Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Cтворення лепбуку: етапи, способи, інструменти
»
Взяти участь Всі події

Казка «Хлопчик-Зірка»

Зарубіжна література

Для кого: 5 Клас

0 проходжень

1 запитання

31.07.2022

37

0

Вміст уроку:

Опис, який учні побачать перед початком тестування

Краса здавна хвилювала людей і вони хотіли зрозуміти її сутність. Еталони краси змінювалися у різні часи, але ніколи люди не могли обійтися без неї. Я

читати все

Завдання №1 Тестування

О.Уайльд "Хлопчик-зірка". Тест.
30 січня 2021
Зарубіжна література
5 Клас
12 запитань
41 проходження
194
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: Казка «Хлопчик-Зірка»

Мета уроку: вчити дітей аналізувати прочитаний твір, розкрити поняття внутрішньої і зовнішньої краси, показати в чому полягає справжня краса людини, розвивати асоціативне мислення, навички переказу тексту; виховувати доброту, милосердя, прищеплювати учням поняття про справжню красу.

Обладнання: портрети О. Вайльда, його твори; намальовані сніжинка, жаба,

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Гляди не забудь: людиною будь.

Прислів’я

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

План до казки “Хлопчик-зірка”

1. Шлях лісорубів до дому:

А) суперечка в лісі

Б) несправедливість панує в світі винаходження дитини

2. Життя хлопчика-зірки в сім’ї лісоруба:

А) божественна краса хлопчика-Зірки

Б) бездушність і жорстокість до інших нещасних дітей

В) завороженість казковою вродою

3. Зустріч з жебрачкою:

А) кам’яне серце

Б) безжалісність хлопчика до рідної матері жебрачки

4. Перетворення хлопчика-Зірка на потвору.

5. Пошуки рідної матері.

6. Зустріч з дідуганом Чаклуном:

7. Розвіяння чарів:

А) зустріч з матір’ю

Б) король і королева

В) добре царювання хлопчика-Зірки

Г) рання смерть хлопчика-Зірки

II. Мотивація навчальної діяльності

1. Асоціативна робота

Вчитель. Перед вами (закріплені на дошці) сніжинка і жаба. Що краще: сніжинка чи жаба? Давайте простягнемо руку і уявимо, що сніжинка впала нам на руку. Яка она? Схарактеризуйте сніжинку. (Красива, біла, холодна)

– А що ви відчуваєте, коли промовляєте слово “сніжинка?” З якими словами вона асоціюється? (Зима, холод, сніг, хурделиця, мороз, віхола, завірюха.)

– Що ви можете сказати, дивлячись на жабу? Чи можемо ми ось так простягнути руку, щоб вона стрибнула нам на руку, роздивитися її і схарактеризувати (Неприємна, неприваблива, холодна і навіть бридка.)

– А що корисніше: сніжинка чи жаба? Чому? (Жаби поїдають протягом літа тисячі комах, які нас кусають, слимаків, які поїдають листя на рослинах, а ще жаби є своєрідним індикатором водойм. Якщо жаби відсутні у водоймі, то це означає, що вода у водоймі забруднена.)

Висновок.

Отже, гарна зовні сніжинка ніякої користі не приносить, до того ж вона холодна. А від бридкої і непривабливої зовні жаби ми маємо користь. Таким чином, однієї зовнішньої краси замало.

– А чим визначається краса людини: її зовнішністю чи вчинками?

Те, що ми бачимо очима, дивлячись на людину (гарне обличчя, ясні очі, чарівну посмішку), називаємо зовнішньою красою. Але цього недостатньо, щоб сказати, що людина добра і гарна. Краса визначається вчинками людини, такими рисами її характеру, як милосердя, доброта, людяність. Саме це ми називаємо внутрішньою красою. З поняттями внутрішньої і зовнішньої краси ми зустрічалися на попередніх уроках.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

Бліц-опитування.

– Де відбувається дія казки? (У зимовому лісі, у селищі, знову у лісі, але в іншу пору року (можливо, це осінь, адже герой спить на купі листя), потім чергуються селища, місто, ліс, знову місто.)

– Який художній час охоплюють події твору? (Майже 16 років. Це твердження доводиться текстом: Хлопчика-зірку знайшли немовлям, потім ми з ним зустрічаємось, коли йому вже було 10-11 років, З роки він блукає по світу у пошуках матері, З роки править містом до своєї смерті. Отже, це приблизно 16-17 років.)

– Коли, де і за яких обставин було знайдено Хлопчика-зірку? (Взимку, “був такий холод, що навіть пташки і звірі не знали, як його перебути”, дитя знайшли на місці, яке вказала зірка, що впала з неба.)

– Як кожен із Лісорубів поставився до цієї знахідки?

– Як відреагувала дружина Лісоруба на те, що він приніс додому дитя? Якого подарунка вона чекала від чоловіка?

– Як можна назвати вчинок Лісоруба? (Милосердним.)

– Як ви гадаєте, є якийсь смисл у тому, що саме зірка вказала місце, де знаходилося немовля? Звідки зірка, з якого світу? Коли саме вона впала і де? (З небес. Впала взимку в лютий мороз у лісі. Зазвичай зорепад спостерігається влітку.)

– Що ви можете сказати про зірку? (Яскрава, блискуча, ніби золота, прекрасна, холодна.)

