Тема: Антуан де Сент Екзюпері. «Маленький принц» - філософська алегорична казка-притча
Мета:
· навчальна: зацікавити біографією та творчістю А. де Сент-Екзюпері, розкрити особливості його світогляду, ознайомити учнів з історією створення казки «Маленький принц»; засвоїти нові літературознавчі терміни; розпочати роботу над читанням та аналізом твору;
· розвивальна: розвивати вміння зіставляти, аналізувати прочитане, аргументувати відповідь, розвивати комунікативні властивості мовлення (точність, експресивність, виразність думки);
· виховна: виховувати повагу до книги, активізувати читацький інтерес учнів; виховувати активне ставлення до життя.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.
Обладнання: портрет А. де Сент-Екзюпері; виставка книг письменника (різні видання); відеофільм із зображенням Землі з високого польоту; аудіо запис «Зоряна симфонія»; мультимедійний матеріал для презентації «Життя та смерть Екзюпері»
Найскладніший політ – це політ над собою…
А. де Сент-Екзюпері
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Аналіз помилок, допущених під час написання контрольної роботи
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
( Прослуховування аудіо запису «Зоряна симфонія». Демонстрування відеофільму із зображенням Землі з висоти польоту)
Слово вчителя.
- «Як сумно жити!.. Так сумно,що у мене з’являється бажання бігти, летіти хтозна-куди, та головне – від самого себе і стати іншим… Мені так потрібно бути вільним. Я люблю політ і ризик. Але говорити про це – марна справа. Ви не можете уявити собі тієї миті.
Коли більше не боїшся ні аварії, ні туману, ні високих гір під тобою. Мотор може відмовити – нехай! Ти впевнений, що з тобою нічого не трапиться. Я люблю політ… Але люблю вдень, а вночі мені дуже самотньо й шкода самого себе. Після польоту в серці глибокий щем, який так і не змогла вилікувати висота…»
Сьогодні ми спробуємо відчути політ разом з автором цих слів – Антуаном де Сент-Екзюпері – і поглянути на своє та його життя з позиції вічності.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота з епіграфом уроку
2. Огляд життя Атуана де Сент-Екзюпері
( Виступ учнів за випереджувальним завданням)
3. Слово вчителя
- Казка-притча «Маленький принц» була написана Екзюпері під час його перебування у вимушеній еміграції в США, звідки письменник рвався на фронт. Книжку замовило 1942 року видавництво як різдвяну історію для дітей. Опублікували ж її 1943 року, незадовго до загибелі письменника. Ця поетична казка – про мужність і просту мудрість дитячої душі, такі важливі «недитячі» поняття, як життя і смерть, любов і відповідальність, дружба і вірність. Прикметно, що малюнки до книги зроблені автором, і вони не менш цікаві, ніж сама книга. Важливо, що це не просто ілюстрації, а органічна частина твору: сам автор і герої казкк весь час посилаються на малюнки і навіть сперечаються щодо них.
Книгу присвячено Леонові Верту, другу Екзюпері.
4. Робота над текстом казки (Присвята, I-IVрозділи)
· Який висновок робить автор у присвяті стосовно світу дорослих та світу дітей?
· Що розповідає автор про себе?
· Які почуття сповнюють льотчика?
· Що попросив хлопчик намалювати?
· Які перші «прописні істини» озвучив хлопчик? Процитуйте їх та поясніть.( «Якщо йти все вперед та вперед, далеко не зайдеш…»; «Дорослі дуже люблять цифри»; «Діти повинні бути поблажливими до дорослих»; « Ми ті, хто розуміє, що таке життя, - ми, звичайно, сміємося над номерами і цифрами!»)
· Як би ви охарактеризували настрій вже прочитаних розділів?
· Як ви думаєте, чому місцем їх зустрічі була саме пустеля?
5. Бесіда-узагальнення
· Як ви вважаєте, чому саме дитина постає в центрі казки? Хто їй протистоїть?
