосовує для зла».
Рефлексія від 11 учнів
Сподобався:
Так: 10
Ні: 1
Зрозумілий:
Так: 10
Ні: 1
Потрібні роз'яснення:
Ні: 11
Так: 0