Урок:

Будова і функції сечовидільної системи.

09.02.2022
1 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Біологія 9 клас

Тема уроку: Будова і функції сечовидільної системи

Мета уроку: ознайомити учнів з будовою сечовидільної системи людини; розкрити особливості будови нирок, сечоводів, сечового міхура та сечівника у зв’язку з функціями, які вони виконують; розвивати вміння порівнювати будову та функції органів людини, які беруть участь у виділенні продуктів обміну; удосконалювати вміння логічно мислити та робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до власного організму та усвідомлення необхідності дотримання здорового способу життя.

Очікувані результати: учні називають органи та функції сечовидільної системи; розпізнають органи сечовидільної системи на малюнках; характеризують будову і функції нирок, нефрона, будову і функції сечових шляхів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

1. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Налаштування на робочий настрій.



2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

Вправа «Коло ідей».

— Чому людина в сауні може витримувати температуру до 100 ºС?

Лікарі-дерматологи стверджують, що «ніяких шкірних хвороб немає, а є тільки загальне захворювання, яке розпочинається на шкірі». Пухирі, висипки, виразки — це немовби «шкірна проба», показник загального стану організму. Розшифруйте це твердження.

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Щоб жити, організм повинен не лише харчуватися, але й очищатися від продуктів розпаду, що постійно утворюються,— вуглекислого газу, надлишку води, азотистих сполук: сечовини, аміаку, сечової кислоти.

«Охоронцями» чистоти нашого внутрішнього середовища є різні органи виділення. Їхня спільна функція — видаляти з організму продукти обміну, підтримуючи гомеостаз — постійний склад внутрішнього середовища. Важливу роль у процесі виділення відіграє сечовидільна система.



Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.

4. Засвоєння нового матеріалу

1. Органи виділення та їхні функції. Розповідь учителя.

Виділення — процес виведення з організму кінцевих продуктів, що утворилися в ході обміну речовин у клітинах тіла при розщепленні органічних речовин. Цю функцію виконують як спеціалізовані видільні органи, так і інші органи чи системи, для яких видільна функція може бути побічною, другорядною.

• Які органи належать до органів виділення?

• Що вони видаляють з організму?

Учитель коригує і узагальнює відповіді учнів

До органів виділення відносять:

ЛЕГЕНІ — сприяють виділенню в навколишнє середовище вуглекислого газу (СО2 ) і води у вигляді пари (близько 400 мл на добу — 15 %).

ШЛУНКОВО-КИШКОВИЙ ТРАКТ — виділяє незначну кількість води (6 %), жовчних кислот, пігментів, холестерину, деякі лікарські рослини і неперетравлені залишки їжі у вигляді калових мас.

ШКІРА — виконує екскреторну функцію за рахунок наявності потових і сальних залоз. Потові залози виділяють піт, до складу якого входить вода (20 %), солі, сечовина, сечова кислота тощо.

НИРКИ — виділяють разом із сечею до 50 % води.

Основним органом виділення є нирки, які виводять із сечею велику кількість кінцевих продуктів обміну, головним чином тих, які містять азот (сечовину, аміак, креатинін). Участь у цьому процесі шкіри, травного каналу та їхніх залоз недостатня. Саме тому за недостатності видільної функції нирок організм страждає від уремії — підвищеної концентрації в крові продуктів азотистого обміну. Тільки нирки можуть довго і в найрізноманітніших умовах підтримувати параметри водно-сольового гомеостазу організму.

Процес утворення і виділення сечі з організму називається діурезом.

2. Будова і функції нирок.

Запитання

• Пригадайте, які органи утворювали сечовидільну систему ссавців? (Відповідь: учнів.)

Розповідь учителя

Сечовидільну систему людини складають такі органи:

1. Нирки — функція сечоутворення і сечовиділення.

2. Сечоводи — функція сечовиведення.

3. Сечовий міхур — сечонакопичення.

4. Сечівник — сечовідведення сечі назовні.

Проекція зображення на екран або використання таблиці «Сечовидільна система»

Завдання учням

• Розгляньте зображення сечовидільної системи та визначте особливості розташування (топографії) нирок в організмі людини.

• Чи на однаковому рівні розміщуються обидві нирки?

• Як ви гадаєте, з якими органами межують нирки?

Учитель вислуховує відповіді учнів та коригує їх.

Нирки розміщуються в позачеревному просторі, по обидва боки хребта. Права нирка розміщується на рівні ХІІ грудного — ІІІ поперекового хребців. Ліва нирка розміщуються на рівні XI грудного — ІІ поперекового хребців.

Межують нирки з такими органами:

• ззаду — із поперековою частиною діафрагми, поперековим м’язом;

• спереду правої нирки розміщуються такі органи: права доля печінки, правий згин товстої кишки, дванадцятипала кишка;

• спереду лівої нирки розміщуються такі органи: шлунок, хвіст підшлункової залози, селезінка, лівий згин обвідної кишки;

• вище нирок розміщується надниркові залози — парний орган ендокринної системи.