– Чи випадково хлопчик носить ім’я “зірка”? (Не випадково, він дуже гарний зовні, гарний блискучою красою, але холодний в душі.)

– Та чи виправдовує головний герой звання людини? Чого в ньому більше – від людини, чи від зірки?

Заповнення таблиці “Характеристика казкових персонажів”

– Яка риса об’єднує обох Лісорубів? (Бідність)

Визначити риси характеру того, кого стосуються такі деталі тексту:

“обережно взяв дитинча”, “вкутав”

“…побажавши йому доброго здоров’я, підійшов до своєї хатини..”

“Покиньмо…ходімо своєю дорогою”. “…дивувався з його дурості та м’якосердості”

“…було б лихе діло-залишити дитину…”

Що автор протиставляє в образах Лісорубів?

Висновок: протиставляється егоїзм, безсердечність, кам’яне серце людяності, м’якосердості

Учитель. Давайте прослідкуємо за змістом, як змінюється зовнішність хлопчика і якого значення цьому надає автор. Знайдіть у тексті портрет Хлопчика-зірки. Зачитайте.

– Чи викликає у вас захоплення, замилування ця блискуча краса героя? (Ні, вона яскрава, але якась штучна, фальшива. Вона ніби насторожує, що щось тут негаразд. Його краса нежива. Автор не випадково у його портреті поєднує ознаки слонової кістки, пелюсток нарциса і троянди та фіалки. Такий букет при всій яскравості і вишуканості його компонентів ніколи не буде довершеним гармонійним цілим. Пахощі нарциса (легенда про Нарциса – надмірного самолюбця) та фіалки (своїм ароматом здатна викликати задуху або майже наркотичний сон) здатні згубити красу троянди. Автор поєднує те, що в природі ніколи не буває поряд, а за законами естетики взагалі є грубим порушенням поняття краси і гармонії.)

– Якими були вчинки Хлопчика-зірки і чому? (Не мав співчуття до всіх, скривджених долею. Себе любив надзвичайно (милувався своїм відображенням). Повиколював очі кротові, підрізав крильця коноплянці, вбив білку. “Реготав” – отримував насолоду від знущань над слабкими і беззахисними.)

– Яка головна риса його характеру? (Немилосердний!!!)

– Чи любив Хлопчик-зірка когось, крім себе? (Ні! І це страшно!)

– А його хоч хтось любив? Діти? Лісоруб? Селяни? (Діти боялися і корилися йому, вважали його най-кращим. Про Лісоруба і його дружину сказано, що вони йому весь час дорікали, але чи любили? Про їхні почуття до врятованої дитини нічого не сказано. Селяни дивувались його красі. І все! Єдина людина, яка його любила, – це його мама!)

– Що довелося витерпіти матері Хлопчика-зірки, поки вона його шукала? (За 10 років обійшла весь світ, перетворилась на старчиху, збила у кров ноги, серце її краялося від болю та жалю за втраченим синочком.)

– І от вони зустрілись! Зачитайте цей уривок. Чому Хлопчик-зірка так себе повів? Оцініть його вчинок. (Це страшний гріх – відмовитися від матері, принизити, зганьбити її.)

– Як ви гадаєте, чому Хлопчика-зірку було перетворено на бридку жабу-ропуху? (Холодне серце. Жаби та гадюки теж холоднокровні, тож і ночує він у лісі в їхній компанії.)

– Чи зміг би він задуматись над своїми вчинками, якби з ним самим не сталося біди? (Ніколи, адже він вважав себе досконалістю. А тепер він потрапив у такі умови, в які своїми вчинками ставив нещасних та слабких.)

Отже, Хлопчик-зірка отримав заслужене чи незаслужене покарання? Обгрунтуйте свою точку зору.

– Проте це ще тільки половина казки. Як ви думаєте, чому Оскар Уайльд не залишив героя казки потворою назавжди? (По-перше, за законами жанру казки герой має виправитися, змінитися на краще. По-друге, кожен читач має пройти разом з героєм твору нелегкий шлях випробувань і спокутування провини, щоб усвідомити цінності людського життя, навчитися розмежовувати добро і зло, істинну і штучну красу, прагнути щирості взаємин та долати в собі негативні риси.)

– Який шлях пройшов Хлопчик-зірка до свого виправлення?

IV. Підбиття підсумків уроку

– Тож на основі всього сказаного на даному уроці спробуємо визначити сутність головного конфлікту казки.

Основний конфлікт твору полягає у невідповідності яскравої, досконалої (на перший погляд) зовнішньої краси Хлопчика-зірки та його потворної жорстокої душі, його самозакоханості та немилосердності. Герой казки перетворюється на потвору: тепер його зовнішність та внутрішня сутність відповідають одне одному.

Гра “Терези”

На шальки терезів віртуально розмістити яскраві зірки-символи та камінці. Яскраві – позитивні якості, камінці – негативні. Що переважить: краса зовнішня чи внутрішня?

– Хлопчик – зірка – ваш ровесник. Уявіть, що він прибув до нас у клас. Хто з ним сяде з вас?

– Яку рису власного характеру виявили ви?

V. Домашнє завдання

Написати листа-пораду Хлопчику-зірці або проілюструвати епізод казки.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0
Рекомендуємо