Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Літо без стресу: психоемоційна підтримка дітей з ООП у період канікул
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Хрящові риби

31.10.2022
1 0
Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Тема: Хрящові риби. Визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування

Мета : розкрити особливості зовнішньої будови та процесів життєдіяльності хрящових риб у зв’язку з водним середовищем життя; розвивати вміння порівнювати біологічні об’єкти, аналізувати та формулювати висновки; виховувати ціннісні орієнтації на збереження природи.

Обладнання: зошит, підручник, таблиці, кросворд, комп’ютер

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І.    Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.

ІІ.  Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

1.   Яких тварин ми вивчили в цьому навчальному році?

2.   Як ви гадаєте, чому цих тварин Ж.-Б. Ламарк на початку ХІХ ст. виділив в окрему групу — безхребетні?

3.   Яких тварин відносять до групи безхребетні?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІV.  Засвоєння нового матеріалу

1.     Ознаки будови та особливості способу життя хрящових риб. Пристосування до середовища існування

Розповідь учителя

Риби — найрізноманітніша група хребетних тварин, що налічує в своєму складі більше видів, ніж ссавці, птахи, плазуни та земноводні разом узяті,— близько 22 тис. видів. При цьому опис нових видів не припиняється й до теперішнього часу, і виявляють їх не лише в океанічних глибинах, але й в прісних водоймах. У водоймах України мешкає понад 200 видів риб. Систематики поділяють сучасних риб на дві групи: хрящові та кісткові риби.

Запитання до учнів:

— Укажіть основний критерій такого розподілу.

Очікувана відповідь учнів:

Основний критерій такого розподілу — речовина, з якої складається внутрішній скелет риб: хрящ або кістка.

Розповідь учителя (демонстрування таблиці або проектування зображення на екран)

Хрящові риби (відомо близько 630 сучасних видів) поширені переважно в солоних водоймах (лише деякі види трапляються у прісних водоймах). Скелет у них повністю хрящовий. Кожна зяброва щілина відкривається самостійним отвором із боків чи знизу голови.

Про загальний вигляд хрящових риб можна скласти уявлення, розглянувши як приклад акулу. На голові акули розташовані органи зору (очі), є парні ніздрі, що ведуть до нюхових капсул, та півмісяцеподібний поперечний ротовий отвір, оточений щелепами. З боків голови містяться зяброві щілини (5–7 пар), а зверху — пара отворів — бризкальця (недорозвинена перша пара зябрових щілин). Передня частина голови видовжується, утворюючи рило. Хвостовий плавець — потужний орган руху. Його верхня лопать значно більша за нижню. Тіло може бути видовжене, обтічне (в акул) чи сплющене зверху донизу і широке (у скатів).

Самостійна робота учнів з підручником

Завдання для опрацювання:

— Визначте, які плавці крім хвостового характерні для акул.

— Як вони розташовуються на тілі тварини та які функції виконують?

(Обговорення відповідей учнів.)

Розповідь учителя

Покриви тіла представлені гладенькою шкірою, укритою примітивною плакоїдною лускою, яка складається із пластинок, що містяться в шкірі, і зубців, які стирчать назовні. До складу луски входить дентин, а зубці вкриті емаллю. Саме завдяки плакоїдній лусці шкіра акул і скатів нагадує грубий наждачний папір.

На щелепах плакоїдна луска перетворюється на зуби. Форма зубів в акул може бути досить різноманітною. Вони бувають плоскими трикутними або загостреними конічними, гладенькими або зазубреними, одновершинними або з додатковими верхівками. Зуби розташовані на щелепах прямими і косими рядами, причому в кожному прямому ряду (від краю щелепи до її внутрішньої частини) є зуби кількох генерацій. Функціонує зазвичай лише передній ряд (іноді кілька передніх рядів), інші зуби загнуті всередину і замінюють передні в міру їх зношування.

Запитання до учнів:

— Відомо, що шкіра хрящових риб виділяє слиз. Яке його значення?

Очікувана відповідь учнів:

Слиз запобігає проникненню крізь покриви бактерій і зменшує тертя під час руху.

