Конструктор уроків
Тема: Культура поведінки. Права дитини.
Мета: - формувати правові знання школярів, почуття гідності;
- розвивати навички співпраці та взаємодопомоги;
- повторити і закріпити відомі правила поведінки, вивчити ще
невідомі правила, показати красу культурної поведінки і не приваб-
ливість безкультур’я;
- виховувати в учнів необхідність культурної поведінки, любов до
Батьківщини, впевненості в собі;
-коригувати мову та мовлення.
Обладнання: сюжетні малюнки, ілюстрації, міні-декорації «Автобус»,
«Театр».
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
Країн на світ і є чимало-
Великі, дружні і малі.
Ми ж вирушаємо у Право-
Країну мрій людей всіх на Землі.
Хоч не знайдеш її на карті.
Вона порадник добрий у житті.
Дає знання громадянина
Заради спільної мети:
Щоб розквітала ненька Україна-
Велика, рідна, мила Батьківщина.
II. Основна частина.
1. Подорож в правову країну.
Діти, темою нашого виховного заходу є: «Права та обв’язки учнів». Мені цікаво, а чи знаєте ви, діти, свої права, які з них можете назвати ( учні відповідають, вчитель уважно слухає та коригує по необхідності відповіді). Добре, ви знаєте деякі свої права, та я можу доповнити ваші відповіді.
Ось, наприклад, ви маєте право:
- брати участь у виставках, конкурсах тощо;
- на безпечні і нешкідливі умови навчання, виховання та праці;
- на відпочинок під час перерв, в неділю, святкові та канікулярні дні;
- на ввічливе ставлення до себе;
- на вільний вибір школи;
- на відкриту оцінку своїх знань, отримання об’єктивної оцінки із предметів;
- на забезпечення якісним харчуванням.
Отже, з правами ми розібралися, а ось чи знаєте ви свої обов’язки? ( учні говорять свої відповіді. Вчитель пояснює та доповнює їх.) Ну все, що ви сказали, вірно але я доповню ваші відповіді.
Отже, ви зобов’язані:
- отримувати знання, вміння, навички;
- бережливо ставитися до державного, громадського і особистого майна;
- дотримуватись правил особистої гігієни;
- піклуватися про своє здоров’я і безпеку свого життя і однокласників;
- дотримуватися чистоти і порядку в приміщенні та території закладу;
- не пропускати уроки, не запізнюватись на заняття;
- приходити до школи охайними, в шкільній формі;
- бути ввічливим у спілкуванні з учителями, з повагою ставитися до батьків, проявляти милосердя, турбуватися про молодших.
( Вчитель вказує на те, що не назвали учні, доповнює їхні відповіді).
Окрім прав та обов’язків, ви маєте чіткі заборони:
- допускати прояви грубості, вульгарності;
- використовувати піротехнічні вироби;
- псувати державне, громадське майно;
(вчитель пояснює кожне твердження, спілкується з учнями).
Для закріплення цих правил ми проведемо декілька конкурсів.
I конкурс
«Розминка»
Давайте на початку пригадаємо які права дітей ви вже знаєте?
Діти за малюнками-знаками називають ті права дітей, які вони вже вивчили.

- право на життя та розвиток-головне право людини.(стаття 6);
- право на особисте життя (стаття 16);
- право на індивідуальність (статті 7, 8;
- право дитини знати своїх батьків, право на піклування та можливість виховуватись у сім’ї (статті 7, 8);
- право на свободу думки, совісті ,релігії та поглядів (статті12-14);
- право на доступ до інформації (стаття 17);
- відповідальність батьків за виховання дитини ( стаття 18);
- права дитини сироти ( статті 20, 21);
- право на отримання освіти (статті 28, 29);
- право на захист від незаконного вживання наркотичних засобів та психотропних речовин ( стаття 33);
- право дитини яка порушила законодавство ( стаття 40)
II конкурс
«Проаналізуй малюнок»
Продивіться ці малюнки і скажіть, чи порушуються тут права дитини?
2. Культура поведінки.
Сьогодні ми ще поговоримо про деякі правила культури поведінки. Культури поведінки людина вчиться протягом усього життя.
Правила вітання, історію та приклади, де і як вітаються. Сьогодні проаналізуємо деякі ситуації:
а) вдома;
б) на вулиці;
в) у транспорті;
г) в театрі.
Ситуація перша
Розкажіть про вашу поведінку вдома, з батьками; постіль, ранковий туалет, сніданок, посуд, домашнє господарство тощо.
(Розповіді учнів аналізуємо разом, указуючи на неправильні чи некрасиві вчинки).

