Тема: АТМОСФЕРНИЙ ТИСК (6 клас)
Мета: формувати в учнів пізнавальну компетентність шляхом поглиблення та систематизації знань про атмосферний тиск і причини його змін; розвивати інформаційну компетентність формуючи уміння проводити спостереження за показниками атмосферного тиску для складання прогнозів погоди; формувати самоосвітню компетентність шляхом створення моделі барометра в домашніх умовах; розвивати соціальну компетентність через пізнавальний інтерес до професії кліматолога; виховувати екологічну компетентність при аналізі власних спостережень.
Цілі:
Учні знатимуть: суттєві ознаки поняття «атмосферний тиск», усвідомлювати вплив зміни атмосферного тиску в повітрі на здоров’я людини.
Учні вмітимуть: фіксувати зміни атмосферного тиску, користуватися барометром.
Обладнання: кліматична карта півкуль, атласи, підручники, барометр-анероїд, моделі барометрів.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ.Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Розрахункова палата»
Розв’яжи задачу
1.Визначте температуру повітря на висоті вершини г.Аконкагуа, якщо на рівні моря вона становить +29˚С. (13˚С)
2.Визначте коефіцієнт зволоження, якщо відомо, що випаровуваність становить 588 мм, а річна кількість опадів – 374 мм. (0,64)
3.Над узбережжям Чорного моря летить літак на висоті 6 км. Температура за бортом літака - -12˚С. Якою є температура в цей момент на березі моря? (+24˚С)
4.Обчисліть середню добову температуру користуючись наведеними даними.
Час вимірювання, год | 0 | 3 | 6 | 9 | 12 | 15 | 18 | 21 |
Температура, ˚С | -2 | -4 | -5 | -2 | 0 | +3 | +2 | +1 |
(0,88˚С)
5.Обчисліть добову амплітуду коливань температур користуючись начеденими даними в 4 завданні. (8˚С)
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Проблемне питання»
Барометр був винайдений учнями Галілео Галілея у 1643 році. Виходячи з уявлення, що ми живемо на дні повітряного океану, що тисне на нас, учень Торрічеллі запропонував Вівіані, ще одному учневі Галілея, зміряти цей тиск за допомогою запаяної з одного кінця трубки, заповненою ртуттю. При перекиданні трубки у посудину з ртуттю, ртуть з трубки виливалась не повністю, а зупинялася на деякій висоті, так, що в трубці над ртуттю утворювався порожній простір. За допомогою «трубки Торрічеллі» в 1664 році французький фізик і математик Блез Паскаль довів існування тиску атмосфери.
Запитання: яких рослин-барометрів ви знаєте в нашій природі? (На похмуру й дощову погоду гілки ялини опускаються донизу, на погожу днину – піднімаються. Якщо поставити вдома гілочку, а поряд покласти шишку – гілочка похилиться в негоду і випрямиться на хорошу погоду, а шишка стулятиме чи розтулятиме лусочки.)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Географічний словничок
Атмосферний тиск – сила, із якою повітря тисне на земну поверхню.
Учитель: Біля поверхні Землі повітря тисне своєю масою на всі предмети, у тому числі й на тіло людини. Тиск на 1 см2 поверхні становить 1033 г. Та завдяки тому, що тиск усередині нашого організму відповідає атмосферному, ми його не відчуваємо. Тиск вимірюють за допомогою приладів – барометрів.
«Будова барометра» – захист проєктів (фото 2)
(Учням запропоновано зробити в домашніх умовах барометр за авторською розробкою С.Галинського:
1.Відріж від повітряної кульки вузьку частину, щоб натягнути кульку на отвір банки.
2.Зафіксуй кульку гумкою так, щоб всередину не потрапляло повітря.
3.До кінчика соломинки приклей зубочистку, в тебе має вийти «стрілка».
4.Інший кінець соломинки приклей двостороннім скотчем до центру кульки.
5.Склей картон таким чином, щоб утворився аркуш розміром приблизно 30×30 см. зігни його у відношенні 1:2.
6.Приклей до аркуша банку двостороннім скотчем, як показано на малюнку. Розташуй її таким чином, щоб стрілка майже торкалася картоної стінки.
Модель барометра готова!
Учні презентують свої моделі показуючи їх в дії. Якщо поставити такий прилад в тепле приміщення, то стрілка почне підніматися вгору. Якщо барометр перемістити в холодне місце, то стрілка барометра опуститься вниз.)
Фото 2. Захист проєктів «Будова барометра»
Учитель: Величина атмосферного тиску залежить переважно від температури повітря та висоти місцевості над рівнем моря. Тиск повітря вимірюють за допомогою барометрів у міліметрах ртутного стовпчика або в мілібарах (1 мм тиску відповідає 1,33 Мб). З підняттям повітря розріджується, тиск його зменшується (в нижній тропосфері приблизно на 10,5 мм ртутного стовпчика на кожні 100 м підйому). За нормальний атмосферний тиск прийнято вважати тиск ртутного стовпчика висотою 760 мм за температури 0˚С на широті 45˚ на рівні моря.
Робота з картою «Кліматична карта світу»
Уздовж екватора простягається область пониженого тиску, на північ і південь від нього до 30-40˚ розташовані пояси підвищеного тиску; долі до 60-70˚ пн. і пд. ш. простягаються пояси пониженого тиску і в полярних широтах – пояси підвищеного тиску. Атмосферний тиск на картах показують ізобарами – лініями, які з’єднують точки з однаковим тиском біля земної поверхні.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Проблемне запитання
Чому людям з хворим серцем і проблемами з артеріальним тиском не можна підніматися в гори?
Чим можна пояснити сонливість, яка спостерігається в людей перед дощем?
Тест-контроль
1.Яким є атмосферний тиск на вершині г.Говерли (висота 2061 м), якщо в підніжжі він становить 760 мм рт.ст.?
а) 654 мм рт.ст; б) 554 мм рт.ст; в) 454 мм рт.ст; г) 455 мм рт.ст.
2.Атмосферним тиском називають:
а) відносно вузька перехідна зона між двома повітряними масами;
б) результат взаємодії різних атмосферних процесів;
в) розріджене повітря;
г) сила, з якою повітря тисне на земну поверхню.
3.На картах тиск показують лініями:
а) горизонталями; б) ізотермами; в) ізобарами; г) бергштрихами.
4.Якими величинами вимірюють тиск?
а) метрах; б) міліметрах; в) міліметрах ртутного стовпчика; г) градусах.
VІ.Підсумок уроку
Рефлексія
Дайте відповідь на питання:
- Що вам найбільше запам’яталося з уроку?
- Про що ви б хотіли дізнатися більш детальніше?
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст параграфа.
Скласти задачі на визначення атмосферного тиску на різній висоті.
Провести виміри зміни атмосферного тиску за допомогою штучного барометра, записати показники та зробити висновки.