· Протистояння «дорослі – діти» подано за віковими категоріями? Чи конкретних людей автор мав на увазі?
Складання характеристики головних героїв казки “Маленький принц”. Самостійна робота по варіантах
I варіант працює над характеристикою пілота,
II варіант – над характеристикою маленького принца.
Перегляд фінального фрагменту різних екранізацій “Маленького принца”
Мета перегляду:
– З’ясувати, в якій екранізації актори найбільш відповідають авторським описам та вашій особистій уяві про головних героїв? Чому не можна бути категоричними в їх оцінці? (Кожна екранізація є режисерсько – акторським утіленням розуміння “Маленького принца” Сент-Екзюпері; і кожна версія має право на життя, оскільки образи Антуана де Сент-Екзюпері позбавлені особистісної конкретики (автор не дає цілісних портретів героїв, для нього головне не зовнішнє, а те, що всередині людини, те, що рухає її діями, вчинками, почуттями), вони є образами-символами, що відображують загальні, філософські проблеми людей. Тому в кожного з нас “свій пілот” і “свій маленький принц”.)
– Який із фіналів найповніше передає духовний зв’язок головних героїв та трагізм ситуації розлуки назавжди? Аргументуйте відповідь.
Висновок. Формальна протилежність головних героїв: пілот – доросла людина, землянин; маленький принц – дитина, прибулець з космосу, – це тільки авторська маска, під якою він ховає те спільне, що приведе до дружби головних героїв. І пілот, і маленький принц сприймають світ з дитячою безпосередністю, серцем, але оточення їх не розуміє, і від цього вони невимовно страждають і почуваються ніби в пустелі, абсолютно самотніми. Проте їхня самотність до певної міри криється в них самих, у банальному людському егоїзмі. Головна мета обох героїв – знайти друзів, які б тебе розуміли на рівні биття серця, без слів. Але спочатку потрібно вчитися мистецтву дружби, відповідальності,
Турботи про ближнього, розумінню сенсу життя, не втрачаючи при цьому головного: сприймати світ серцем, адже головного очима не побачити.
– Доведіть, що всі художні образи казки Антуана де Сент-Екзюпері “Маленький принц” – це образи-символи. Спробуйте стисло розкрити їх сутність.
6. З’ясування жанрових особливостей твору та його філософського сенсу
Учитель. Аналізуючи зміст казки Антуана де Сент-Екзюпері, ми дійшли висновку, що не зовсім звична для нашого сприйняття казка. Спробуємо з’ясувати, в чому полягає секрет твору, чому майже над кожним рядком тексту доводиться міркувати, часто зупинятися й повертатися до окремих фрагментів та висловлювань.
– Пригадайте особливості жанру казки. Що втілили в собі народні казки? (Фольклорні казки втілили в собі певний досвід і знання людини про навколишній світ та мрію про краще життя й кращу людину.)
– Чим казка народна відрізняється від казки літературної? (Літературна казка більш близька до реального життя, часто вона є реакцією автора на певні проблеми сучасного йому світу.)
– Знайдіть ознаки літературної казки в “Маленькому принцові” Сент-Екзюпері.
– Визначте провідні проблеми, які порушує в “Маленькому принці” Антуан де Сент-Екзюпері. Запишіть їх у зошит.
Варіант запису:
Провідні проблеми казки А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц”:
· взаємини дорослих і дітей, причини непорозуміння між ними;
· життєвий вибір людини, від чого він залежить;
· дружба;
· як будувати взаємини між людьми;
· егоїзм і альтруїзм;
· співвідношення матеріального й духовного в житті людини;
· людські та суспільні вади;
· турбота й відповідальність про світ навколо тебе;
· сенс людського життя.
– Поміркуйте, ці проблеми стосуються однієї людини чи мають загальнолюдський характер? Яка сфера пізнання світу людиною цікавиться цими питаннями? (Філософія.)
