Спершу козацькі цілителі читали "Призивання Духа Святого на усяку справу".
При будь-якій хворобі розпочинали лікування з "Отче наш".
При гарячці возносили благання Богородиці молитвою "Пресвята Богородице".
Лікарі перед операцією (вилучанням стріли, обробкою глибокої рубаної рани) вдавалися до "Символу віри".
"Слава Тобі, Боже наш..." — читали перед усіма водними процедурами.
"Богородице, Діво, радуйся!" — перед одшіптуванням бешихи (рожі).
Псалом 50-й — коли прозали одужання побратимові. Читали на схід сонця і перед заходом сонця.
Псалми 90 - 91 — якщо лікували переляки та наврочення, у полоні й маренні.
Готуючи трав'яне зілля, перед тим, як ставити його на вогонь, читали молитву "До Пресвятої Трійці", а завершували — "Молитвою о болящих", "Владико, Вседержителю, Святий Царю..."
Збираючи лікарські трави саме для хворого, про якого піклувалися, читали "Скорий у заступі єдиний Син Христе".

