Урок:

Крістіне Нестлінґер . «Конрад, або Дитина з бляшанки»

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема уроку.  Крістіне Нестлінґер. «Конрад, або Дитина з бляшанки». 
Мета уроку: Ознайомити учнів із біографією та творчістю австрійської письменниці К. Нестлінґер; розглянути сюжет повісті; розвивати логічне мислення, творчі здібності, зв’язне мовлення; сприяти формуванню моральних якостей школярів
Обладнання: підручник Є. Волощук для 6 класу, тексти повісті «Конрад, або Дитина з бляшанки», обладнання для перегляду презентації, картки з елементами плану повісті
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
 
Хід уроку
 
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово учителя.
Конрад з’явився на світ не по-людському. Його зробили на фабриці і прислали одній чудакуватій жінці  у великій консервній бляшанці. А придумала історію про Конрада відома дитяча письменниця Крістіне Нестлінґер. Про неї та про її повість «Конрад, або Дитина з бляшанки» ми і поговоримо сьогодні на уроці
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
ІV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу
Повідомлення про Крістіне Нестлінґер з використанням презентації

Крістіне Не́стлінґер народилася 13 жовтня 1936 року у Відні (Австрія). Автор більше сотні книг для дітей та підлітків, лауреат багатьох премій. Книжки Нестлігер перекладені на 38 мов, у тому числі й на українську.
Дитинство її збіглося з трагічними сторінками життя Австрії: спочатку країна потерпала від гітлерівської влади, а потім – від розрухи й безладу, спричинених Другою світовою війною.
Закінчила середню школу з гуманітарним ухилом, потім вчилася у Віденській Академії мистецтв. У молодості Крістіне Нестлінґер не думала про письменницьку кар'єру, вона займалася графікою та ілюструвала книжки для дорослих. Потім графіку довелося відкласти: треба було дбати про маленьких дочок Крістіану і Барбару.
Крістіне стала малювати для доньок серію картинок про Фредеріку, неслухняну дівчину з червоним, як сік малини, волоссям і вигадувати про неї захоплюючі історії. Коли доньки підросли, на кухні поставили друкарську машинку: Крістіне хотіла записати все, що вона вигадує.
Так в 1970 році була написана перша  книга - «Рудоволоса Фредеріка». Нестлінґер принесла її у видавництво разом з ілюстраціями. Книгу відразу опублікували, але оформляв її інший художник, бо видавцям не сподобалися картинки. За «Фредеріку» письменниця отримала приз Фрідріха Бедекера.        Після другої книги Нестлінгер вирішила всерйоз зайнятися літературою. Дочки ходили до школи, а вона писала, намагаючись проводити за роботою не менше десяти годин на день.
Діапазон її творчості надзвичайно широкий: вірші, оповідання для найменших, пародії на комікси, детективи, фантастичні повісті, літературні казки. Герої книг Крістіне Нестлінґер — звичайні сучасні діти. Вони живуть не в ізольованому літературному світі, а по сусідству з нами, і, якщо постаратися, їх, напевно, можна зустріти.
        У персонажах Нестлінґер читачі впізнають самих себе: недосконалих, які помиляються, шукають виходу, які живуть нормальним життям з радощами і негараздами. Її герої часто бувають товстими, противними, нахабними і боязкими. Діти можуть жахливо розлютитися, почати грубити і хуліганити. Але це тому, що «життя стає все поганішим», як каже Софі, героїня книги «Мене називають мурахоїдом».
         Письменниця вважає, що у непослуху дітей найбільше винні дорослі. Вона розповідає не лише про дітей, а й про їх нервових матерів, безпорадних вчителів і про їхніх батьків, які завжди зайняті роботою. Найбільше їй не до душі дорослі, які забули своє дитинство, домашні тирани.         Нестлінгер згадує, що була «неорганізованою і буйною дитиною», викидала книги для зразкових дівчаток і вигадувала свої власні історії про Конрада, дитину з консервної банки. Або про Хюго — дитину, яка ніяк не хотіла ставати дорослою.
          Вона — лауреат більш ніж 30 літературних премій, серед них — Медаль Ганса Крістіана Андерсена. У 2003 році Нестлінгер стала першим лауреатом премії пам'яті Астрід Ліндгрен.
         Отже, ще в дитинстві Крістіне придумала історію про дитину з консервної бляшанки, а написала її німецькою мовою у 1975 році. Українською повість переклав Євген Попович.
Самостійна робота з підручником
Прочитати статтю підручника «Світова література» Є. Волощук (с. 238), виписати в зошити 5 творів К. Нестлінґер, які згадуються у статті.
 