2.     Особливості внутрішньої будови хрящових риб

Слово вчителя

Ознаки пристосування риб до водного середовища можна виявити не тільки в зовнішній будові цих організмів, а й у внутрішній.

Завдання для учнів:

— Використовуючи текст підручника, визначте особливості будови опорно-рухової системи акули.

Очікувані відповіді учнів:

Скелет акули побудований лише з хряща. Основні відділи скелета: хребет, череп із зябровим апаратом і скелет кінцівок. Поздовжні м’язи тулуба утворені з окремих сегментів. М’язи розміщені також і на голові. Спостерігається диференціація м’язів: розвинені м’язи глотки і плавців.

Постановка проблемного питання:

— Які особливості внутрішньої будови забезпечують пристосування хрящових риб до життя у водному середовищі?

Робота в парах

Завдання для пар:

Дати відповіді на запитання:

I пара — Які особливості живлення і дихання акули?

II пара — Які особливості будови кровоносної та видільної систем акули?

III пара — Які особливості будови нервової системи та органів чуття акули?

IV пара — Які особливості характерні для розмноження акули?

бговорення відповідей учнів.)

Складання опорного конспекту

Характерні ознаки хрящових риб:

1.     Поширені майже виключно в морях: з-понад 630 видів лише кілька — мешканці прісних водойм.

2.     До хрящових риб належать акули, скати та деякі інші види.

3.     З боків або знизу голови помітні 5–7 парних зябрових щілин.

4.     Грудні та черевні плавці розміщені в горизонтальній площині.

5.     Плавального міхура немає.

6.     Шкіра цупка та зазвичай вкрита лускою, що нагадує маленькі зубчики. Подібну форму мають і зуби.

7.     У хижих акул зуби трикутні та розміщені в кілька рядів, причому зламані зуби замінюються новими.

8.     Акули не здатні пережовувати їжу — зубами вони її втримують і розривають на шматки, які заковтують цілком.

9.     Скелет хрящових риб утворений із хрящової тканини.

3.     Різноманітність хрящових риб

Розповідь учителя

Найрізноманітніші та найпоширеніші хрящові риби — акули та скати. У прибережних водах Чорного моря поширена колюча акула, або катран.

(Демонстрування таблиці або проектування зображення на екран.)

Cкаты Черного моря

Цей яйцеживородний вид сягає трохи більше метра завдовжки, живиться рибою, молюсками, ракоподібними та не становить небезпеки для людини.

Розповідь учителя (демонстрування таблиці або проектування зображення на екран)

До скатів належить понад 350 видів, поширених у морях, однак деякі види — мешканці прісних водойм.

Тіло скатів сплощене зверху вниз, вони плавають, хвилеподібно рухаючи широкими грудними плавцями. Зяброві щілини розміщені, на відміну від зябрових щілин акул, знизу голови. Більшість цих риб веде придонний спосіб життя: вони лежать на морському дні, чатуючи на здобич, або закопуються в пісок.

У Чорному морі трапляється морський кіт. Укол морського кота не є смертельним для людини, але спричиняє сильний біль, тимчасовий параліч, погане самопочуття.

Це цікаво

•      Максимальна зареєстрована швидкість блакитної акули — 42,5 км/год, акули мако — близько 60 км/год. Безперечно, це хороший показник: так само жваво скачуть найкращі скакуни на іподромах.

•      Бувають зовсім маленькі акули — розміром не більші за олівець і вагою близько 200 г, а є величезні — до 20 м завдовшки. Вага таких гігантів досягає 20 т.

•      Гострі, як лезо бритви, зуби акули швидко зношуються. Упродовж життя акула змінює понад 1000 зубів, нові зуби виростають швидко — усього за 8 днів.

•      Найбільша акула — китова, вона ніколи не нападає на людину. Вона харчується планктоном і дрібними рибками, проціджуючи воду через тисячі найдрібніших зубів.

•      Відомо, що акули володіють завидним здоров’ям. Їх рани заживають дуже швидко. Акули взагалі не хворіють на рак, і прищепити їм штучно ракові клітки не вдалося.

•      Акули як вид надзвичайно поширилися по вертикалі океану: від поверхні до вражаючої глибини в 5000 м.

