Зараз в ефірі:
Марафон. День 2:
«
Об'єднані сервіси Всеосвіти для ефективного керування часом
»
Взяти участь Всі події
11 вересня 2019 о 19:12
4 0

Як навчити дитину правильно захищати себе

Декілька корисних фраз, які допоможуть дитині під час конфліктної ситуації.

Будь-які батьки прагнуть оберігати дитину від усіх зовнішніх небезпек якомога довше. Але рано чи пізно дитині доведеться зіткнутися з різноманітними життєвими ситуаціями і навчитися захищати себе. Батькам не варто постійно контролювати своє чадо, адже намагання вирішити усі проблеми за доньку/сина з часом перетвориться у погану звичку. Дитина виросте несамостійною і перекладатиме усі свої негаразди на інших.

Навчити дитину захищати себе насправді можливо й потрібно, та головне – не переходити межу у порадах. Фрази на кшталт «Дай здачі!» або «Розберися сам(-а)» не принесуть бажаного результату. У першому випадку ви продемонструєте, що цілком підтримуєте фізичне вирішення конфлікту, а у другому покажете, що вам байдуже.

Українська психологиня Антоніна Оксанич, спільно з освітнім проєктом #НеБийДитину, пропонує використовувати фразі, які допоможуть дитині мирним шляхом розв’язати конфлікт і навчитись демонструвати власні емоції. Наприклад, говорити «Ні!», коли це потрібно.


 Що сказати заміть «Дай здачі» або «Розберися сам(-а)»? 

 1.  Захищай себе, але не ображай у відповідь!

 2.  Застосовуй правило «Стоп!». Витягни руку вперед, зупиняючи долонею.

 3.  Використовуй слова

Захищай себе словами: «Мені так неприємно!», «Не бери мої речі!», «Мені так боляче!» тощо. Нехай інша людина зрозуміє, що ти відчуваєш і чого не хочеш.

 4.  Озвуч почуття

Наприклад: «Я злюсь!», «Мені не подобається така гра!», «Так грати я не буду!».

 5.  Спробуй домовитись

Попроси свого друга чи подругу: «Давай по черзі!», «Почекай трохи!», «Давай грати по-іншому».

 6.  Якщо інша дитина не реагує на твої слова та продовжує проявляти агресію, звернись до дорослих.

У будь-яких неприємних ситуаціях мовчати не потрібно. Навчіть дитину чітко висловлювати свою позицію і ділитися почуттями. З часом вона зрозуміє, що найефективніше розв’язання конфліктів відбувається шляхом діалогу.     

Джерело: Особиста сторінка Антоніни Оксанич у Фейсбуці