Опубліковано 30 вересня 2022 о 16:17
12 0

Тренінг згуртування

Тема тренінгу: «Згуртування класного колективу».

Мета – зміцнення згуртованості класу, вироблення позитивних стосунків між однокласниками.

Задачі:

  1. підкріпити позитивне ставлення учнів один до одного, зміцнити позитивні емоційні зв’язки, виробити довіру та прийняття;

  2. актуалізувати усвідомлення подібності й спільності;

  3. сформувати або розвинути навички взаємодопомоги і взаємопідтримки.

Хід заняття:

  1. Привітання і розминка

Вправа «Колір мого настрою»

Мета: включити учасників групи у творчу тренінгову роботу, налаштувати на саморозкриття.

Час: 3-5 хвилин.

Учасники по черзі висловлюються про свій сьогоднішній настрій, порівнюючи його із різними кольорами. Наприклад, «мій настрій сьогодні – зелений, як весняне листя, тому що я відчуваю впевненість і спокій».

Вправа «Будь ласка»

Мета: підняти настрій і налаштуватися на подальші вправи.

Час: 3-5 хвилин

Варіант 1. Всі учасники гри разом з ведучим стають в коло. Ведучий говорить, що він буде показувати різні рухи (фізкультурні, танцювальні, жартівливі), а гравці повинні їх повторювати лише в тому випадку, якщо він до показу додасть слово «будь ласка». Хто помилиться, вибуває з гри.

Варіант 2. Гра йде так само, як в першому варіанті, але тільки той, хто помилиться, виходить на середину і виконує якесь завдання, наприклад, посміхнутися, пострибати на одній нозі і т.д.

Вправа «Атоми і молекули»

Мета: розминка, активізація, включення в спільну роботу, початкова актуалізація згуртованості.

Час: 3-5 хвилин.

Необхідна невелика первинна настройка: групу просять закрити очі і уявити, що кожна людина – маленький атом, а атоми, як відомо, здатні з'єднуватися і утворювати молекули, які представляють собою досить стійкі з'єднання. Далі йдуть слова ведучого: «Зараз ви відкриєте очі і почнете безладний рух в просторі. За моїм сигналом (сигнал обмовляється) ви об'єднаєтеся в молекули, число атомів в яких я також назву. Коли будете готові, відкрийте очі ». Учасники починають вільне переміщення в просторі і, почувши сигнал ведучого, об'єднуються в молекули. Порухатися, деякий час цільним з'єднанням, молекули знову розпадаються на окремі атоми. Потім ведучий знову дає сигнал, учасники знову об'єднуються і т.п.

  1. Основна частина

Вправа «Веселий рахунок»

Мета: зняття внутрішньої напруги учасників, згуртування групи шляхом спільного і одночасного виконання вправи, вироблення навичок слухати і чути одне одного, враховувати дії інших.

Час: 5 хвилин.

Ведучий називає будь-яке число, яке не перевищує кількість осіб в групі. Назване кількість учасників встає. У виконанні вправи необхідно домогтися синхронності, учасники не повинні радитися.

Вправа «По росту шикуйсь!»

Мета: вироблення навичок слухати і чути одне одного, враховувати дії інших, взаємодіяти заради спільного досягнення мети, враховувати кожного учасника групи.

Час: 5 хвилин.

Учасники стають щільним колом і закривають очі. Їх завдання полягає в тому, щоб побудуватися в ряд по зростанню з закритими очима. Коли всі учасники знайдуть своє місце в строю, треба дати команду відкрити очі і подивитися, що ж вийшло. Після вправи можна обговорити, чи складно було виконати це завдання (як себе почували учасники) чи ні.

Вправа «Як ми схожі»

Мета: актуалізувати подібність, виробити почуття схожості й спільності.

Час: 7-8 хвилин.

Учасники мають за 2-3 хвилини написати кілька (5-6) своїх якостей, після цього по черзі зачитують. У відповідь на кожну названу якість всі, кого вона також характеризує, мають встати і показати один одному «клас». До кінця виявиться, що всі в класі бодай чимось схожі.

Вправа «Ми з тобою схожі тим, що ...»

Мета: актуалізувати подібність, виробити почуття схожості й спільності.

Учасники шикуються в два кола – внутрішнє і зовнішнє, обличчям один до одного. Кількість учасників в обох колах однакова. Учасники зовнішнього кола кажуть своїм партнерам навпроти фразу, яка починається зі слів: «Ми з тобою схожі тим, що ...». Учасники внутрішнього кола відповідають: «Ми з тобою відрізняємося тим, що ...» Наприклад: що у нас різний колір очей, різна довжина волосся і т.д. Потім по команді ведучого учасники внутрішнього кола пересуваються (за годинниковою стрілкою), змінюючи партнера. Процедура повторюється до тих пір, поки кожен учасник внутрішнього круга не зустрінеться з кожним учасником зовнішнього кола.

Вправа «Розмова рук»

Мета: емоційно-психологічний зближення учасників за рахунок тілесного контакту, вироблення довіри на тілесному рівні, розвиток навичок невербального спілкування.

Час: 5-7 хвилин.

Учасники залишаються в колах, стоячи обличчям один до одного. Ведучий дає команди, які учасники виконують мовчки в парі, що утворилася. Після цього по команді ведучого зовнішнє коло рухається вправо на крок.

Варіанти інструкцій:

1. Привітатися з допомогою рук.

2. Поборотися руками.

3. Помиритися руками.

4. Висловити підтримку за допомогою рук.

5. Пожаліти руками.

6. Висловити радість.

7. Побажати успіху.

8. Попрощатися руками.

Вправа «Переправа»

Мета: згуртування, «ломка» просторових бар’єрів між учасниками, тренування впевненої поведінки в ситуації вимушеного фізичного зближення, необхідності вирішити нетривіальну задачу в міжособистісній взаємодії.

Час: 7-8 хвилин.

Учасники стоять пліч-о-пліч на смузі шириною 20-25 см. Гра проходить цікавіше, якщо ця смуга являє собою не просто лінію на підлозі, а невелике піднесення: наприклад, гімнастичну лаву, бордюрний камінь на узбіччі дороги або колоду на лісовій галявині. Кожен учасник по черзі переправляється з одного кінця шеренги на інший. Ні йому, ні тим, хто стоїть в шерензі, не можна торкатися нічого за межами тієї смуги, на якій стоять учасники.

Завершення

Вправа «Обмін»

Мета: розвантаження, позитивне завершення заняття, закріплення позитивних стосунків між однокласниками.

Час: 3-5 хвилин.

Ведучий пропонує учасникам тренінгу привітати один одного потиском рук. Однак це буде не просте рукостискання. Кожен з учасників групи повинен підійти по черзі до всіх інших, схрестити свої руки, взяти в них складені навхрест руки партнера і під час рукостискання сказати йому щось дуже приємне (комплімент, побажання, подяку і т.п.).