•      Дитинчата акули народжуються з гострими зубами і здатністю вдало полювати з першої спроби.

•      Акула чує запах однієї краплі крові на відстані майже в півкілометра.

•      З усіх акул найбільш розвиненим нюхом володіє молотоголова акула.

•      Зуби тигрової акули можуть прокусити черепашачий панцир.

•      Побачивши здалеку блиск ювелірних прикрас, акула може сприйняти їх як блискотіння рибної луски і кинутися в атаку.

•      Щороку по всьому світу люди виловлюють понад 100 млн акул.

ІV.  Узагальнення і закріплення знань

4.1.  Розгадування кросворда «Хрящові риби».

Учням необхідно розгадати кросворд та визначити назву найбільшого ската, ширина тіла якого може досягати 7 м.

1.     Представник найдавніших хрящових риб.

2.     Найменша акула.

3.     Акула-людожер.

4.     Чорноморська акула.

5.     Прісноводна акула.

1

2

3

4

5

Відповіді: 1. Химера. 2. Карликова. 3. Кархародон. 4. Катран. 5. Сіра. Зашифроване слово — манта.

5.2.      «Мозковий штурм».

— У більшості тварин розвинені смак, зір, слух, нюх, дотик. Риби мають ще шосте чуття. Яке? У чому полягають особливості його будови?

VІ. Підбиття підсумків уроку

Технологія «Незакінчені речення»

Учні працюють з відкритими реченнями, наприклад:

— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…

— Урок важливий, тому що…

— Мені сподобалося…

— Мені не сподобалося…

— Від наступного уроку я чекаю…

VІІ.     Домашнє завдання

7.1.      Завдання для всього класу.

Опрацювати відповідний параграф підручника

7.2.      Індивідуальні та творчі завдання.

Підібрати цікаві факти про кісткових риб.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Особливості риб. Різноманітність риб. 🦈🐠🐟Практична робота «Порівняння зовнішньої будови хрящових (акули) та променеперих (окунь ) риб» 7 кл НУШ

Особливості риб. Різноманітність риб. 🦈🐠🐟Практична робота «Порівняння зовнішньої будови хрящових (акули) та променеперих (окунь ) риб» 7 кл НУШ

550

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
Біологія
7 клас

58 грн

Хордові. Хребетні

Хордові. Хребетні

43

Аватар профіля Галинський Сергій Федорович
Біологія
7 клас

25 грн

Рух як властивість живого. Еволюція опорно-рухового апарату хордових. 8 кл НУШ

Рух як властивість живого. Еволюція опорно-рухового апарату хордових. 8 кл НУШ

115

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
Біологія
8 клас

50 грн

РІВНІ ОРГАНІЗАЦІЇ БІОСИСТЕМ ТА ЇХНІЙ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК

РІВНІ ОРГАНІЗАЦІЇ БІОСИСТЕМ ТА ЇХНІЙ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК

331

Аватар профіля Лугова Тамара Олексіївна
Біологія
10 клас

33 грн

Особливості будови і функцій скелету людини у зв'язку з прямоходінням. 8 кл НУШ

Особливості будови і функцій скелету людини у зв'язку з прямоходінням. 8 кл НУШ

153

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
Біологія
8 клас

50 грн

Практична робота. Дослідження пристосованості птахів до різних умов існування.

Практична робота. Дослідження пристосованості птахів до різних умов існування.

220

Аватар профіля Базаренко Микола Миколайович
Біологія
7 клас

41 грн

Схожі уроки

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

680

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Біологія
7 клас

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

841

Аватар профіля Лохвицька Марія Федорівна
Біологія
9 клас

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

1933

Аватар профіля Чернишова Світлана Володимирівна
Біологія
11 клас

Властивостi та характеристики екосистем.

Властивостi та характеристики екосистем.

405

Аватар профіля Цуркан Неля Михайлівна
Біологія
11 клас

Закони Менделя, їх генетичні основи.

Закони Менделя, їх генетичні основи.

613

Аватар профіля Шимон Анжеліка Омелянівна
Біологія
9 клас

Органи та системи органів тварин

Органи та системи органів тварин

844

Аватар профіля Жмурко Олександр Олександрович
Біологія
7 клас