Ситуація друга
Як поводитися на вулиці.
1. Перед тим, як вийти на вулицю, подивись у дзеркало-чи все гаразд у твоєму костюмі.
2. Зустрівши знайомих, вітайся першим.
3. Вітаючись зі старшими, перший руки не подавай. Почекай, поки це зроблять вони.
4. вітаючись, зніми кашкет або капелюх і не одягай, поки не потиснеш руки.
5. Подаючи руку, зніми з неї рукавичку.
6. Якщо назустріч іде старший за тебе або дівчинка-дай дорогу.
7. Якщо поруч послизнувся перехожий-підтримай його під руку. Якщо він упав-допоможи підвестися.
8. сідаючи в трамвай або автобус, пропусти першим у двері свого супутника або супутницю. Якщо підійде дідусь, бабуся або жінка з маленькою дитиною-пропусти їх уперед.
9. бажаючи звернути на що-небудь увагу свого супутника, не показуй пальцем-зумій показати поглядом.
10. Переходь вулицю тільки в місцях, позначених знаком переходу.
11. Переходячи вулицю, подивися спочатку ліворуч-чи не рухається на тебе транспорт. Дійшовши до середини, подивися праворуч-чи не загрожує звідти небезпека.
12. не перебігай вулицю перед транспортом, що рухається. Почекай, поки він зупиниться або проїде.
13. Якщо на перехресті є світлофор, переходь вулицю лише на зелене світло.
14. автомобілі, автобуси, тролейбуси, що стоять, обходь тільки ззаду, трамвай-тільки спереду.


Тепер розглянемо конкретні ситуації.
1. На вулиці ви зустріли знайомого. Якими будуть ваші дії?
2. Якої сторони потрібно триматися, якщо немає тротуару?
3. Як обійти людей, якщо ви поспішаєте?
4. Де і як потрібно переходити вулицю?
Ситуація третя.
І от від свого будинку ви дісталися до автобусної зупинки.
1. Якою буде ваша поведінка на зупинці до приходу автобуса чи іншого транспортного засобу?
2. Під’їхав ваш автобус. Покажіть, як ви будете заходити в автобус.
3. В автобусі було вільне місце, ви сіли, але на одній із зупинок увійшла ваша однокласниця (однокласник, учитель, незнайома людина). Якими будуть ваші дії?
4. Правила виходу з автобуса. (чоловік виходить першим і допомагає вийти жінці).

Нарешті ви прийшли до школи.
1. Ви зустрілися з товаришем.
2. Повз вас проходить учитель, який не викладає у вашому класі.
3. Ви проходите повз учителів, один із яких не викладає у вашому класі.
4. Розпочався урок, до класу заходить учитель.
5. Ви хочете дати відповідь на запитання вчителя.
6. Вам потрібно вийти з класу.
Ситуація четверта.
У вихідний день ви пішли в кінотеатр, хлопчик і дівчинка заходять до зали.
1. Хто повинен заходити першим?
2. Покажіть, як ви будете проходити до свого місця, якщо воно у середині ряду, а крайні місця уже зайняті. (чоловік іде першим).
3. Чи потрібно коментувати події на екрані?
4. Ви запізнилися до початку. Якими будуть ваші дії?

