Тема:«Антична література».
Мета: Формувати ключові компетентності:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Епіграф: Дивних багато в світі див, найдивніше з них – людина.
Софокл
Обладнання: малюнкові зображення до застосування прийому «Кластер»; підручники; відеофільм «Антична література»
Хід уроку
І етап «Розминка»
Прийом «Відстрочена відгадка»
Учитель. Діти, давайте розпочнемо наш урок із розгляду епіграфу до уроку. Як бачите, одне слово в ньому закрите. У вас є припущення, яке слово закрите?
Запам’ятаймо ваші версії. Ми відкриємо останнє слово вислову Софокла в кінці уроку. Тоді і дізнаємося, чиє припущення було правильним.
Оголошення теми уроку
ІІ етап «Контрольно – підготовчий»
Бліцвікторина «У країні міфології»
У чому знайшли відображення уявлення давніх народів про оточуючий світ і людину? (У міфах).
Що насамперед обожествляли давні греки? (Незрозумілі їм явища природи).
У якому міфі втілилось уявлення давніх греків про зміни пір року? (У міфі про Деметру та Персефону).
Яка пора року, за давньогрецьким міфом, настає на землі, коли Персефона спускається в Аїд? (Зима).
Посейдон – бог моря. Його брат Аїд – бог підземного царства. Назвіть ім’я третього з братів, які поділили владу над світом.
Що таке Олімп? (Гора у Греції, де мешкали боги).
Хто з богів-титанів пожертвував собою заради людей? (Прометей).
Що означає ім’я Прометей? (Провидець).
Назвіть ім’я першого у світі байкаря. (Езоп).
Ім’ям якої давньогрецької богині названа сучасна столиця Греції? (Афіна).
Чому власники часто називають свої комерційні крамниці «Меркурій»? (На честь римського бога торгівлі – Меркурія).
ІІІ етап «Виклик»
Робота з підручником
Прийом «Читання з позначками»
Завдання. Прочитайте матеріал підручника з позначками.
Обговорення роботи
ІV етап «Співтворчість»
Дидактична гра «Упізнай мене!»
Умови гри. Учень говорить від імені літературного героя, при цьому не називаючи його, але описуючи вчинки, відкриття, міркування. Наприклад.
Я брат Прометея, дуже сильний і витривалий. Я тримаю на своїх плечах небесне склепіння. (Атлант).
В одній руці я тримаю меч, а в іншій – терези. На моїх очах пов’язка. (Богиня правосуддя Феміда).
Я закохався в доньку Деметри Персефону і забрав її до себе в підземне царство. (Бог підземного царства мертвих Аїд).
Я можу перетворити людину на камінь лише одним поглядом. (Медуза Горгона).
Я посланець богів, передаю їхні накази в найвіддаленіші куточки землі. Щоб бути вправнішим, я одягаю сандалі з крильцями. (Гермес).
Я єдиний бог, який не цурається фізичної праці. Я виготовляю найкращу у світі зброю. (Гефест).
Моїм іменем названа планета і весняний місяць у Росії. (Марс).
Я украв у Зевса вогонь і приніс його людям. (Прометей).
Я звільнив Прометея від мук. (Геракл).
Я наказав Гефестові міцно прикувати непокірного Прометея до Кавказької скелі. (Зевс).
Я запрягаю свої коні-хвилі і мчуся по морю. (Бог моря Посейдон).
Прийом «Сенкан»
Давньогрецькі міфи
фантастичні, історичні
пояснюють, розповідають, оспівують
джерело літературних творів античності
вірування
V етап «Рефлексія»
Прийом «Мікрофон»
Чи цікаво вам було на уроці?
Що вам найбільше сподобалося на уроці? Що найбільше вразило?
Які види робіт вам найцікавіше було виконувати?
У якому настрої ви перебували на уроці?
Що ви покладете у скарбничку знань і вражень з уроку?
Домашнє завданнє – опрацювати матеріал підручника, підготувати представлення навчального матеріалу; виготовити альбом з фотографіями, фотоколажами тощо з теми «Гомер – легендарний засновник європейської літератури».












