Конспект уроку 2
Тема: Хімічний зв’язок і будова речовини.
Мета уроку:
− навчальна: зрозуміти та вивчити, які є хімічні зв’язки між атотами, як побудовані речовини;
− розвивальна: розвивати пам’ять, логічне мислення, увагу та зацікавленість до даної теми та предмету в цілому;
− виховна: виховувати уважність та вміння правильно виражати свої думки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Привітання.
Привітання: «Добрий день учні...» (маєте гарний настрій, готові до вивчення нової теми, пам’ятаєте минулу тему, хотіли б дізнатися нове тощо).
ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування. Метод «мікрофон»:
− Що таке періодична система хімічних елементів?
− Які були способи класифікувати елементи?
− Який зміст періодичного закону?
− Які періодичні зміни властивостей елементів спостерігаються в таблиці хімічних елементів?
ІІІ. Повідомлення теми та мети. Мотивація навчальної діяльності.
Тема сьогоднішнього уроку є дуже важливою для вивчення хімії, оскільки вона допомагає розуміти, як взаємодіють атоми та молекули у природі, а також яким чином ці взаємодії можуть бути використані для створення нових матеріалів та речовин. Ми повинні зрозуміти, як іонні та ковалентні зв'язки впливають на фізичні та хімічні властивості речовин, а також як вони можуть бути використані для створення нових матеріалів з певними властивостями.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Термін «хімічний зв’язок» є один з найважливіших понять у хімії, оскільки дозволяє зрозуміти, як різні речовини взаємодіють між собою та чому вони мають певні властивості.
Хімічний зв’язок – взаємодія двох або декількох атомів, у результаті чого утворюється хімічностійка система (молекула, кристал).
Механізм утворення хімічного зв’язку: перекриття електронних хмар, підвищення електронної густини між атомами, що притягує ядра.
Правило октету: при утворенні хімічного зв’язку атоми прагнуть до створення стійкого октету або дуплету електронного шару інертного газу.
Способи перекриття електронних хмар: σ-зв’язки (перекриття вздовж лінії, що з’єднує центри обох атомів) та π-зв’язки (перекриття р-електронних хмар з обох боків лінії, що з’єднує центри обох атомів).
Типи хімічних зв’язків:
− Йонний зв’язок – зв’язок між йонами, що виникає, коли одні атоми майже повністю віддають валентні електрони, а інші приєднують; дані речовини мають високу температуру плавлення; приклади: фторид натрію, хлорид калію.
− Ковалентний неполярний зв’язок – зв’язок, що утворюється в наслідок утворення спільних електронних пар між атомами з однаковою електронегативністю; речовини газоподібні, рідкі, тверді; приклади: кисень, алмаз.
− Ковалентний полярний зв’язок – зв’язок, що утворюється в наслідок утворення спільних електронних пар між атомами з незначною різницею електронегативності; речовини газоподібні, рідкі; приклади: хлороводень, фтороводень.
− Металічний зв’язок – зв’язок, що утворюють відносно вільні електрони між йонами металів у металічній ґрадці; речовини тверді (крім ртуті), добрі провідники електрики та тепла; приклади: залізо, ртуть, натрій.
− Водневий зв’язок – зв’язок між атомами водню однієї молекули і сильно негативними елементами іншої молекули; речовини рідкі та тверді; приклади: вода, спирти.
Види хімічних формул: емпірична, електронна, структурна.
Кристалічні ґрадки – геометрично правильне розміщення атомів у речовині, що перебуває в кристалічному стані.
Типи кристалічних ґрадок:
− Йонні ґрадки – ґрадки, у вузлах яких знаходяться позитивно та негативно заряджені йони, між якими існує йонний зв’язок.
− Атомні ґрадки – ґрадки, у вузлах яких знаходяться окремі атоми, між якими існує ковалентний зв’язок.
− Молекулярні ґрадки – ґрадки, у вузлах яких знаходяться окремі молекули, між якими існує ковалентний зв’язок.
− Металічні ґрадки – ґрадки, у вузлах яких знаходяться окремі атоми і позитивні йони, між якими існує металічний зв’язок.
V. Узагальнення та систематизації знань.
1. Тестування:
Відповіді на дошці у вигляді букв. Взаємоперевірка.
2. Рефлексія:
− Що таке хімічний зв’язок? Які є його типи?
− Який механізм утворення хімічного зв’язку?
− Що таке кристалічні ґрадки? Які є його типи?
VI. Підбиття підсумків уроку
Створення ситуації успіху. Оголошення оцінок.
VII. Домашнє завдання, інструктаж його виконання.
Вивчити тему «Хімічний зв’язок і будова речовини» у підручнику «Хімія 8 клас», П. П. Попель, Л. С. Крикля. Підготувати вікторину про будову речовин та хімічний зв’язок.