Розряди прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні.
Перехід прикметників з однієї групи в іншу (слайд 16)
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники; розривати навички використання в усному та, писемному мовленні прикметників-синонімів, вимовну і слухову культуру; виховувати інтерес до рослинного і тваринного світу, любов до рідного краю.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок-подорож, (робота в групах).
Обладнання: схема-плакат, картки із завданням, проектор, мапа України.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна хвилина
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку
III. Актуалізація Опорних знань (слайд 17)
Перевірка домашнього завдання: презентація алгоритмів і моделей.
2. Щоб повторити вивчене на попередньому уроці, проводиться гра «Знайди і виправ помилку»:
а) прикметником називається частина мови, що означає предмет і відповідає на питання який? чий? (виражає ознаку предмета);
б) прикметники: золотий, ніжний, хитрун, веселий;
в) прикметники відносяться до певного роду і змінюються за відмінками і числами (змінюються за родами);
г) у словосполученні прикметник найчастіше буває головним словом (залежним);
д) у реченні прикметник найчастіше виступає означенням, рідше обставиною (присудком);
е) прикметник у реченні Рідна мати моя, ти ночей не доспала чол. р., одн., Н. в. (ж. р.).
3. Розповісти про прикметник за схемою, поясніть, що про прикметник ви вже знали, а що для вас нове. (слайд 18)
Зробити синтаксичний розбір речення, виписати словосполучення з прикметниками, визначити морфологічний ознаки.
Україна - земля зі славною багатовіковою історією і мудрими, талановитими людьми.
Подорожуємо далі Україною. Наш шлях пролягає до Хотинської фортеці, яка є свідком численних війн та баталій. Протягом багатьох століть вона була центром розвитку ремесел і торгівлі, культури та економіки. Ця середньовічна красуня може багато розповісти і показати тому, хто побажає її вислухати...
(слайд 19-20)
Не випадково скелястий мис над Дністром наші предки називали „Хотінь”. Назва міста походить від дієслова „хотіти”, оскільки мис був бажаним та надійним місцем для давніх поселенців.
За свою довгу історію Хотин не одноразово ставав ареною кривавих битв. Адже, зважаючи на вигідне місце розташування, місто було «ласим шматком» для багатьох завойовників. Саме тому у другій половині ХІІІ століття за наказом короля Данила Галицького на місці старої дерев’яної фортеці виросла кам’яна, яка стала одним із найпотужніших укріплень Східної Європи. За володіння хотинськими землями впродовж століть воювали молдавські господарі, польські королі та турецькі султани.
У Хотинській фортеці проводилися зйомки багатьох художніх фільмів, серед яких „Гадюка”, „Захар Беркут”, „Балада про доблесного лицаря Айвенго”, „Три мушкетери”, „Чорна стріла”, „Стара фортеця”, „Стріли Робін Гуда”. Серед недавніх – екранізація твору відомого українського письменника Юрія Мушкетика „Яса” та зйомки кінострічки ”Запорозька Січ” за повістю Миколи Гоголя „Тарас Бульба”.
Ваше завдання. Складіть речення про фортецю, використавши прикметники: велична, історична, мальовничого.
IV. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя. Ми продовжуємо подорож рідною Україною. Та не можемо вирушити без ґрунтовних знань, тому відкриємо підручники на сторінці і прочитаємо матеріал підручника, розглянемо таблицю, та поділимося інформацією з товаришами. (Робота в групах: І – якісні, ІІ – відносні, ІІІ присвійні, 1учень - про перехід) (слайд 21)
Розряди прикметників
Якісні (виражають безвідносну ознаку, при порівнянні можуть виражатися більшою або меншою мірою ) | Відносні (називають ознаку, яка є водночас вказівною на відношення одного предмета до іншого) | Присвійні (виражають приналежність лише живій істоті) |
Мають значення: 1. Колір (білий, зелений) 2. Розмір або обсяг (довгий, великий) 3. Зовнішні чи внутрішні властивості (поганий) 4. Властивості, що сприймаються органами чуття (гіркий, запашний) 5. Ознака за віком (юний, старий) 6. Ознака за формою (круглий) | Мають значення: 1. Відношення до матеріалу (дерев’яна парта – парта, яку зробили із дерева) 2. Відношення до місця (степові трави – трави, які ростуть в степу) 3. Відношення до часу (дітній дощ – дощ, який падає улітку) 4. Відношення до дії (дбайлива людина – людина, яка дбає) 5. Ряд постійних сталих ознак (обов’язкове відвідування, демократична держава) 6. Призначення (шкільний підручник, швейний цех) УВАГА! Прикметники із суфіксом –ськ- належить до відносних: шевченківська тематика,материнська порада, учнівський щоденник | Вживаються: 1. На позначення належності чого-небудь певній людині або тварині: Шевченків «Кобзар», Франкові сонети, батькова порада, Миколина касета, коров’ячий хвіст, соловейків спів, ластівчине гніздо; 2. У термінологічних словосполученнях (пишуться з малої літери): антонів вогонь, адамове яблуко; 3. У крилатих висловах (пишуться з малої літери): соломонове рішення, ахіллесова п’ята, гордіїв вузол, дамоклів меч. |
Перехід з одного розряду в інший: 1. Дерев’яна лава (відносний – відношення до матеріалу) – дерев’яні пальці (якісний – внутрішні властивості , тобто людина не може нічого добре зробити); 2. Молочне світло (якісний – у значенні кольору ) – молочна каша ( відносний – відношення до матеріалу); 3. Ведмеже вухо (присвійний – належність чого-небудь тварині ) – ведмежа шуба(відносний – відношення до матеріалу) – ведмежа послуга (якісний – внутрішні властивості людини ); | ||
V. Закріплення матеріалу, вивченого на уроці та раніше вивченого, зв’язаного з новим
1. А тепер вирушаємо в дорогу. Наступною зупинкою на нашому шляху стане дендропарк «Софіївка» в Умані. (слайд 22-23)
Вибірковий диктант. Випишіть із тексту групи словосполучень із якісними, присвійними і відносними прикметниками. Доведіть свій вибір.
