Урок:

Дж. Р. Кіплінг. “Мауглі”. Основні персонажі казки та їх характеристика

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема. Дж. Р. Кіплінг. “Мауглі”. Основні персонажі казки та їх характеристика

Мета: допомогти учням усвідомити багатство й різноманітність життєвого простору, відображеного у творі Кіплінга; розвивати навички виразного читання, переказу прозового твору, виділення головних епізодів, цілісного сприйняття великого за обсягом тексту; виховувати прагнення до пізнання закономірностей світу й сенсу життя, до добра й справедливості.

Обладнання:

портрет письменника, різні видання повісті-казки, ілюстрації до неї.

Теорія літератури: повість-казка, характеристики героїв.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

– Індійське народне прислів’я говорить: “Сила людини в її друзях”. І це справді так. Маленьке, слабке, ніжне людське дитинча знайшло в джунглях друзів-звірів, які стали йому і батьками, і наставниками, й охоронцями та рятівниками. Історія Мау – глі казкова, але допомагає нам, людям, подивитись на себе збоку, зрозуміти свої сильні й слабкі сторони, свої вади. Ми продовжимо знайомство з головним героєм,

його друзями та ворогами й намагатимемося засвоїти моральні уроки повісті-казки Дж. Р. Кіплінга “Мауглі”.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Рольова гра “Я – редактор”

– Один хлопчик готував домашнє завдання із зарубіжної літератури. Він узяв підручник, сів перед телевізором, по якому показували цікавий мультфільм “Родина Адамсів”, надів, щоб не нудно було, навушники з музикою, і почав читати розділи повісті-казки “Мауглі”. Наступного дня ось що він розповів на уроці, коли його попросили переказати прочитане. Уважно прослухайте та знайдіть помилки в розповіді хлопчика й правильні факти. (Приблизно 10 помилок і 3 правильні факти)

– У Мауглі був давній ворог – тигр Шер-Хан, який постійно його перекривляв, дражнив, не хотів ділитися здобиччю. Мужній хлопчик вирішив викликати тигра на чесний бій. Секундантами були з його боку Сірий Брат, а з боку Шер-Хана – шакал Табакі. Битва була запеклою. Спочатку тигр перемагав Мауглі, але той зібрав усі сили й скрутив свого ворога в баранячий ріг. Потім зідрав з тигра шкуру й приніс показати її Вільному Племені вовків.

Назвіть друзів і ворогів Мауглі.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання розділу повісті “Вранішня пісня джунглів”

2. Словникова робота за запитаннями учнів

3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда, виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

– Чому люди села хотіли вбити Мессуа та її чоловіка? (Бо вони були заможні і дали притулок Мауглі, який посварився з мисливцем-хвальком та чаклуном.)

– Як міг помститися Мауглі і як помстився за матір? (Напустив на село звірів із джунглів, щоб люди покинули цей край; міг би влаштувати кровопролиття, але не захотів.)

– Що таке анкас і чому він ніс людям смерть? (Палиця, якою поганяли слонів; вона була прикрашена коштовним камінням; люди, які хотіли нею заволодіти, убивали одне одного.)

– Що вам найбільше запам’яталося з розділу? Чому?

– Прокоментуйте уривок: “Чоловік Мессуа стояв… в куточку хатини і копав землю.

– Там у нього трохи грошей,- відповіла Мессуа. – Ми більше нічого не зможемо взяти з собою.

– Ах, так… Гроші… речі, які переходять з рук у руки і ніколи не теплішають. Невже ці штучки потрібні і в інших місцях? – запитав Мауглі?”

(Мауглі не розуміє значення грошей, вони в його світі – найнепотрібніша річ.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Проблемне завдання

Хто це, чий це портрет?

https://ukrtvory.in.ua/images/1/image030_2.jpg

https://ukrtvory.in.ua/images/1/image031_2.jpg

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, переказувати розділи повісті “Вранішня пісня джунглів” та “Князівський анкас”, виділяти головні епізоди та основну думку, характеризувати героїв.

VII. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

Продовжте речення.

– Мауглі, хоч і виріс серед звірів, мав такі людські риси…

– Мауглі виріс серед звірів, тому мав такі риси…

– Добре, коли в тебе є…

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

 Редьярд Кіплінг. "Мауглі".
25 грудня 2022
1 0
Аватар профіля Оздоєва Ольга Миколаївна
Аватар профіля Оздоєва Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
5 клас
34 10 44 4 557 0

2

  1. Літературний диктант «Впізнай героя»

Визначити про кого з героїв казки «Мауглі» йдеться мова :

  • Чорна, мов смола, і страшна, мов пекло. (Багіра)

  • Для такої нікчемної особи, як я, всяка обгризена кістка – вже справжній бенкет. (Табакі)

  • Рев тигра, мов грім заповнив усю печеру. (Шер-Хан)

  • Очі в неї спалахнули, мов дві зелені зірки в пітьмі. Вона сміливо
    глянула в розлючені очі Шер-Хана. (Мати Вовчиця)

  • Він мав право блукати скрізь, де йому заманеться, бо їв лише горіхи, коріння та мед. (Балу)

  • Чорна тінь упала посеред кола. (Багіра)

  • Самотній Вовк, очевидно, стрибнув, але схибив. (Акела)

  • Він дочекався, коли його діти навчились бігати, і тоді в ні Племінних зборів повів їх на Скелю Ради. (Батько Вовк)

Рефлексія від 15 учнів

Сподобався:

0

Так: 15

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 14

Ні: 1

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 12

Так: 3

Рекомендуємо

Казка «Мудра дівчина». Характеристика персонажів.

Казка «Мудра дівчина». Характеристика персонажів.

531

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
5 клас

35 грн

Урок №11 "Народні казки та їх персонажі як художні образи"

Урок №11 "Народні казки та їх персонажі як художні образи"

561

Аватар профіля Буц Тетяна Юріївна
Мистецтво
3 клас та змішані

20 грн

Великі дані. Поняття та основні характеристики

Великі дані. Поняття та основні характеристики

292

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
8 клас

35 грн

Василь Симоненко. Казка «Цар Плаксій та Лоскотон». Головні та другорядні персонажі. Мова автора та мова персонажів. Засоби художньої виразності в літературній казці.

Василь Симоненко. Казка «Цар Плаксій та Лоскотон». Головні та другорядні персонажі. Мова автора та мова персонажів. Засоби художньої виразності в літературній казці.

440

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
5 клас

35 грн

Володимир Винниченко. Оповідання «Федько-халамидник». Характеристика персонажів твору. Усна характеристика головного героя твору.

Володимир Винниченко. Оповідання «Федько-халамидник». Характеристика персонажів твору. Усна характеристика головного героя твору.

422

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
5 клас

35 грн

"ЛІРИЧНІ ПЕРСОНАЖІ"

"ЛІРИЧНІ ПЕРСОНАЖІ"

1571

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
3 клас

46 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

837

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

717

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8425

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1291

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1543

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3151

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас