Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

9 серпня 2023 о 19:58
21 1

Оформлення матеріалів для публікації в бібліотеках. Q&A-сесія

Як правильно вказати джерело? Можна приклад?

Всеосвіта піклується про академічну доброчесність, тому ми передбачили спеціальне вікно, де зручно залишити згадку про першоджерела.
05003q8n-4ad3-940x494.png
Якщо необхідно залишити згадку про наукову, навчальну чи художню літературу — будь-яке друковане видання, то необхідно і достатньо згадати автора, назву, видавництво і рік видання.
Це типовий бібліографічний опис, Ви його можете знайти на другій сторінці друкованого видання, а його оформлення регламентує ДСТУ 8302:2015 БІБЛІОГРАФІЧНЕ ПОСИЛАННЯ Загальні положення та правила складання.
05003q93-3b35-940x428.png
Якщо йдеться про електронні ресурси, то потрібно надавати активним гіперпосиланням URL-адресу сторінки сервісу, де знаходиться інформація, картинка, відео тощо. Якщо умовами використання сайту не вказана інша форма атрибування.

05003q9w-ba4f-940x387.png
05003q9o-c8ff-940x191.png05003q9p-f54a-940x314.pngЯк не потрібно робити!

05003qaj-3dac-940x270.png05003qaw-38fb-940x206.png

05003qa3-a1c5-940x258.png05003qa1-0949-940x135.png


А якщо фото моє?

І це просто чудово! Наприклад, викладачка біології зробила телефоном підбірку фото серпневих квітів і використала їх для оформлення презентації з ботаніки. У цьому випадку рекомендую зазначити, що використані власні авторські фотографії або вкажіть себе як як джерело, наприклад, "self-made"

Чи достатньо вказувати автора?


Ні, не завжди. Ви можете спокійно використовувати будь-який контент в особистих чи освітніх цілях в авдиторії. Публікуючи матеріали в мережі, Ви маєте взяти на себе відповідальність за використання запозичених елементів і детально вивчати умови використання контенту. Тим паче, якщо йдеться про використання у комерційних цілях.
Однак, посилання на джерело — це завжди обовʼязковий атрибут, за будь-яких умов використання матеріалу.

05003qbr-cfc4-940x299.png05003qbt-baf2-670x1392.png05003qbs-c242-940x233.png05003qbu-5225-940x635.png

А якщо я даю посилання на підручник, на основі якого складаю тести, а обкладинку завантажую. Це порушення?


Якщо йдеться про платні матеріали, то це вважатиметься порушенням авторських прав.
Справа в тому, що права на навчальну літературу та весь її вміст (ілюстрації, завдання) належить відповідному видавцю. Використовувати в комерційних цілях фото зі вмістом підручників, навчальних посібників, тренажерів тощо не можна.05003qc8-6979-644x934.png

Чи не будуть блокуватися матеріали, які я використовую в презентації, якщо вже раніше я публікувала їх в своїх соціальних мережах?

Блокуються тільки ті матеріали, що порушують авторське право та академічну доброчесність. Ви в праві розміщувати свої розробки на різних платформах, Всеосвіта не висуває умов про ексклюзивність.

Чи можна публікувати матеріали, що виготовлені в Canva?

ТАК! Сервіс Canva відкриває чудові можливості для проявлення творчих задумів освітян. І дозволяє використовувати створені за допомогою безкоштовних дизайнів сервісу матеріали, зокрема й в комерційних цілях. Зверніть увагу, що згідно Ліцензійної угоди, не можна перепродавати готовий дизайн (шаблон), не вносячи в нього своєї авторської складової.
Обмеження та умови використання ліцензійних дизайнів залежать від обраних тарифів і вказані у відповідних Ліцензійних угодах.

Чи можна брати картинки з Пінтерест?

Вибір сервісів для пошуку додаткових елементів до авторських розробок — це відповідальність кожного автора.
Pinterest — це соціальна мережа, соціальний фото-сервіс, де зібрані завантажені користувачами картинки. Pinterest позиціонує себе як місце для пошуку натхнення. Якщо Ви не впевнені, що користувач викладає на своїй дошці власні ілюстрації, то не раджу використовувати цей сервіс, зокрема для комерційних розробок

Як не потрібно робити!

05003qd9-f489-940x584.png

Побачила матеріали Всеосвіти, які продавали в групі у Фейсбуці, зробила зауваження, то адміністратору це не сподобалося... Але промовчати не змогла.

Дякую Вам, за небайдужість. І це дуже круто! Це говорить про те, що ми йдемо в майбутнє, в якому не буде місця інтелектуальним крадіжкам, тому що це не толерується і не замовчується суспільством.

Якщо Ви бачите матеріал, який відверто порушує авторське право, то натисніть на кнопку “поскаржитися на матеріал”, ми в короткий строк відреагуємо, проведемо розслідування і надамо автору рекомендації як краще оформити матеріал, як уникнути плагіату тощо.

А як щодо використання роликів з Yuotube?

Якщо Ваші матеріали безоплатні, то використовуйте тільки гіперпосилання, вбудовуйте відео в тест, урок чи вебквест і вказуйте першоджерело. Автор тільки подякує Вам за збільшення переглядів і вподобайки.
Інша справа — комерційний матеріал. Рекомендую звернутися до автора, пояснити ситуацію і запитати дозволу на комерційне використання.

Зараз можна робити ілюстрації за допомогою штучного інтелекту. Якщо я просто зроблю обкладинку до своєї роботи і напишу, яку програму я використала, це не буде вважатися плагіатом?

А що стосується зображень, згенерованих за власним запитом за допомогою штучного інтелекту?

Цивільний кодекс і Закон України “Про авторське право і суміжні права” говорять про те, автор (чиї права і захищає законодавство) — це по-перше людина: організація, видавництво чи в нашому випадку ШІ не можуть бути авторами, а по-друге, має бути творча складова роботи над твором: наразі не можна сказати, що робота ШІ — це творчість. Тобто з точки зору авторського права, дозволене використання продуктів ШІ. Але разом із тим, ми як освітяни, маємо дотримуватися академічної доброчесності, головним гаслом, якої є вказування на всі запозичені елементи академічного твору (навіть якщо вони не захищені авторським правом) та відмежовувати їх від власного авторства. Тобто, як на мене, вказати на те, що картинка, методичний посібник чи дидактичний матеріал згенерований за допомогою ШІ — важливо.

далі буде....

Читайте також: