Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

28 вересня 2023 о 09:39
8 0

Ліцензії на твір. Creative Commons

Будь-який твір від моменту його створення захищається авторським правом. Використовувати чужі напрацювання для власних творів можна за наявності у вас відповідної ліцензії (дозволу). Це, фактично, договір між автором і користувачем, у якому зазначені умови використання творчого продукту: обумовлена ціна, необхідність зазначати (чи дозвіл не зазначати) автора, можливість видозмінювати твір, використовувати його в комерційних цілях тощо.
Деякі ліцензії можна купити. Наприклад, можна купити ліцензію Canva Pro та використовувати можливості цього графічного редактора максимально. Деякі ліцензії безкоштовні та дозволяють використовувати чужий креативний контент. Найпоширенішою такою ліцензією є Creative Commons.

Creative Commons — неприбуткова організація, що заснована в 2001 році. Її засновники Лоуренс Лессіг, Гал Абелсон та Ерік Елдред мали на меті збільшити кількість творчих матеріалів, що доступні для використання та розповсюдження. Вони розробили та оприлюднили декілька видів типових ліцензійних угод стосовно авторських прав.

Якщо хочете використовувати чужий твір, то шукайте, який вид ліцензії на нього поширюється. Для цього слід навчитися читати позначки.

0500ybw5-e70e-707x398.jpgВідповідно, існує шість різних типів ліцензій

CC BY

0500ybrl-9192-145x51.pngЛіцензія дозволяє повторним користувачам розповсюджувати, реміксувати, адаптувати та створювати матеріал на будь-якому носії чи у будь-якому форматі, за умови зазначення автора. Ліцензія дозволяє комерційне використання.

CC BY-SA

0500ybs3-9314-142x50.pngЛіцензія дозволяє повторним користувачам розповсюджувати, реміксувати, адаптувати та створювати матеріал на будь-якому носії чи у будь-якому форматі, за умови зазначення автора. Ліцензія дозволяє комерційне використання. Якщо ви реміксуєте, адаптуєте або використовуєте матеріал, то зобовʼязані ліцензувати модифікований матеріал на ідентичних умовах.

CC BY-NC

0500ybrm-48d1-139x49.pngЛіцензія дозволяє повторним користувачам розповсюджувати, реміксувати, адаптувати та створювати матеріал на будь-якому носії чи у будь-якому форматі лише для некомерційних цілей і лише за умови зазначення автора.
NC: Дозволено лише некомерційне використання роботи.

CC BY-NC-SA

0500ybrk-a04e-143x50.pngЛіцензія дозволяє повторним користувачам розповсюджувати, реміксувати, адаптувати та створювати матеріал на будь-якому носії чи у будь-якому форматі лише для некомерційних цілей і лише за умови зазначення автора. Якщо ви реміксуєте, адаптуєте або використовуєте матеріал, ви повинні ліцензувати модифікований матеріал на ідентичних умовах.
CC BY-ND

0500ybro-410e-147x51.pngЛіцензія дозволяє повторним користувачам копіювати та поширювати матеріал на будь-якому носії чи у будь-якому форматі лише в неадаптованій формі та лише за умови зазначення авторства. Ліцензія дозволяє комерційне використання.

CC BY-NC-ND

0500ybrp-d602-148x52.pngЛіцензія дозволяє повторним користувачам копіювати та поширювати матеріал на будь-якому носії чи у будь-якому форматі лише в неадаптованій формі, лише з некомерційною метою та лише за умови зазначення авторства.

Читайте також: