Мета: розширити знання дітей про водойми України. Дати розуміння того, що наша Україна має свою книгу рекордів в яку занесені рекордсмени географії, що ж в Україні найвище, найдовше, найглибше? Розвивати спостережливість, уяву, допитливість, фантазію, мовлення, уміння міркувати, аналізувати. Виховувати гордість за свою Україну, любов до природи, бажання берегти і охороняти її, дбайливо ставитись до водойм.
Хід заняття:
Привітання:
Посміхнися ти мені
Я у відповідь тобі
1, 2, 3 –посмішку лови
Доброго ранку ліси і поля
Доброго ранку річки і моря
Доброго ранку планета Земля
Тиші і миру всім гостям бажаєм
В країну нових знань ми поспішаєм.
Діти давайте поглянемо на екран. Ось так виглядає наша земля з космосу. Що ви бачите? (відповіді дітей).
Дійсно, коли з космосу дивитись на землю вона здається голуба. Ось переді мною глобус. Глобус це макет землі. (дослід з глобусом) Коли глобус повертати, то він також здається весь блакитного кольору. Як ви гадаєте чому?
Велику частину поверхні вкрито водою.
А що ж це за вода?. Давайте разом з’ясовувати. Де в природі зустрічається вода? (в річках, озерах, морях, океанах)
Отже наша розмова піде про водойми.
Розкажи нам річко мила,
Де була і що робила?
Я водички з джерела,
Двом горобчикам дала,
Напоїла в лузі стадо,
Полила усю розсаду,
Пригостила ціле місто-
Пийте всі водицю чисту.
Річка – це природній водяний потік, який протікає у поробленому ним руслі. Озеро – це велика заглибина в землі, яка заповнена водою, яка нікуди не тече, найбільше озеро в світі це озеро Байкал, в озерах вода прісна. А в морях, як ви гадаєте, діти?(солона, тому що в них розчинена сіль)
А які моря, що омивають нашу Україну, ви знаєте? Покажіть їх. (Чорне море, Азовське море) Набагато більші за моря це океани, які вкривають більшу частину земної кулі. На землі є 4 океани, назвіть їх. (Тихий, Північно льодовитий, Атлантичний, Індійський) Найбільший Тихий океан. Якщо всі три океани скласти докупи то він буде все одно більший, він укриває майже половину поверхні нашої планети.
Який океан найхолодніший? – Північно- льодовитий, більшу частину року він скутий кригою. Усі океани сполучаються між собою і утворюють єдиний світовий океан. В озера, моря і океани можуть впадати річки. Річки відрізняються тим, що вода в них не стоїть на місці, а тече. Кажуть, що у річки є течія. Початком ріки може бути джерело, болото, озеро або льодовик у горах. У річки можуть впадати притоки, інші річки або струмки. Заглиблення по якому тече ріка називають руслом. Кожна водойма має свій живий світ, про них ми будемо говорити на наступних заняття
(використання відеоматеріалів)
Представлення проєкту «Ріка мого краю – Ворскла»
На Полтавщині є дуже красиве озеро ( Представлення проекту «Мальдіви» по – полтавські)

Цікавим і захоплюючим є світ нашої Батьківщини. Як і кожна держава Україна має свою книгу рекордів в яку занесені рекордсмени географії, рослинного і тваринного світу. Тож зараз я запрошую вас до нашого міні музею, продовжити нашу подорож водоймами і дізнатися, що ж в Україні найвище, найдовше, найглибше?
Найвища вершина українських Карпат гора ГОВЕРЛА. Висота 2021м. над рівнем моря. Говерла є одним із символів України.
Найглибше та найбільше високогірне озеро СИНЕВИР в Закарпатській області. А також саме відоме озеро в Українських Карпатах. Його вважають одним із 7 чудес нашої країни. Навколо його смерековий ліс. Максимальна глибина 24 м., а це дев’яти поверховий будинок. В народі його називають синім оком Карпат.
Найбільшим морем, що омиває Україну є ЧОРНЕ МОРЕ його Північна частина краще прогрівається Тому Північна частина Чорного моря найбільш заселена. У Чорне море впадають річки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг.
АЗОВСЬКЕ МОРЕ є найменшим за площею і най мілкіше у світі море. Проте до нього чудово підходить приказка «Маленьке але важненьке» Воно в 11 разів менше від Чорного моря. Середня глибина 6 метрів, але дає у 6 разів більше риби. А через невелику глибину море добре прогрівається, тому і відпочивати на морському узбережжі можна довго і корисно.
ДНІПРО - найбільша річка України. Одна з найбільших річок Європи. На території України її протяжність 9981 км. Протікаючи через усю Україну Дніпро впадає в Чорне море. Дніпро третя за довжиною річка в Європі.