Висновок: казка Антуана де Сент-Екзюпері має філософський характер і торкається загальнолюдських питань і проблем, які не втрачають своєї актуальності з плином часу. Ми їх називаємо моральними цінностями людства. Вони важливі як для кожної конкретної людини, так і для всіх людей у цілому. Але секрет і полягає в тому, що кожен проходить цей шлях пізнання й духовної зрілості сам!
– Як ми відзначили, практично всі образи “Маленького принца” – це образи символи й головний художній прийом, використаний Екзюпері для їх створення, – це алегорія. Особливостями якого літературного жанру є ці ознаки, коли за допомогою інакомовлення стверджуються життєві цінності, вирішуються проблеми життєвого вибору? У яких текстах ви вже їх зустрічали? (Це ознаки притчі, яка стала одним із провідних жанрів у священних книгах народів світу. Ми знайомилися з притчами Ісуса Христа.)
– Сформулюйте остаточне жанрове визначення твору Антуана де Сент – Екзюпері “Маленький принц”. (“Маленький принц” – це філософська казка-притча.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Складання схеми-таблиці «Дорослі-діти»
Дорослі – діти
Дорослі | Діти |
Цінності: гроші, влада, кар’єра, честолюбство… Відчуття: задоволення | Цінності: дружба, краса, чесність, сумління… Відчуття: журба |
2. Рефлексія
Учитель. Ми знаємо, що “Маленький принц” – це останній твір Антуана де Сент-Екзюпері, який став підсумком усього його життя й творчої біографії, у якому він в алегоричний формі виклав філософські міркування щодо сенсу людського життя, моральних цінностей, якими людина має керуватися в стосунках з іншими людьми. Проте ці важливі думки письменник-гуманіст проголошував і в інших своїх творах – “Військовому льотчику”, “Планеті людей”, “Листі до заручника”, цитати з яких, як і важливі думки з “Маленького принца”, стали всесвітньо відомими афоризмами.
– Виразно прочитайте афоризми Антуана де Сент-Екзюпері з різних творів письменника. Встановіть зв’язок проблем, що є сутністю кожного з висловлювань, зі спорідненими проблемами, відображеними у “Маленькому принці”. Надаємо можливу добірку афоризмів.
Афоризми Антуана де Сент-Екзюпері
– Вмирають тільки за те, заради чого варто жити.
– Потрібно, щоб те, заради чого вмираєш, було вартим самої смерті. (“Військовий льотчик”)
– Я не звертаю уваги на слова, я знаю: вони – вивіска, й прочитати її важко. (“Військовий льотчик”)
– Людина – всього лиш вузол стосунків. І тільки стосунки важливі для людини. (“Військовий льотчик”)
– Життя, що приносить й страждання, й радість, – це і є справжнє життя. (“Нічний політ”)
– Друже мій, ти потрібен мені, як гірська вершина, де вільно дихається! (“Лист до заручника”)
– Ти розумієш мене таким, який я є, й тому, якщо потрібно, примиришся з моїми міркуваннями й з вчинками. (“Лист до заручника”)
– Довго потрібно плекати дружбу, перш ніж друг заявить на тебе права. (“Лист до заручника”)
– Занадто багато у світі людей, яким ніхто не допоміг пробудитися. (“Планета людей”)
– Ні, ніхто не замінить загиблого товариша. Старих друзів не скоро створиш. (“Планета людей”)
– Земля допомагає нам зрозуміти самих себе, як не допоможуть ніякі книги. Адже земля чинить нам спротив. (“Планета людей”)
– Бути людиною – це й означає відчувати, що ти за все відповідальний. (“Планета людей”)
– Які з цих афоризмів ви занесли б до своєї “Скарбнички важливих думок на все життя”? Чому?
– Оберіть три найважливіших, по-вашому, висловлювання з “Маленького принца” й напишіть, спираючись на них, три головних правила, яких би ви хотіли дотримуватись усе своє життя. Свій вибір аргументуйте.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати казку «Маленький принц»; за бажанням намалювати ілюстрації