Вчитель. А тепер послухайте, як правильно поводитися в громадських місцях.
1. Коли буваєш у театрі, кіно, читальні, музеї, на виставці, лекції, пам’ятай, що ти тут не сам. Поряд із тобою-твої товариші. Поводься так, щоб не заважати.
2. Приходь у театр своєчасно. Адже всі актори, музиканти, працівники сцени прийшли заздалегідь. Вони подбали про те, щоб тобі не довелося чекати початку. Будь чемним щодо них і не запізнюйся теж.
3. Краще прийди до театру на 10-15 хвилин до початку, щоб не поспішаючи роздягнутися, купити і прочитати програмку, знайти своє місце.
4. Номерок від пальта сховай у кишеню. Якщо будеш крутити його в руках, упустиш під час дії, а то й загубиш у темряві.
5. Пробираючись до свого місця, проходь уздовж ряду обличчям до тих, хто сидить. Якщо прийшов із дівчинкою, дай їй пройти поперед себе і сісти першою.
6. Коли ти вже сів, а повз тебе хто-небудь проходить, підведись і дай дорогу.
7. Сідай на те місце, яке позначене на квитку. Якщо твоє місце виявиться зайнятим і його не схочуть звільняти, не заводь суперечки, попроси чергового з’ясувати непорозуміння.
8. Під час дії не розмовляй. Поділитися думками з товаришем зможеш під час антракту.
9. Не постукуй ногою в такт музиці-це заважає слухати сусідам.
10. Не аплодуй під час дії, дочекайся кінця вистави.
11. Не кричи після кінця дії «біс». Це слово означає, що ти просиш артистів повторити ще раз. «Біс» кричать на концерті, де можна повторити арію або танок, а не на виставах.
12. Не їж під час дії, потерпи до антракту.
13. В антракті також не мчи галопом до буфету, а пробираючись до прилавка, не розштовхуй присутніх. Адже ти прийшов до театру не ласувати, а дивитися виставу.
14. Якщо тобі дали гроші на цукерки або тістечка, запроси в буфет свою супутницю.
15. В антракті розмовляй тихо, так, щоб чув тільки твій співрозмовник. Будь скромним-не думай, що всіх цікавить саме твоя думка про виставу, картину, лекцію.
16. Не піднімайся з місця, доки не опустять завісу. Часто остання слова п’єси-найважливіші.
17. Не поспішай у гардероб за своїм одягом. Скільки б не було в театрі людей, усі встигнуть одягнутися за 15 хвилин.
18. Сидячи в читальні, не розмовляй із сусідами навіть пошепки. Цим ти заважаєш читати не тільки їм, а й іншим читачам.
19. Пам’ятай про те, що після тебе цю саму книгу читатимуть сотні твоїх товаришів. Не загинай сторінок, не брудни їх пальцями, не пиши нічого на полях. Хай після тебе книга залишається чистою, як була.
20. Оглядаючи музей або виставку, не чіпай руками виставлені предмети. Уяви, на що вони перетворяться, коли кожен із тисячі відвідувачів торкатиметься їх.

Підсумкове слово вчителя:
Сьогодні ми проаналізували ті правила культури поведінки, з якими зустрічаємося кожної хвилини. Але це дуже мала частка науки про культуру, і хочеться, щоб ви намагалися бути вихованими людьми: не соромилися піднести важку сумку незнайомій вам жінці чи портфель своїй однокласниці; поступитися місцем бабусі чи дівчинці, вміли спілкуватися з оточуючими. Світ так улаштований, що з кожним роком людей стає все більше на декілька мільйонів, звичайно, і некультурних також. Але нам потрібні люди виховані і порядні, а тим, хто не знає правил хорошої поведінки, не місце серед нас.
Пам’ятка
- виховуй у собі звичку завжди пам’ятати про тих, хто оточує тебе;
- не проштовхуйся у натовпі, допомагаючи собі ліктями;
- затуляй рота рукою, коли кашляєш або чхаєш;
- не забувай сказати «будь ласка», коли про щось просиш, і подякувати за будь-яку незначну послугу;
- допоможи літній людині донести важку сумку;
- переведи через вулицю сліпого або бабусю;
- якщо в компанії що-небудь розігрують або ділять-старайся підійти останнім;
- навіть у розмові або грі завжди допомагай слабшому, заступайся за нього;
Ці вчинки, на перший погляд, не такі вже й значні, але саме з тих ось дрібниць і формується характер людини.
III. Підсумок заняття.
Сьогодні ми, діти, говорили про правила і їх значення у житті людини. Кожна людина-неповторна, індивідуальна… Дуже важливо бачити в людині її найкращі риси характеру!
Хочеш Людиною справжньою стати
Наші закони навчись поважати
Навчись їх виконувати завжди і всюди
Тоді і тебе поважатимуть люди!
1
Ситуація перша
Розкажіть про вашу поведінку вдома, з батьками; постіль, ранковий туалет, сніданок, посуд, домашнє господарство тощо.
(Розповіді учнів аналізуємо разом, указуючи на неправильні чи некрасиві вчинки).

2
І от від свого будинку ви дісталися до автобусної зупинки.
1. Якою буде ваша поведінка на зупинці до приходу автобуса чи іншого транспортного засобу?
2. Під’їхав ваш автобус. Покажіть, як ви будете заходити в автобус.
3. В автобусі було вільне місце, ви сіли, але на одній із зупинок увійшла ваша однокласниця (однокласник, учитель, незнайома людина). Якими будуть ваші дії?
4. Правила виходу з автобуса. (чоловік виходить першим і допомагає вийти жінці).


3
У вихідний день ви пішли в кінотеатр, хлопчик і дівчинка заходять до зали.
1. Хто повинен заходити першим?
2. Покажіть, як ви будете проходити до свого місця, якщо воно у середині ряду, а крайні місця уже зайняті. (чоловік іде першим).
3. Чи потрібно коментувати події на екрані?
4. Ви запізнилися до початку. Якими будуть ваші дії?

Рефлексія від 2 учнів
Сподобався:
Так: 2
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 2
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 2
Так: 0