ЯЛПУГ Найбільше природне озеро України прісне, друге за величиною в Європі, знаходиться на Одещині. Площа озера 149 кв. км., довжини 39 км. , а максимальна глибини 5, 5 м. ширина 5 м. У озері водиться багато раків і близько сорока видів риб.
СВІТЯЗЬ найглибше рівнинне озеро на Волині. Його називають Українським Байкалом. Озеро має унікальну форму. З висоти пташиного польоту воно нагадує величезного мамонта. Який ліг відпочивати. Своїми розмірами воно нагадує море. Дуже глибоке досягає 59 м. У вітряну погоду хвилі на озері здіймаються до півтора метри висоти Вода прозора і чиста. Довжина озера до 10 км., ширина 4.8
Водоспад УЧАН-СУ -найвищий водоспад в Україні. Він знаходиться в Українському Криму. Його висота сягає 98 м. Він знаходиться біля Ялти, серед скель і сосон державного гірсько - лісового заповідника.
Цікавим є не тільки те що на землі, а й те що під землею.
У Тернопільській області розташована печера ОПТИМІСТИНА. Це одна з найвідоміших печер, яку знають у всьому світі. Печера занесена до книги рекордів Гіннеса. Як найдовша в Євразії (протяжність 250 км. та друга за довжиною в світі. В ній розвідано 175 ходів на глибині 20 м. прогулюючись по печері можна побачити не тільки гіпсову поверхню, а й підземний мінералогічний музей. Звичайно відвідувати печеру можна тільки спеціально підготувавшись та з провідником, бо можна заблукати. Надзвичайно цікаво! Діти давайте збережемо красу рідного краю.
«Ми – українці» Фізкультхвилинка справжніх патріотів
Оскільки ми з вами з’ясували, що більшу частину поверхні планети вкриває вода, то і люди селилися там де є вода, вони цінували воду, ставилися до неї, як до безцінного дару природи. У стародавні часи люди помітили, що дерево не тоне у воді.
Дослід (Дерево не тоне у воді Діти з дерева роблять плоти і пускають на воду) Діти, це відкриття за значимістю можна порівняти з умінням добувати вогонь, і винаходом колеса. Тоді ще не було автомобілів, не було ніякого транспорту тому люди в основному ходили пішки. З давніх часів люди мріяли літати як птахи та плавати, як риби. Першим видом транспорту став водний, на спущеному у воду стовбурі дерева рятувалися від повені, пожежі, перевозили грузи. Робили примітивні човни, плоти – все це дозволяло займатися рибальством, долати значні відстані по ріках навіть морях, якщо звичайно це дозволяла погода.
Люди вирубували середину зрубленого дерева, загостреними комнями обтесували його зовні і пускали на воду. Коли пливли за течією, навіть не потрібні були весла. Основна мета була торгівля та обмін товарами. Інша справа зараз.
Пропоную гру «Я знаю водний транспорт» (використання коректурних таблиць Гавриш Н.)
*На чому можна подорожувати по воді? (човен, яхта, підводний корабель)
*Знайди слова серед морського транспорту, які починаються з голосного звука –яхта, скільки складів у цьому слові, назви голосні.
*Скільки складів у слові корабель.
Продовж речення:
*Що можна побачити в ході морської подорожі? (морські хвилі, , прозорі медузи, чудові краєвиди берега, риби, інший морський транспорт, який рухається водою).
*Чайки летять над…
Промовляй твердо: човен, корабель
Поміркуй: У яких місцях транспорт зустрічається рідко.
Назви: Назви слова про які можна сказати «вона»
Вид транспорту на картинці за номером 3, 5, 13, 10, 20
Який транспорт може бути особистим.
Додай слова Немає колес у (човна, корабля , ракети), парусна - яхта, підходить до вокзалу - потяг.
Відгадай швидко: Транспорт баби Яги називають килим – літак. Тільки два колеса у (самоката і велосипеда)
Відгадай загадку і назви номер картинки – відгадки
На доріжці розігнався
В небо наче птах піднявся
Через море швидко лине
В інші землі і країни (літак)
Мовленнєво - творча гра «Так чи не так» Дівчинка везе маму у колясці. Літаком краще пересуватися на великі відстані. До садочку лечу на літаку. Автобус їде швидше ніж потяг. Мотоцикл рухається швидше ніж велосипед.
Добре, а далі я пропоную вам побути справжніми конструкторами. Тож давайте за допомогою оригамі сконструюємо двухтрубний пароплав, яким будемо подорожувати наступного разу.
(Виконання робіт дітьми)
Ви сьогодні були надзвичайні мандрівники. Наступного разу поговоримо про те якою має бути вода? Як берегти запаси води, дбати про її чистоту, та складемо поради для дорослих та дітей: «Що я можу зробити, щоб зберегти водойми здоровими?»).