Опубліковано 14 січня 2019 о 20:42
0 0

Конспект уроку з навчання грамоти. Тема. «Звук [к]. Позначення його буквою «ка» .

Тема: «Звук [к]. Позначення його буквою «ка» .

Мета: ознайомити учнів з друкованою малою буквою «ка», навчити її друкувати; удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів; формувати навичку читання; розвивати вміння складати речення й розповіді за малюнками; працювати в групах, парах; виховувати старанність, взаємодопомогу, інтерес до навчання.

Тип уроку:урок вивчення нового звука і букви.

Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, листочки із завданнями, іграшка котика, цеглинки лего.

Хід уроку

І. Організація класу

Встаньте, діти, всі рівненько.

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться ви до мене,

Посміхніться і до себе.

Дзвоник дав сигнал – пора.

Починаєм, дітвора.

- Чи все необхідне до уроку ви приготували?

  • Діти (хором):

Голова-щоб слухати.

Вуха-щоб чути.

Очі-щоб бачити.

Руки-щоб їх піднімати.

Серце-щоб усе відчувати .

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Повторення вивченого матеріалу.

  • А зараз підготуємо наші мовні органи до роботи впродовж уроку.

Мовна розминка

  1. Скоромовка

Капуста козлику смакує,

Щодня капусту він купує.

  1. Чистомовка

Слайд 2

01001rqj-e2f6-640x360.png

3.Дихальні вправи

- проколений м’яч;

- смачне варення;

- годинник;

- подуй на сніжинку.

4. Читання пірамідок слів.

Фізкультхвилинка

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Робота над загадкою.

Відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь, хто сьогодні завітав до нас на урок.

Гострі кігті має –

В подушки ховає,

Лазить все на плотик,

А зоветься … (котик )

  • Які слова допомогли вам відгадати загадку?
  • Котик прийшов до нас не просто так. Він незвичайний. Ловить не мишок, а букви, склади, слова. Сьогодні прийшов раніше всіх до школи і приніс нам подарунок. А який саме, ви повинні здогадатися, послухавши віршик.

Слайд 3

01001rqk-e5e7-640x360.png

  • Який звук найчастіше повторюється у вірші?

Слайд 4

IV. Артикуляційно – слухові вправи.

1. Виділення звука [к] зі слова котик:

  • Діти, хто ж сьогодні наш гість? (котик ) І він приніс нам нову букву.
  • Виділіть перший звук у слові котик.

2. Спостереження за вимовою звука [к]. Віднесення його до приголосного.

- Вимовте його ще раз. Чи зустрічає видихуване повітря перешкоду? Яку?

- Який це звук?

- Доведіть. (Задня частина язика зближується з м’яким піднебінням, і шум утворюється внаслідок раптового розмикання мовних органів.)

- Який звук за участю голосу і шуму?

Позначення його фішкою .

  • Так, вірно звук [к] приголосний. На письмі цей звук позначається буквою «ка».

Мандрівка класом. Гра «Знайди предмет у класі , в назві якого зустрічається звук [к].

Слайд 5

V. Ознайомлення з буквою к.

- Так якою буквою будемо позначати звук [к]?

Ознайомлення з її назвою. Аналіз графічної будови.

Зіставлення за формою та розмірами. Викладання букви із цеглинок лего на килимку (групова робота)

• Знаходження схожості з навколишніми предметами.

  • Що нагадує вам буква?

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9

  • Визначте, на якому місці звук [к]?

Слайд 10

• Визначення місця букви «ка» у абетці.

Фізкультхвилинка . Вправи для очей

Слайд 11

• Розфарбування букви.

- Роздивиться малюнок (на партах картки), розмалюйте букву «ка».

Друкування букви «ка».

Слайд 11

- Відкрийте зошити. Покладіть їх під нахилом. Роздивіться уважно зразок літер. (Учні аналізують, з яких елементів складається літера «ка», звертають увагу на стрілочки, які показують напрямок руху олівця під час друкування букви.