Складання анкети твору (в зошитах)
Анкета твору К. Нестлінґер
«Конрад, або Дитина з бляшанки»

1.Рік написання – 1975

2.Жанр – повість.

Визначення жанрової специфіки твору
Пригадайте визначення поняття  повість. Які повісті ми з вами вивчали на уроках зарубіжної літератури у 6 класі? («Ніч перед Різдвом» М. В. Гоголя та «Сліпий музикант» В. Г. Короленка)
Повість – це епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням.
Основні ознаки твору «Конрад, або Дитина з бляшанки» як повісті(учні записують в зошити)
Твір (прозовий чи віршований)  -  …  (прозовий)
Сюжет – … (однолінійний)
Головні герої – … (небагато)
Проміжок часу - … (незначний) 
Глибина розкриття  життєвих явищ – … (більше, ніж у оповіданні, але менше, ніж у романі)
 
Визначення теми та ідеї повісті

1.Тема – пригоди штучно зробленого хлопчика в реальному житті

2.Ідея – слухняним потрібно бути вміру

Визначення проблематики твору

Проблематика твору

Батьки і діти
Добро і зло

Головні герої - Конрад, пані Бартолотті, пан Егон, Кіті

Складання сюжетного ланцюжка (Робота в парах) 

(Учні отримують картки-полоси з елементами плану повісті. Завдання: розташувати їх у хронологічній послідовності)
 - - - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- -
Пані Бартолотті отримує поштою семирічного хлопчика
-------------------------------------------------------------------------------------
Пані Бартолотті купує Конрадові одяг, ліжко, іграшки, солодощі
--------------------------------------------------------------------------------------
Аптекар Егон вирішує стати батьком для Конрада
---------------------------------------------------------------------------------------
Знайомство Конрада  з Кіті
---------------------------------------------------------------------------------------
У школі
---------------------------------------------------------------------------------------
На дні народженні у Кіті
---------------------------------------------------------------------------------------
Блакитний конверт від виробників Конрада з вимогою повернути хлопчика
---------------------------------------------------------------------------------------
Перевиховання Конрада
--------------------------------------------------------------------------------------
Демонстрація «нового» Конрада
---------------------------------------------------------------------------------------
Конрад залишається у пані Бартолотті
---------------------------------------------------------------------------------------
Сюжет повісті. (запис в зошитах)

Зав’язка - Пані Бартолотті отримує поштою семирічного хлопчика
Кульмінація- Блакитний конверт від виробників Конрада з вимогою повернути хлопчика
Розв’язка- Конрад залишається у пані Бартолотті
 
V. Закріплення
Лови помилку
(Виправити помилки у твердженнях)

1.Крістіне Нестлінгер – німецька письменниця. (австрійська)

2.Письменниця народилася у 1946 році. (1936).

3.Крістіне навчалася у школі з математичним ухилом. (гуманітарним)

4.Після закінчення школи Нестлінґер навчалася у Берлінській Академії мистецтв. (у Віденській)

5.Перша книга була надрукована у 1970 році. (все правильно – помилки немає).

6.Твір «Конрад, або Дитина з бляшанки» - роман. (повість)

Бесіда
Назвіть найбільш відомі твори письменниці.
Чим, на вашу думку, приваблюють читача твори К. Нестлінґер?
Яким ви уявляєте майбутнє Конрада?
 
VІ.  Домашнє завдання 
 
Всім учням. Перечитати статтю про К. Нестлінґер,  повість «Конрад, або дитина з бляшанки». Підготувати матеріал для характеристики образу Конрада.
Середній рівень: Дати усну відповідь на питання: Чи сподобався вам Конрад?
Достатній та високий рівні: Написати твір-прогнозування: «Яким став Конрад?»
 
VІІ.  Підсумок уроку
 
Вправа «Незакінчене речення»
На уроці мені сподобалось …
Я зробив висновок про те, що …
Я хотів (хотіла) б порадити Конрадові …
 
VІІІ. Рефлексія
 
Найкраще на уроці працювали …
Більш активно потрібно працювати учням …
Не проявили активності на уроці учні …

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Крістіне Нестлінгер "Конрад, або Дитина з бляшанки"
20 квітня 2021
6 0
3
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
6 клас
52 12 352 34 550 0

2

ДАТИ ОПИС ГОЛОВНИХ ГЕРОЇВ:

1. Пані Берті Бартолотті

Неохайна, дивна, (яскравий макіяж, розмови до себе, хаос у квартирі, рибки у ванній, записи на дзеркалі помадою, нездорове харчування, крихти, куріння), колонка гарячої води не нагрівалася більше, ніж тепла, не вміла тримати слова (навіть дане собі), відсутність смаку, стилю (погода, як у літку, а вона носила заяче хутро), надягала мокрий та непрасований одяг, в оперу – джинси, на теніс – чорні штани, у молочну крамницю – у шовковій сукні, в кіно – в альпіністських штанях. «Мала коника»? (замовляла все, любила різні купони, безкоштовні та дешеві пропозиції), нерозважлива (покупки непотрібні, не думала, купила ляльку).

Але вона працьовита («Бартолотті і компанія», ручне ткання і ручне плетіння, найкращі килими), мала фантазію (відправити рибок у відпустку, намалювати на нудному одягу яскраві портрети), нежадібна (думаючи, що у посилці 20 кг м’яса, подумки роздовала знайомим)

2. Пан Егон

«Пан Егон і сам був чоловік у розповні сил. Він мав п’ятдесят п’ять років. 1 двічі на тиждень приятелював із пані Бартолотті. Раз на тиждень він приходив у гості до неї, а раз на тиждень вона йшла в гості до нього. Вони разом вирушали в кіно чи до театру, потім ішли кудись вечеряти, далі йшли кудись випити вина, а наостанці — випити кави…».

Вихований, культурний, фахівець (аптекар), але дивний (субота – день їхнього приятелювання), не любив дітей, поки не побачив Конрада, захотів стати батьком.

3. Конрад – штучно створений хлопчик, був зморщений, 4 літри живильного розчину, став симпатичним.

Егон говорив: «Такого чудового хлопця я зроду не бачив! Якби всі діти були такі, я б давно завів собі сина чи дочку! Такий вихований, ласкавий, гречний, чемний семирічний хлопчик – просто скарб!»

Розумний, ввічливий, добрий, здібний, мудрий…

Читання цитати в підручнику с. 239-240. Обговорення: Як доповнюються образи Егона та Конрада в цьому епізоді? (Співчутливі, люблять тварин, Конрад мислить по-дорослому)

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

"МИСТЕЦТВО ДЛЯ ДІТЕЙ"

"МИСТЕЦТВО ДЛЯ ДІТЕЙ"

890

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
5 клас

46 грн

9."МИСТЕЦТВО ДЛЯ ДІТЕЙ"

9."МИСТЕЦТВО ДЛЯ ДІТЕЙ"

130

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Образотворче мистецтво
5 клас

46 грн

Патріотичне виховання дітей.

Патріотичне виховання дітей.

153

Аватар профіля Боброва Олена Володимирівна
Громадянська освіта
1—6 клас

33 грн

Аудіовізуальні медіа для дітей

Аудіовізуальні медіа для дітей

146

Аватар профіля Боброва Олена Володимирівна
Різне
4 клас

25 грн

Створення веб-сайту для дітей

Створення веб-сайту для дітей

261

Аватар профіля Боброва Олена Володимирівна
Українська мова
3 клас

25 грн

"ЖАНРИ УКРАЇНСЬКОГО КІНОМИСТЕЦТВА ДЛЯ ДІТЕЙ"

"ЖАНРИ УКРАЇНСЬКОГО КІНОМИСТЕЦТВА ДЛЯ ДІТЕЙ"

1497

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
6 клас

46 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

834

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

661

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8410

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1287

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1522

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3147

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас