Мета: формувати ключові компетентності: уміння вчитися - самоорганізовуватися до навчальної діяльності; загальнокультурну - дотримуватися норм мовленнєвої культури;
формувати предметні компетентності шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній: емоційно-ціннісної, літературознавчої, культурологічної
Обладнання: презентація життєвий і творчий шлях К.І. Галчинського та А.Маргула-Шпербера, тексти художніх творів, аудиозапис творів, пісня "Солдати Вестерплятте" у виконанні Анни Герман, фотослайди
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчання
Бесіда
Які асоціації у вас викликає слово "війна?
Що вам відомо про Другу світову війну?
Можливо ви знаєте когось, хто брав участь у Другій світовій війні?
Відповіді учнів
Учитель. Одна з найтрагічніших подій ХХ ст. - Друга світова війна - лишила глибокий слід у свідомості мільйонів людей, які живуть на різних континентах. Масштаби цієї трагедії не мали аналогів у світовій історії, бо вона була найбільш руйнівною в історії всіх конфліктів.
У війні брали участь 72 держави (80 процентів населення Землі). Бойові дії велися на території трьох континентів.
Письменники, художники, композитори, кінорежисери не могли залишатися осторонь цієї проблеми.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Учитель Сьогодні ми з вами ознайомимося із художніми творами, які допоможуть нам пройнятися співчуттям і повагою до тих людей, які перенесли це жахіття.
Групі учнів було дане випереджувальне завдання: знайти в інтернет джерелах інформацію про життєвий і творчий шлях К.І.
ГалчинськогоК.І. Галчинський.ppt
Учитель демонструє учням зображення пам'ятника захисникам Вестерплатте в Гданську, Польща

Розповідь учителя
1 вересня 1939 року німецькі війська вдерлися до Польщі.У перший рік війни перед німцями стояло завдання: захопити військово-транзитний склад на півострові в Гданській бухті. Стійкість оборони нечисленного контингенту польських солдат стала несподіванкою для німецького командування.
З 1 по 7 вересня1939 року тривала оборона. 182 поляки протистояли 3,5 тисячам німецьких солдат. Німці застосували важку артилерію та авіацію. Лиш 2 вересня з 18.05 по 18.45 бомбардувальники скинули 26.5 тонн бомб. В історію ця подія ввійшла під назвою оборона Вестерплятте. Захисники Вестерплятте втратили 16 осіб убитими та 50 пораненими. Німці втратили до 200-300 солдат убитими й пораненими.
Мозкова атака "Яким має бути виразне читання?"
(вдумливим, розбірливим, емоційним, із вираженням почуттів, із відповідною мімікою та жестами, із паузами, правильними логічними наголосами, інтонацією)
Опрацювання відомостей з мультимедійної дошки
Темп читання - це швидкість читання. Буває повільний, середній і швидкий.
Інтонація - відповідно до мети висловлювання буває розповідною, питальною, спонукальною, окличною, здивування, захоплення, пояснення.
Пауза - це зупинка голосу. Коротка пауза використовується найчастіше, коли в реченні стоїть кома, середня - якщо стоїть двокрапка, довга - за наявності тире, крапки, трьох крапок, у кінці віршованого рядка.
Логічний наголос - це виділення голосом слова, особливо важливого для розуміння змісту висловлювання.
Виразне читання поезії К.І. Галчинського "Пісня про солдатів з Вестерплятте"
Пісня про солдатів з Вестерплятте Перекладач.docx
Евристична бесіда
Яке враження справив на вас вірш?
Визначте тему вірша. (Загибель воїнів під Вестерплятте)
У чому особливість побудови твору? (Ліричний герой виступає посередником між читачами та загиблими воїнами і через монолог останніх звертається до живих)
Які мовні засоби сприяють емоційності твору? (Епітети "весела путь", "осяйні поляни", метафори "до неба лавами пішли", "грітись на вересі небеснім", повтори "солдати з Вестерплятте"
Знайдіть рядки, у яких ідеться про стійкість і мужність воїнів?
Як ви розумієте останню строфу вірша?
Визначте головну думку твору (Пам'ять про героїв житиме вічно)
Учитель пропонує відео пісні "Солдаты Вестерплатте" у виконанні Анни Герман
Солдаты Вестерплатте (Из к-ф 'Паром).mp4
Порівняльний аналіз
А тепер порівняймо твори - чи відповідає мелодія вашим уявленням про настрій вірша?
Підбиття підсумків уроку
Вправа "Незакінчені речення"
Домашнє завдання
Складіть клоуз-тести за прочитаним твором та сенкан (наприклад
Війна
Антигуманна, абсурдна
Спустошила, осиротила, скалічила
Хай буде проклята вона!
Біда