Розповідь учителя

Нирка (ren — латин. назва; nephros — грецька назва) — парний орган; є права і ліва нирка, бобовидної форми, темно-червоного кольору, поверхня гладенька.

Розміри: довжина 10–12 см ширина 5–6 см товщина 4 см ,маса 120–200 г

На нирці розрізняють: Поверхні: 1) передня; 2) задня.

Два краї: 1) опуклий — латеральний; 2) ввігнутий — медіальний.

Два кінці (або полюси): 1) верхній; 2) нижній.

На ввігнутому краю нирки, приблизно посередині: є заглибина, яку називають воротами нирки, через які проходять ниркова артерія, нерви, лімфатичні судини, ниркова вена, сечовід.

Нирки — це паренхіматозний орган, що складається з речовини, або паренхіми, яка, у свою чергу, складається з двох шарів.



Самостійна робота з підручником

• Які шари розрізняють у нирках? Які особливості їх будови?

1. Кіркова речовина темного кольору розміщується суцільним шаром.

2. Мозкова речовина — світлого кольору — міститься всередині, представлена 12–15 нирковими пірамідами, основи яких примикають до кіркової речовини, а верхівки спрямовані в ниркову миску — резервуар, у якому збирається сеча перед надходженням у сечовід.

Розповідь учителя, складання опорного конспекту

Основною структурною і функціональною одиницею нирки є нефрон. Нирка містить близько 1 млн нефронів.

Проксимальний звивистий каналець — каналець першого порядку, дистальний — другого порядку.

Будова нефрону:

• складається з ниркового тільця і системи звивистих канальців;

• до складу ниркового тільця входить капсула у вигляді бокалоподібної двошарової чаші, у якій міститься клубочок капілярів;

• від капсули відходить звивистий каналець першого порядку, який іде до мозкового шару і, вигинаючись, звужується та утворює петлю Генле;

• петля повертається в кірковий шар і там утворює звивистий каналець другого порядку, який впадає у збірну трубочку;

• сумарна довжина всіх канальців становить близько 100 км.

Це цікаво

• Після видалення однієї нирки (наприклад унаслідок злоякісної пухлини) або в разі припинення її функціонування через тяжке ураження в людини вже через декілька тижнів збільшується маса другої нирки — настає її компенсаторна гіпертрофія. Одна нирка, якщо вона здорова, може забезпечити нормальне сечоутворення, виведення непотрібних речовин та збереження гомеостазу.



Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

-Які особливості будови сечового міхура, сечоводів, сечівника?

-Які функції виконують нирки?

Закінчи речення

До органів сечовиділення належать ..

Маса кожної нирки в дорослої людини становить .

Зовні нирки вкриті ...

Ниркова миска — це ..

Кожна нирка складається з величезної кількості (понад 1 млн) складних утворень ..

Початковий відділ нефрону ...

Рефлексія від 8 учнів

Сподобався:

0

Так: 6

Ні: 2

Зрозумілий:

0

Так: 5

Ні: 3

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 7

Так: 1

Рекомендуємо

Будова та функції сечовидільної системи людини: нирки, нефрон, сечоутворення та сечовиділення. Проєкт :«Створення та використання штучної нирки» 8 кл НУШ

Будова та функції сечовидільної системи людини: нирки, нефрон, сечоутворення та сечовиділення. Проєкт :«Створення та використання штучної нирки» 8 кл НУШ

135

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
Біологія
8 клас

58 грн

Значення опорно-рухової системи, її будова та функції. Кістки. Хрящі.

Значення опорно-рухової системи, її будова та функції. Кістки. Хрящі.

1221

Аватар профіля Вайда Галина Іванівна
Біологія
8 клас

30 грн

Особливості будови і функцій скелету людини у зв'язку з прямоходінням. 8 кл НУШ

Особливості будови і функцій скелету людини у зв'язку з прямоходінням. 8 кл НУШ

153

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
Біологія
8 клас

50 грн

Практична робота. Дослідження будови зуба та зубної системи бобра,вовка, коня.

 Практична робота. Дослідження будови зуба та зубної системи бобра,вовка, коня.

1024

Аватар профіля Базаренко Микола Миколайович
Біологія
7 клас

41 грн

Будова речовин

Будова речовин

355

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Фізика
7 клас

25 грн

Розбір слова за будовою

Розбір слова за будовою

1864

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

33 грн

Схожі уроки

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

666

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Біологія
7 клас

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

837

Аватар профіля Лохвицька Марія Федорівна
Біологія
9 клас

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

1924

Аватар профіля Чернишова Світлана Володимирівна
Біологія
11 клас

Властивостi та характеристики екосистем.

Властивостi та характеристики екосистем.

403

Аватар профіля Цуркан Неля Михайлівна
Біологія
11 клас

Закони Менделя, їх генетичні основи.

Закони Менделя, їх генетичні основи.

559

Аватар профіля Шимон Анжеліка Омелянівна
Біологія
9 клас

Органи та системи органів тварин

Органи та системи органів тварин

837

Аватар профіля Жмурко Олександр Олександрович
Біологія
7 клас