Опубліковано 17 березня 2022 о 20:25
3 0

Ступені порівняння прикметників

Ступені порівняння прикметників (слайд 27)

Мета: ознайомити шестикласників з відомостями про ступені порівняння прикметників та їх творення; формувати вміння правильно утворювати форми вищого й найвищого ступенів порівняння якісних прикметників, правильно й доречно вживати їх у мовленні, розвивати в учнів навички аналізу й синтезу уміння виділяти головне; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за збереження краси рідного краю, поваги до історичного минулого.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма проведення: урок-дослідження, екскурсія.

Обладнання: таблиця, картки із завданням.

ХІД УРОКУ

I І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІІІ. Розвиток пошукової пізнавальної діяльності шестикласників

Спостереження над мовним матеріалом (слайд 28)

Прочитати подані форми прикметників. З'ясувати, чи змінюється значення

прикметників при утворенні нової форми.

Легкий — легший — найлегший; більш (менш) легкий — найбільш легкий; короткий - коротший — найкоротший; більш (менш) корот­кий — найбільш короткий.

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

1. Коментар учителя. Якісні прикметники виражають ознаку, яка може виявлятися більшою або меншою мірою, тому їм властиві ступені по­рівняння — вищий і найвищий.

Прикметники, які показують, що в предметі більше тієї самої якос­ті, ніж в іншому, є формами вищого ступеня порівняння: Берізка струн­кіша за тополю.

Прикметники, які показують, що в предметі найбільше тієї самої якості, порівняно з іншими предметами, є формами найвищого ступе­ня порівняння: Ірина — моя найкраща подруга.

2. Робота з таблицею «Ступені порівняння прикметників» (слайд 29)

Проста форма

Складна форма

Вищий ступінь порівняння

приємний

приємні­ший

більш

(менш)

приємний

широкий

ширший

більш

(менш)

широкий

Найвищий ступінь порівняння

теплий

найтепліший

найбільш теплий

милий

якнаймиліший

миліший від усіх

дорогий

щонайдо­рожчий

дорожчий над усе

Увага! Не мають ступенів порівняння прикметники:

  1. з суфіксами -ав(ий), -яв(ий): білявий, чорнявий;

  2. з суфіксами -уват(ий), -юват(ий): білуватий, синюватий;

  3. з суфіксами -еньк(ий), -есеньк(ий), -езн(ий), -енн(ий): біленький, тонесенький, величезний, здоровенний;

  4. з префіксом пре-: предобрий, премудрий, преславний;

прикметники, що мають непорівнювану ознаку: сліпий, кривий, лисий, босий, живий, голий, хворий, порожній, готовий, сивий, русий

V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми

1. Робота з підручником.

Самостійно дослідіть: а) способи творення ступенів порівняння; б) можливість або неможливість творення ступенів порівняння від усіх розрядів прикметників.

  1. А сьогодні ми знову продовжимо подорож заповідними містами України. І сьогодні наш шлях проляже у Крим до міста Севастополь, де знаходяться залишки колись величного міста Херсонес. (слайд 30-31)

Історія Херсонеса є частиною історії Давньої Греції, Давнього Риму, Візантії, Київської Русі. Адже саме тут, у Херсонесі, згідно з літописними даними, відбулося велике Таїнство – Хрещення Київського князя Володимира, який потім поширив християнство на всю Київську Русь...

Херсонес Таврійський – таку назву носило красиве місто, засноване давньогрецькими колоністами понад дві з половиною тисячі років тому на південному заході Кримського півострова.

Слово „Херсонес” перекладають з грецької як „півострів”. Місто дійсно було розташоване на маленькому півострові поміж двох бухт. Таври – войовниче плем’я, що заселяло сусідні гористі місцевості, – спричинили народження епітету „Таврійський”, тобто „розташований на території таврів”.

Територія сучасного заповідника охоплює межі стародавнього грецького міста – Херсонеса Таврійського, що виникло тут, на узбережжі Чорного моря, у V ст. до н.е. Місто було огороджене могутніми оборонними стінами і розплановане за схемою, поширеною тоді у грецькому та римському світах. До наших днів збереглося багато давніх споруд. Серед них – елліністичний театр, римська цитадель, середньовічні християнські храми, житлові квартали, вулиці, гончарні майстерні, обладнання для засолювання риби, колодязі тощо.

Зараз на території старовинного міста красується Володимирський собор. Згідно легенд він був побудований саме на тому місці, де відбулося хрещення київського князя Володимира в 988 році.

Ваше завдання: виписати якісні прикметники і утворити від них ступені порівняння

3. (слайд 32) Прочитати подані фразеологічні звороти, які у своїй будові має прикметники. Заповнити таблицю, записавши фразеологічні звороти у відповідну колонку. Від якісних прикметників утворити вищий і найвищий ступені порівняння. Розтлумачити фразеологічні звороти скориставшись довідкою.

За холодну воду не братися; заяча душа; за милу душу; виведе на чисту воду; наче турецький святий; співати старих пісеньок; як з телячого хвоста сито; як солоного зайця ганяти; у свинячий голос; до нових віників пам'ятати; золоті верби ростуть; сон рябої кобили.

Довідка: ледарювати, боягуз, охоче, з великим задоволенням, викрити кого-небудь у нечесних діях, дуже бідний, пропагувати відоме, часто хиб­не, нікудишній, бігати без передишки, занадто пізно,запам'ятати надов­го, нічого путнього не виходить, вигадувати, говорити неправду, пусте.

4. А ось погляньте на ще один шедевр кримської архітектури. Це палац «Ластівчине гніздо». (слайд 33-34)

Тихо перешіптується берегова галька з шум блакитних хвиль із сивою шапкою на гребені. Зелене покривало яйли (трава на гірському пасовищі Криму) дарує прозору чистоту повітря з унікальним ароматом букета гірських трав, Тут на самому краєві Аврориної скелі розмістився найкрасивішй шедевр Криму. Сама думка про можливість зведення цієї будівлі в таких природних умовах здається безглуздою. Ділянка мала всього трохи більше 10 метрів у ширину, тому перед архітектором стояла дуже важка задача. Вирішив він її з успіхом – східчаста композиція, увінчана шпилями, компактно розташувалась на фундаменті розміром 10х20 метрів. Усередині будинок мав передпокій, вітальню та дві спальні в двохповерховій башті. У 1927 році, під час Кримського землетрусу шмат скелі поряд із палацом відломився й упав у море (разом із садочком, що ріс на ньому). Палац ніби не постраждав, але під ним утворилася значна щілина, яка загрожувала розколом Аврориної скелі.

На території Ластівчиного гнізда проводилися зйомки кінофільмів «Десять негренят» і «Людина амфібія»

Зробити синтаксичний розбір першого речення. Пояснити, які якісні прикметники не утворюють ступені порівняння. Творча робота. Завдання на вибір.

Прочитати власні сенкани зі словом ластівка

VІ. Узагальнення і систематизація знань. (слайд 35)

  1. ) Виконати вправу (гра).

2) Доберіть до слова троянда прикметники вищого і найвищого ступе­нів порівняння.

3) Дослідницька робота з текстом. На кожній парті знаходяться тексти, написані у різних стилях. Визначте, в яких стилях вживаються подані словосполучення.

1) Листяні ліси теплолюбніші, ніж хвойні. 2) Листяні ліси більш телолюбні, ніж хвойні. 3) Листяні ліси багато теплолюбніші; ніж хвойні (значно; куди ще).

7. Слово учня, що самостійно опрацьовував тему.

- Проста форма вищого ступеня вживається в усіх стилях, склад­на — у книжних.

- Проста форма вищого ступеня з підсилюючими словами багато, знач­но властива літературному експресивному мовленню; проста форма ви­щого ступеня з підсилюючими, словами куди, ще властива експресивно­му розмовно-побутовому мовленню.

Найвищі гори.

Найбільш високі гори.

Щонайвищі гори.

Якнайвищі гори.

Вищі над усі гори.

Проста форма використовується у всіх стилях, складна — у науко­вому і діловому.

Проста форма найвищого ступеня, з підсилювальними частками як, що вживається в розмовному і художньому стилях, складена форма най­вищого ступеня, що утворюється з вищого ступеня і словосполучення за всіх, уживається в експресивній розмовній мові.

V. Підсумок уроку. Оголошення оцінок

VI. Домашнє завдання (слайд 36)

  1. Випишіть із художньої літератури 5 речень, у яких вжиті прикмет­ники. Визначте їх ступінь порівняння.

  2. Виконати вправу .