До різноманітних змін у житті буває важко пристосуватися навіть дорослим, а що вже казати про дітей. Іноді від них вимагають миттєвої дії, тут і зараз: «Годі гратися, час спати, я вже вимикаю світло», «Негайно йди додому, досить гуляти», «Ми зараз йдемо до стоматолога, я записала тебе ще зранку». Звісно, перша реакція дітей – це спротив, небажання виконувати те, що від них вимагається. Деякі батьки без зайвих роздумів вдаються до крику, сподіваючись на ефективний результат… і програють.
Як побудувати діалог з дитиною у такий спосіб, щоб вона змогла прийняти зміни, усвідомити їх та вчинити правильно? Порадами ділиться українська психологиня Антоніна Оксанич спільно з освітнім проєктом #НеБийДитину.
Замість наказу – попередження
Дитині потрібен час, щоб підготуватися до зміни діяльності.
Почати чи закінчити щось робити, кудись зайти чи вийти, когось зустріти чи попрощатися – на всі ці зміни дитина може реагувати різкою відмовою чи істерикою. Тому важливо підготувати її до змін – попередити й дати час.
Час має бути конкретним, вимірюваним і зрозумілим дитині.
"У тебе 10 хв. Що ще мусиш зробити, щоб бути готовим?"
"Через 5 хв. твій час добігає кінця. Визначимось, на чому зупинитися"
"Після прогулянки ми…"
"Коли стрілка годинника покаже 17, ми…"
"Сьогодні я заїду за тобою, і ми поїдемо…"
"Коли таймер (будильник) спрацює, нам треба буде… Хочеш, увімкни зараз таймер сам?"
"Стрибаєш ще тричі, а потім – черга братика".
Визнавати емоції, підтримувати.
1. Якщо на щось нове перша реакція дитини «ні!» – необхідно дати їй час звикнути й придивитися, а через деякий час запропонувати знов: «Я почекаю, коли ти будеш готовий».
2. Про неприємні речі теж варто попереджати, навіть якщо дитина засмутиться. Але попередження можна пом’якшити: «Бачу, ти не хочеш, щоб ми йшли», «Мені теж неприємно».
3. Заборона й підтримка: «Ні, сьогодні не можна. Зможемо завтра. Я бачу, що тобі сумно, але, на жаль, сьогодні ні. Йди обійму».
Фотоматеріали взяті на сторінці Антоніни Оксанич у фейсбуці.
Нагадуємо, що кожний вебінар має програму підвищення кваліфікації, а також є можливість завантаження сертифіката з підвищення кваліфікації!
Як організувати навчання у такий спосіб, щоб вказування на помилку призводило лише до позитивних наслідків, дізнавайтеся від спікерки «Всеосвіти» Вікторії Харитонової.
Вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/ak-sformuvati-u-ditej-pozitivne-stavlenna-do-pomilok-213.html
З ефективними ігровими прийомами, які сприяють підвищенню самооцінки дитини та мотивують її до особистісного розвитку, вас також ознайомить спікерка "Всеосвіти" Вікторія Харитонова.
Вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/ak-pidvisiti-samoocinku-ditini-efektivni-igrovi-prijomi-199.html
Про сучасні погляди на стилі спілкування дітей з дорослими та практичні поради щодо вибору стилю спілкування з дітьми ви дізнаєтесь від спікерки "Всеосвіти" Тетяни Здравчевої.