Тема: «В гостях у Курочки Ряби» (молодша група)
Мета: розвиток у дітей зорово - моторних умінь на основі артикуляційних, пальчикових вправ, розвиток ритмічної та інтонаційної сторони мови, формування тривалого видиху.
Вчити переказувати казку за ролями за допомогою різноманітних вправ, схем; допомогти сформувати мотиваційну оцінку персонажів казки, їх взаємини, використовуючи різні прийоми; збагачувати активний і пасивний словник дітей, зорову і слухову уяву; використовувати ейдетичні прийоми роботи з образами-символами - фонетичні асоціації, напр. мишка пищить: «ПІ». Дидактичні вправи на інтерактивній підлозі «Один-багато» (домашні тварини, птахи).
Виховувати уміння уважно слухати товариша, не перебиваючи дослуховувати казку до кінця, розвивати швидкість, точність, дрібну моторику рук, працюючи з різнокольоровими камінцями «Марблс».
Обладнання: Презентація казки «Курочка ряба», іграшка - курочка, картки із зображенням мишачих хвостиків: вгору-вниз, вправо-вліво, кубики зі складом «ПІ», курячі пір'я, кольорові зображення героїв казки; кошик, яйця-«кіндери», солоне тісто, борошно, цукор, сюжетні картинки, кубики Зайцева, картинки – лабіринти, вправи на інтерактивній підлозі, різнокольорові камінці «Марблс»
Хід заняття:
І. Організаційний момент. Привітання.
Логоритмічна гра «Здрастуйте!»
Здравствуйте долоньки! Плесь! Плесь! Плесь!
Здравствуйте ніжки! Туп! Туп! Туп!
Здравствуйте щічки! (Кругові рухи кулачками по щоках)
Плюх! Плюх! Плюх!
Здравствуйте губки! Чмок! Чмок! Чмок! (Цмокають губами)
Здравствуйте зубки! Клац! Клац! Клац! (Клацають зубами)
Здрастуй мій носик! (Гладять вказівними пальцями носик, роблячи глибокий вдих носом, видих ротом, губи трубочкою, підставити долоні під струмінь повітря) Біп! Біп! Біп! (Натискають на ніс)
Здравствуйте гості! (Простягають руки вперед)
Всім привіт! (Махають рукою)
Вихователь запрошує дітей до «Кімнати казок».
Запропонувати дітям відгадати загадку після відгаданої загадки показати картинку відгадки.
Спіднички – пір’їнки, як у балеринки.
Вітерець повіє – спіднички розвіє. (Курка).
Курочка запрошує вас до своєї казочки «Курочка Ряба»
ІІ. Основна частина.
Презентація казки «Курочка ряба» (показ презентації)
Вправа «Продовж казку». Робота з мнемотаблицями.
Запропонувати дітям розповісти казку за запропонованими схемами.
Жили-були дід та…(баба) і була в них Курочка…(Ряба) тощо.
(Діти супроводжують промовляння казки діями та імітацією рухів: ходьба діда та баби, постукування кулачком, розведення рук у сторони тощо.)
- Хто це? (показати на презентації фігурку діда) Діти простукують слово «дід» (один оплеск) - Хто це? (Баба) - два оплески.
Проспівування слів БА-БА, БА-БА, БА-БА, ДІД під мелодію пісні «Я печу, печу, печу...» А Філіпенка.
- Хто це? (Курочка - з настільного театру)
Діти проплескують по складах слово «курочка».
- Хто тут? (Мишка) - два хлопки.
- Так яка казка прийшла до нас в гості? («Курочка Ряба»)
- А що знесла курочка? (яєчко). Не просте, а яке? (золоте).
Занести іграшку курочки.
Курочка хоче пограти з вами в гру. Вона розповість вам про своїх друзів, які живуть з нею у бабусі.
Дидактична гра з використанням інтерактивної підлоги «Один-багато» (домашні тварини, птахи).
Діти називають мешканців бабусиного подвір’я, де один, де -багато
Курочка принесла корзинку з яйцями (кіндери). Діти беруть по яєчку і витягують пір’їнки.