Учитель показує зразок друкування букв на дошці й пояснює. Діти друкують спочатку в повітрі, потім друкують на руці, потім в зошиті.

- Самостійно надрукуйте букву «ка» до кінця рядка.

  • Друкування складів з буквою «ка». Спочатку діти викладають склади на парті (робота в парах), спочатку їх читають, визначають, з яких звуків складається кожен склад, визначають, який він твердий чи м’який, потім друкують в зошиті)

Загадки від котика

Слайд 12

Слайд 13

Слайд 14

Слайд 15

Слайд 16

Слайд 17

Слайд 18

Слайд 19

Слайд 20

Слайд 21

Слайд 22

Фізкультхвилинка

Вправи з читання.

Слайд 23

Буква «ка» казки складає,

А тому вас питає:

- Розкажіть, в яких казках

Є герої з букви «ка»?

  • - Назвіть героїв казок, ім’я яких починається звуком [к].

Слайд 24

  • Діти, Котик запрошує нас до себе у село, на подвір’я, де він мешкає. Розгляньте малюнки і скажіть, хто живе у дворі Котика? (коза, корова, качка)
  • Яким звуком починаються ці слова?
  • Треба поєднати малюнки з відповідними схемами.

- Перевірмо, чи правильно ми поєднали предметні малюнки з звуковими моделями.

  • Приголосний твердий звук [к] у словах корова, коза, качка позначимо якою буквою? Прочитайте слова.

2. Утворення та читання складів.

Робота з променевими таблицями.

Слайд 25

3.Читання слів за «Букварем». (c. 49)

Читаємо із Читалочкою (хором, ланцюжком, у парах) спочатку прочитати всі склади в кожній колонці (зверху вниз і знизу вгору), а потім за допомогою стрілочок утворити з ними слова.

Читаємо із Щебетунчиком скоромовку.

Читання, спускаючись з гірки.

Спочатку діти читають повільно ланцюжком, потім індивідуально, хором, прискорюючи темп. Під час читання звертається увага на розділові знаки в кінці речень.

  • Хто на вашу думку, говорить: «Но! Конику! Но!

Щоденні 5. Читання для себе. Діти обирають зручне місце для читання, книгу й читають. Вчитель в цей час працює з учнями, які потребують допомоги. По тихому сигналу дзвіночка учні повертаються на свої місця.

  • Як у вас все пройшло?
  • Що вдалося ? Що не вдалося?
  • Чи цікаво вам було читати?
  • Як ви оцінюєте свою роботу під час «читання для себе»
  • Що потрібно покращити під час наступної практики «Читання для себе»?

5. Гра «Вгадай слово».

  • Діти, нашому Котику ніяк не сидиться на місці.

Слайд 26

  • Подивіться. Він знову вирішив погратися.
  • Із слів він забрав яку букву?
  • Спробуймо прочитати слова, ставлячи букву «ка».
  • Прочитайте ще раз слова.

Vll. РЕФЛЕКСІЯ

- З якою буквою ми познайомилися на уроці?

- Які звуки вона позначає?

- Попрацюйте в парах. Нехай один із вас розповість про себе від імені звука [к], а інший – від букви.

Приклади розповідей

Я – звук [к]. Я – приголосний звук. Можу вимовлятися на початку, в середині і в кінці слова. А ще я дуже працьовитий.

Я – буква «ка». Я позначую два звуки – м’який і твердий. Я можу бути великою і малою, друкованою і рукописною. Мене можна написати красиво і не дуже, але мені більше подобається, коли пишуть красиво.

Визначення настрою в кінці уроку. Учні зафарбовують букву к відповідно до роботи впродовж уроку:

  • Червоний колір – мені все вдалося, я гарно працював.
  • Зелений – у мене не все вдалося, але я старався.
  • Синій – у мене щось не вдалося, але на наступний раз у мене все буде добре.