Тема. Корінь слова. Спільнокореневі слова
Мета:
познайомити учнів з поняттями «спільнокореневі слова», «корінь»;
вчити виділяти спільну частину споріднених слів – корінь;
розвивати мовне чуття, увагу до лексичного значення слів;
збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: презентація, картки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організаційний момент. (Слайд №1)
Сідайте, діти, всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо
Й працювати розпочнемо…
II . Мотивація навчальної діяльності. (Слайд №2)
«Урок почнемо без зупинки
з мовної розминки».
- З чого складається наше мовлення? (з речень)
- З чого складаються речення? (зі слів)
- А слова? (зі звуків)
- Як на письмі позначаються звуки? (буквами)
2. Хвилинка каліграфії. (Слайд №3-5)
«Урок продовжимо без зупинки
з каліграфічної хвилинки».
К к
Клю ий чик чов чі
- Утворити і записати поряд слово з цих букв. (ключ)
- Чи можна поділити це слово для переносу? Чому?
- Змініть слово ключ так, щоб у ньому стало два склади. Запишіть його, поділяючи на склади для переносу. (ключик)
- На яке питання відповідають слова ключ, ключик? (що)
- Змініть слово ключ так, щоб воно відповідало на питання який? (ключовий).
III. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке спільнокореневі слова, чому їх так назвали; що таке корінь і як його виділяти. Будемо розвивати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, згадаємо, як треба ставитися до природи.
ІV. Робота над новим матеріалом. (Слайд 8-9 )
1. Пояснення вчителя. Розгляньте малюнки.
- Який це листок? (кленовий листок)
- З якого дерева листок? (з клена)
- А як назвати саджанець клена? (кленок)
- Діти, хто з вас допомагав саджати дерева?
- Діти, що ви будете робити, коли побачите, що ламають дерева, обривають листя?
- Запишіть слова в тому порядку, в якому подано малюнки. (Слайд №8)
Клен, кленок, кленовий листок
- Поміркуйте, від якого слова утворилися слова кленок і кленовий?
- Як ви гадаєте, чи можна ці слова назвати «родичами», «рідними» словами? Чому? ( Вони утворилися від одного слова)
- Раз вони рідні, їх і назвали спорідненими словами.
- Знайдіть у записаних словах спільну частину. Позначте її дужкою.
(Слайд № 9 ) назвіть малюнки, запишіть їх, визначте спільну частину.
- Запам’ятайте, ця спільна частина і робить їх спорідненими. Саме її називають коренем слова.
2. Хвилинка-ерудита ( Слайд 10)
- А чи знаєте ви, що слово корінь – це багатозначне слово. Подумайте, що воно може означати?
Корінь – це орган рослини, без якого вона не зможе жити.
Зуб також має корінь.
На уроках математики ми почали знаходити корінь рівняння.
Корінь – це початок чого-небудь. Наприклад, кожен людський рід має свої корні – дідуся та бабусю.
- А сьогодні на уроці ми дізналися, що корінь – це… . Його позначають дужкою. (Слайд №11)
3. Робота над правилом. ( Слайд №11)
- Прочитайте правило на сторінці 26.
- Чому споріднені слова ще називають спільнокореневими?
4. Фізкульхвилинка.
- Давайте завітаємо до нашого саду і трішки відпочинемо. (Слайд №12)
5. Первинне осмислення знань.
V. Тренувальні вправи.
1) Гра «Знайди зайве» ( Слайд №13)
- Прочитайте слова. Чи є серед них споріднені? А які слова не є спорідненими з ними? Чому?
- Випишіть споріднені слова, позначте в них корінь.
2) Тренажер «Розпізнай споріднені слова» (Слайд №14-16)
Гуска, гусак, шпак, гусеня, гусочка, курча.
Гриб, грибний, підберезник, грибник, грибочок.
Малинка, малина, калина, малиновий, малинник.
Дерево, деревце, сосна, деревина, дерев’яний.
3) Словниковий диктант (за вправою )
- Позначте в споріднених словах корінь.
- До кожного слова усно поставте питання.
4). Гра «Зрости». Від поданих слів утворити спільнокореневі слова. ( Слайд № 17 )
- Позначте дужкою корінь. Як називаються ці слова? Чому?
5) Самостійна робота (Слайд №18)
- Прочитайте речення. Спишіть і виділіть корінь.
VI. Підсумок уроку. (Слайд №19)
Метод «Мікрофон». Продовжіть речення: «Тепер я знаю: …»
- Що корінь – це (спільна частина споріднених слів)
- Споріднені слова ще називають … ( спільнокореневими )
- Щоб правильно виділити корінь, треба … (підібрати споріднені слова)
VI. Домашнє завдання. (Слайд №20)
Годинник невтомний показує враз,
Що нашу роботу закінчити час.
Працювали ви добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!
Визначаємо настрій в кінці уроку.



