Вправа на розвиток тривалого видиху «Подмухай на пір’їнку»
Логопед показує дітям курячі пір'я.
- Хто втратив ці пір'ячко? (Курочка Ряба). Подивіться, які вони легкі, повітряні. Логопед показує дітям, як пір'ячко легко опускаються на килим.
Давайте, дмухати на пір'ячко. Кожній дитині на долоньку кладеться пір'їнка.
Вдихаємо носом і дуємо довго-довго, не даємо пір'їнці відразу опуститися на килим.
Давайте покладемо пір'ячко у гніздечко до курочки. Ось яке красиве вийшло гніздечко. Посадимо туди курочку, нехай вона знесе ще яєчка. (садить курочку на гніздечко)
Пальчикова вправа «Гніздечко»
Виконувати рухи з яєчками, промовляючи слова.
Ми долоньки розітремо
І гніздечко з рук зів’ємо
Курка у гніздечко покладе яєчко
Яєчко яєчко, котись по гніздечку
Котись, котися дивись не розбийся.
Взяти з-під курочки яєчко.
- Подивіться, що знесла курочка? (яєчко). Не просте, а яке? (золоте). Скажіть, яке воно? (жовте, блискуче, красиве).
- Якої форми яйце? Поки діти розглядали яйце, бігла мишка, хвостиком зачепила, яєчко впало і розбилось. (розбиває яйце у прозору миску)
Ой! Наше яєчко розбилося!
Що всередині яйця? (Білок і жовток.) Чому їх так називають?
Яйця — дуже поживні та корисні продукти харчування - їх варять, смажать, вживають у сирому вигляді, кладуть у тісто.
Приготування печива
Давайте ми з вами приготуємо з яйця печиво (логопед пропонує дітям зробити тісто на печиво) -додаємо до яйця стакан муки, стакан цукру, діти допомагають, пробують та визначають на смак.
Замішуємо тісто. Логопед дає дітям кульки тіста і пропонує пом’яти у долонях, зробити кульку і покласти у форму кекса.
Прикрашаємо горішками, кладемо на кекси. Ставимо кекси в духову шафу і випікаємо.
Артикуляційні вправи з мишкою
Логопед показує малюнок мишки. Давайте пограємось з мишкою - сядьте на стільці.
- покажіть, яка довга мордочка у мишки - діти витягають губи вперед - 5 разів.
- покажіть, які гострі зубки у мишки - діти розтягують губки в усмішку - 5 разів.
Логопед показує картки із зображенням мишок з чотирма різними положеннями хвостів (вправо, вліво, вгору, вниз). Логопед пояснює, що при показі картки потрібно висунути язик в ту ж сторону, в яку спрямований мишачий хвіст (кожна вправа виконується до 5 разів).
Ритмічна вправа з мишкою (кубики Зайцева)
Логопед демонструє кубик зі складом «ПІ». + кубики на кожну дитину
-Тут надрукована «пісенька мишки» - «ПІ». Встаньте, візьміть кубик і покладіть його на праву долоньку. Перекладаємо кубик з долоньки в долоньку і співаємо цю пісеньку. Під музику пісні «Я печу, печу, печу...» діти разом з логопедом перекладають кубик на кожну музичну частку і одночасно співають склад «пі».
«Лабіринти від курочки», робота з різнокольоровими камінцями «Марблс».
Логопед розкладає перед дітьми на столі картки із намальованими «Лабіринтами від курочки».
Запитання для дітей:
Знайдіть курочку, покладіть камінчик холодний, блискучий (викладання камінцями «Марблс»)
Проведіть пальчиком по доріжці від курочки до кошика. (виклали камінець «Марблс» на кошик)
Що принесла курочка у кошику? (викладання камінцями «Марблс»)
Чим били яєчко дід баба?
Хто розбив яєчко?
Кекси спеклися. Пригощаємося.
ІІІ. Заключна частина.
Вихователь оцінює роботу дітей позитивно, дякує від імені курочки за активну участь в іграх