Софіївка – так названий парк на честь улюбленої дружини графа Потоцкого. Це унікальний зразок паркового і ландшафтного мистецтва. Майже на 180 гектарах розташувалися озера, острови, гроти, фонтани і павільйони парка.
Тут є статуя Евріпіда, бюсти Гомера і Арістотеля, гроти Венери і Аполлона, статуї Паріса, Орфея і Амура. У парку відтворено джерело Гиппокрени, що з'явилося, згідно легенді, від удару копита крилатого коня Пегаса на горі муз Гелікон в Беотії.
Тут протікає навіть Ахеронт - підземна річка стародавніх греків. Тече вона і справді під землею. По руслу підземної річки завглибшки цілком може проплисти човен, а щоб підземна подорож не здавалася зовсім вже похмурою і безвихідною, чотири люки пропускають слабке сонячне світло до річки.
Автором цього і інших хитромудрих проектів Софіївського парку став польський військовий інженер Людвіг Метцель. Два найкрасивіші фонтани - «Змія» і «Семіструй» б'ють вгору завдяки простому і красивому інженерному рішенню. Вода сама поступає в них і виривається вгору під тиском, забезпеченим різницею у висоті рівня фонтану і рівня попереднього водоймища, а надлишок води з озера, де встановлений фонтан, так само самоплив зливається у водоймище нижче. При цьому висота струменів фонтану «Змія» - 14 метрів.
Софіївський парк - це не тільки чудеса інженерної думки, це і літопис людських пристрастей і емоцій. Є в нім Грот страху і сумнівів, а грот Громовий або Левовий в народі називають Гротом щастя.
На жаль, є в архітектурі парка і трагічні нотки. У Темпейській долині парку було посаджено дев'ять беріз, щоб позначати дев'ять дітей щасливого сімейства Потоцьких. Але - до безутішного горя графа троє дітей загинули в ранньому віці. І після цього в парку з'явилися Усічена колона і водопад «Три сльози», присвячені цим сумним фактам.
Острів любові, Рожевий павільйон, поля Єлисейські - всіх чудес Софіївського парку просто не перерахувати,
2. Словникова робота за картками.
І група. До поданих прикметників доберіть антоніми, визначте їх розряд.
Теплий, світлий, вузький, білий, милий, гарячий.
II група. Визначте якісні та відносні прикметники й обгрунтуйте свою думку. Золотий ключик — золоте серце
Кам’яна сіль— кам’яне серце
М'яка іграшка — м’яка душа
Тепла ковдра – теплі очі
Світле вікно – світла совість
Міцне дерево – міцне здоров’я
Поясніть вивчені орфограми у парах словосполучень.
III група. Назвіть розряд, рід, число вжитих прикметників. Як такі вислови називаємо на уроках літератури.
Битий шлях, чорний ворон, лебедина пісня, чужий край, шовкові трави, вишневий цвіт, полинова доля, ясний місяць, вороний кінь гетьманська булава,
Виконати вправу.
5. Перед вами на дошці текст. Доповніть його якісними, відносними і присвійними прикметниками. Визначте їх рід, число і відмінок. Складіть два речення з присвійними прикметниками, які б були продовженням чи частиною тексту або відповідали темі. (слайд 24)
Поле. Жито нахиляється під вагою колосків і хвилюється, як море від вітру. А над полем піднімаються сосни, освітлені сонцем. Шумлять на вітрі їх гілки. Дорога в’ється між полями. Вона стрічкою біжить у долину, потім зникає. Обабіч дороги ростуть волошки, ромашки, зеленіє трава.
VІ. Узагальнення й систематизація знань та умінь (слайд 25)
Доберіть до поданих іменників прикметники, що називали б ознаку кольору, розміру, віку, смаку, запаху, матеріалу, зовнішності, та внутрішнього світу.
Сонце, день, поле, стіл, чашка, хліб, вода, ліки, вишня, шлях.
Розподільний диктант.
Широкий степ, батькова порада, свіжий вітер, чорняве дівча, солов’їний спів, дніпрові води, сильний козак, материна сльоза, карі очі, безкрая рівнина, червона китайка, гіркий полин, морські хвилі, струнка тополя, сумна пісня, далека дорога, сонячне проміння.
VІI. Підсумок уроку, оголошення балів
VІІI. Домашнє завдання (слайд 26)
1. Скласти алгоритм морфологічного розбору прикметника.
2. Виконати вправу
3. Один учень опрацьовує тему наступного уроку самостійно і робить висновок про просту форму вищого і найвищого ступенів.
4. Скласти сенкан із словом ластівка по бажанню.