Мета: скласти в учнів уявлення про гуманізм, розвиток культури Високого Відродження; дізнатися про майстрів світових шедеврів; формувати вміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал; розвивати усвідомлення значення культурних досягнень для розвитку людства,а також історичні компетентності; виховувати почуття прекрасного на кращих зразках світової культури.
Література: Підручник «Всесвітня історія 8 клас» О.В. Гісем.
Основні дати та поняття: Відродження, Гуманізм, Бароко, Астрономія.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Компетентності
Ключові: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами (творити українською мовою (усно і письмово) тексти історичного та соціального змісту); інформаційно-цифрова компетентність (використовувати цифрові технології для пошуку потрібної історичної та соціальної інформації, її нагромадження, перевірки і впорядкування); обізнаність та самовираження у сфері культури (виявляти вплив культури на особу й розвиток цивілізації).
Предметні: хронологічна (співвідносити історичні події, явища з періодами, орієнтуватися в науковій періодизації історії); інформаційна (виявляти різні точки зору, визнавати і сприймати таку різноманітність); логічна (уміння учнів визначати та застосовувати теоретичні поняття, положення, концепції для аналізу й пояснення історичних фактів, явищ, процесів); аксіологічна (уміння формувати оцінки історичних подій та порівнювати із сучасністю).
ХІД УРОКУ
І Організаційна частина
Сьогодні ми починаємо вивчення нового розділу «Високе відродження. Реформація в західній Європі.» Під час вивчення цього розділу ми напишемо практичну роботу, а в кінці розділу контрольну роботу.
ІІ Актуалізація опорних знань
Яку роль відігравала церква в культурному житті середньовічної Європи?
Як виникли і розвивалися ідеї раннього гуманізму?
План уроку:
Культура Відродження.
Північне Відродження.
Особливості мистецтва бароко.
Розвиток медицини, математики та астрономії.
ІІІ Вивчення нового матеріалу
Відродження — рух у літературі, науці та мистецтві другої половини XIV — XVI ст., що був започаткований в Італії та ґрунтувався значною мірою на відновленні античних традицій.
Гуманізм — світське вільнодумство епохи Відродження, що протистояло духовному пануванню церкви в суспільстві. У широкому розумінні — визнання цінності людини як особистості, її права на вільний розвиток і реалізацію своїх можливостей.
Доповіді учнів.Показ відеопрезентацій.
Культура Відродження. Творчість майстрів Висоеого Відродження .
Північне Відродження. Північним Відродженням називають культуру Ренесансу, яка поширювалась у XV—XVI ст. в країнах, розташованих на північ від Італії: у Німеччині, Нідерландах, Франції та Англії. Північне Відродження, на відміну від італійського, натхнення черпало не лише в античності, а також у готиці та працях середньовічних богословів. У мистецтві Північного Відродження провідна роль належала живопису.
Особливості мистецтва бароко. Наприкінці ХVІ ст. в деяких країнах Європи Культура доби Відродження стала поступатися місцевому стилю – бароко. Він був започаткований у папському Римі й пов'язаний із поширенням ідей Контрреформації. Його видовищність і яскраві художні засоби, на противагу скромності протестантських церков, мали підкреслювати грандіозність і пишноту католицької церкви.
Бароко (від ітл. Примхливий, химерний) – доба в образотворчому мистецтві, архітектурі, музиці та літературі країн Європи, колоніальної Центральної та Південної Америки кінця ХVІ – середини ХVІІІ ст.
Розвиток медицини, математики та астрономії Розвиток наукових знань у ХVІ – ХVІІ ст. відіграв важливу роль у становленні нового суспільства у європейських країнах. Період ХVІІ ст. став часом, коли було зроблено вирішальні кроки в пізнанні людини й законів всесвіту. Значних успіхів було досягнуто в розвитку анатомії. Проводили систематичні анатомічні розтини, що дало змогу краще вивчити природу людського організму та винайти нові методи лікування хвороб.
Розвиток мореплавства в Нові часи сприяв становленню наукової астрономії. Саме в астрономії були здійснені відкриття , які перекреслили старі погляди на будову Всесвіту.
ІV Закріплення вивченого матеріалу
1. Що таке Відродження?
2. Назвіть хронологічні межі доби Високого Відродження.
3. Які живописні твори Леонардо да Вінчі ви знаєте?
4. Назвіть живописця, який створив «Сикстинську мадонну».
5. Яких майстрів Північного Відродження ви знаєте?.
6. Хто створив серію гравюр «Апокаліпсис»?
7. Що таке бароко?
8. Назвіть головний твір М. Сервантеса.
9. Хто створив геліоцентричну теорію будови Сонячної системи?
V Підсумок уроку
Видатні майстри італійського Високого Відродження своєю творчістю сприяли поширенню в європейському суспільстві нових ідеалів, нових поглядів на людину та її місце в навколишньому світі.
Для Північного Відродження було притаманне звернення до проблем, які хвилювали тогочасну людину, умов її повсякденного життя, невпевненості в сьогоденні.
Доба бароко збагатила європейське мистецтво багатьма творами, що поєднували пишність, винахідливість та виразні художні ефекти.
Унаслідок наукових відкриттів XVI—XVII ст. було закладено основи нового природознавства, створено наукову теорію будови Всесвіту й прокладено шлях до пізнання ще не відкритих законів природи.
VІ Домашнє завдання
Опрацювати § 6, §7. Скласти кросворд.