Бінарний урок з біології та фізичної культури у 8 класі
Конструктор уроків
Бінарний урок з біології та фізичної культури у 8 класі
Урок підготували:
Викладачі гімназії №34 «Либідь» ім. Віктора Максименка м.Києва
Вчитель біології Ханко Світлана Борисівна.
Вчитель фізичної культури Піскун Юрій Миколайович.
МЕТА уроку: Закріпити знання з теми : « Скелет та м’язи» та сформувати вміння та навички виконання фізичних вправ для попередження гіподинамії під час онлайн навчання.
1
МЕТОДИ уроку:
- повторення з учнями теми: «Скелет та м’язи», проведення не складних фізичних вправ під час уроку ( з демонстрацією на екрані вчителя фізкультури, який демонструє виконання відповідних рухів)
- залучення учнів до проведення простих фізичних вправ під час уроку (спостереження відео за вчителем)
- обговорення з вчителькою біології навантаження на відповідні м’язи після кожної вправи
- з’ясувати статичне та динамічне навантаження на м’язи, визначити настання втоми
- перевірити власний пульс та частоту дихання до виконання вправ та після
- визначити емоційний стан після проведення рухів
- лабораторне дослідження: розвиток втоми під час статичного та динамічного навантаження.
ОБЛАДНАННЯ Й МАТЕРІАЛИ: підручник з біології 8 клас (авт. Н.Ю.Матяш, Л.І.Остапченко), таблиці , які ілюструють будову м’язів, скелету, порушення постави учнів ( кіфоз, лордоз та сколіоз), гантелі на 1 кг, відео з комплексом вправ від вчителя фізичної культури.
БАЗОВІ поняття й терміни: гіподинамія, робота м’язів, м’язи згиначі та розгиначі, напруження м’язів, сила м’язів, статична та динамічна робота м’язів, втома м’язів, витривалість, тонус та ригідність м’язів.
2
ХІД УРОКУ: АКТУАЛІЗАЦІЯ.
1.Питання для бесіди і повторення:
-що таке гіподинамія і чому вона небезпечна для здоров’я?
-які групи м’язів знаходяться на тулубі та кінцівках?
-згадайте м’язи згиначі та розгиначі на кінцівках
-коли швидше настає втома ( при статичній чи динамічній роботі м’язів)?
-як ритм рухової активності впливає на втому ? ( середній ритм роботи- найкраще!)
2.РЕФЛЕКСІЯ:
З’ясовуємо з учнями шкідливий вплив гіподинамії, і звертаємо увагу не тільки на напруження і втому м’язів і кісток скелету, а на порушення кровообігу і наслідків від цього…
Запитання до учнів: Що найбільше втомлюється від довгого сидіння біля ком’ютера?
Відповідь: спина, шия і найбільше – ноги!
Вчителька пояснює, що коли зігнуті коліна і ноги перебувають у статичному ( нерухомому) стані, зповільнюється кровообіг, затримується рух венозної крові до серця, клітини всього організму недоотримують кисень й поживні речовини, страждає серце…
Тож переходимо до активної частини нашого уроку:
3
1.Вчителька біології рекомендує учням замірити свій пульс та частоту дихання до початку виконання рухів
2.Вчитель фізичної культури починає робити вправи трансляцією на відео , а учням пропонуємо встати і повторювати за ним ці не складні рухи.
3.Учні стежать за тим, які групи м’язів працюють найбільше в тих чи інших вправах.
ВПРАВА №1 встати з стільця і бігати на місці піднімаючи коліна разів 10. Таким чином розігрівають м’язи ніг, пришвидшується кровообіг, збільшується частота дихання та пульс.
ВПРАВА №2 ( 10 повторів) Піднімаємо руки вверх і трохи в сторони, як кидаємо м’яч в баскетбольне кільце. Які м’язи напружуються в цьому випадку? Учні відповідають: м’язи спини- широкі, дельтоподібні, трапецієподібні, м’язи шиї
ВПРАВА №3 ( 10 повторів) «Млин». Вчитель фізичної культури демонструє рухи згинання правої руки в лікті і згинаючись - торкається лівого коліна, потім навпаки: ліва рука торкається правого коліна. Питання до учнів: які м’язи працюють в цих вправах? Відповідь: згиначі плеча- біцепси, згиначі стегна-чотириголовий м’яз стегна.
ВПРАВА №4, 5 – довільні, імпровізовані. Учні з вчителем фізкультури виконують вправи, які вони вчили на уроці. Головне, щоб вправи задіяли до роботи майже всі м’язи
На виконання вправ розраховуємо 10-12 хвилин.
4. Під час відпочинку сідаємо та вимірюємо свій пульс та частоту дихання. Після вправ пульс може підвищитись до 80-100 ударів за хвилину, а ЧД до 20-24 вдихів за хвилину. Треба роз’яснити учням, що треновані м’язи спортсменів, тим, хто систематично займаються фізкультурою- не мають суттєвих коливань ЧД та ЧСС, вони адаптовані до навантажень.
4
5. Лабораторне дослідження: «Розвиток втоми під час статичного і динамічного навантаження». С. 158 підручника. Виконуємо разом з вчителем фізичної культури
Обладнання: гантелі масою 1 кг.; годинник. Статичне навантаження на м’язи плеча: беремо в руки гантелі і тримаємо їх на витягнутих руках доти, поки не будуть тремтіти від втоми, зафіксували час.
Динамічне навантаження: беремо в руки гантелі і починаємо згинати і розгинати руки в ліктьовому суглобі, фіксуємо на годиннику час настання втоми.
5
Домашнє завдання:
Параграф № 32, дайте відповідь на питання: «Чому за активного відпочинку працездатність утомленого м’яза відновлюється швидше, ніж в умовах пасивного відпочинку.
Висновки та узагальнення:
Чому при динамічній роботі втома наступає пізніше, ніж при статичній?
Як організувати роботу, щоб не швидко втомлюватись?
Як фізичні навантаження впливають на скелет та м’язи людини?
Яка залежність між фізичними вправами та серецево-судинною системою?
Чому треба систематично займатися фізкультурою?
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0