Веб-квест присвячений Топоніміці - ,науці , яка вивчає походження географічних назв.
Бібліотека вебквестів
Веб-квест присвячений Топоніміці - ,науці , яка вивчає походження географічних назв.
Реакція об'єктів при наведенні: Всі об'єкти активні, похитуються при наведенні, а курсор змінюється на вказівний палець
Цей Веб-квест присвячений Топоніміці науці яка є важливим джерелом для вивчення рідного краю.
Топоніміка - це наука про походження географічних назв (від грецьких слів "topos" - місце й "оnyma" - назва, найменування, ім'я), але топоніміка - поняття загальне.
Топоніміка включає такі поняття: 1) гідроніми (назви річок, озер, колодязів і т.д.); 2) фоніми (назви курганів); 3) ойконіми (назви населених пунктів); 4) спелеоніми (назви печер, скельних навісів); 5) ороніми (назви хребтів, гір, долин, ярів, впадин і ущелин); 6) хороніми (назви країв і країн).
Топоніміка тісно пов'язана з Ономастикою - наукою яка вивчає власні імена відповідно історична ономастика вивчає історію власних імен.
Топоніміка використовує методи, які притаманні історичній науці, - роботу з архівними матеріалами, аналіз письмових джерел. На службу топоніміці поставлені методи, які властиві географічній науці - картографічний, просторово-порівняльний та ін.
Велике значення має етимологія географічних назв, тобто пояснення їхнього походження, усвідомлення первинного змісту назви того чи іншого об'єкта
Окрім , проходження самого Веб-квесту у Вас буде ще одне невеличке завдання . На рівнях квесту Вам зустрічатимуться " загадки " , відгадавши які ви отримаєте слова , з яких у кінці Веб - квесту потрібно скласти речення.
На початку проходження Веб-квесту потрібно знайти на мапі місто ,для якого літописці використовували перифраз "Матір всіх городів руських"!
Цей рівень містить 10 інтерактивних об'єктів:
1 вихід.
1 сповіщення.
8 сповіщень з введенням відповіді.
Інтерактивні об’єкти на цьому рівні:
Загадка 6
Остання загадка , яка допоможе нам скласти пазл .Який синонім можна підібрати до слів : місцевість , область , район , сторона , країна.
Зі слів які Ви отримали складіть речення та проголосіть його !
Вітаю ! Ось Ви дібралися до кінця Веб-квесту , щоб завершити його введіть останній ключ !
Отже , Веб - квест підійшов до свого кінця.
Топоніміка як джерело вивчення рідного краю є справді дуже вагомим та цінним , адже будь-яка географічна назва має своє значення. І переважна більшість їх виникла стихійно, проте зовсім невипадково: беззмістовних топонімів немає.
Також , Історичний потенціал, який є в імені, знаходить своє відображення в тому, що воно багато в чому пов'язане з різноманітними сферами людської культури. Воно виникає в колективі, з потреб колективу і відображає риси, що мають значення для колектива, який знаходиться на певному ступені історичного розвитку. Епоха і рівень знань людства накладає свій відбиток на ім'я. Звертання до окремих ономастичних основ і моделей завжди історичне, тому доповнення в ономастичне дослідження історичним моментом вкрай необхідне.
З іменем цього славетного міста пов'язана легенда , про яку точно всі чули.
Пригадайте усіх персонажів цієї легенди усно ! Також вкажіть головного героя на честь якого було і названо місто. Він був полянським князем ,етимологія його імені пов'язана зі словом "кияк" що означало : палиця , посох , молот. Ключ слід шукати на місці "Берегині нашої Незалежності"!
Вітаю ! Ви обрали правильне місце , залишилося тільки ввести ключ!
Загадка 1
( Продовжіть речення словом , підібравши відповідне слово, утворіть його у наказовій формі ! )
Перш за все , щоб стати хорошим учителем , дітей потрібно …....!
Наступне місце нашого Веб-квеста буде місто яке заснував у XIII ст. "Король Русі" , та назвав його в честь свого старшого сина.
Пригадайте ім'я сина могутнього володаря на честь якого було назване місто!
Так , Ви дісталися правильного місця тепер активуйте ключ!
Наступна зупинка відбудеться у місці де у другій половині XIX ст. англійський підприємець Джон Юз заснував металургійний завод який виробляв 74 % заліза Російської Імперії.
Ключ потрібно шукати на значку , який відображує робочий головний убір гірників .
У ньому потрібно вказати назву міста ,яке виникло при заводі Джона Юза !
Ви дібралися потрібного місця . Тепер введіть правильно назву населеного пункту!
Загадка 2.
Наступне слово фінального речення буде єднальним сполучником .
Невід'ємною складовою Топоніміки є Гідроніми (назви річок , озер , колодязів і т . д )
Тому наступним місцем нашої подорожі буде місто назва якого є тотожною до назви річки на порогах якої загинув найвойовничіший князь Святослав Хоробрий !
Для активації ключа потрібно вказати якою була назва цього міста у XVIII-XIX ст.
Саме це місто носить назву могутньої річки .
Настала черга позначити на мапі й саму ріку , яка ділить Україну на два береги ця позначка й буде наступним ключем.
Найдавніші згадки про річку відомі з книг "Батька історії" Геродота який подорожував грецькими колоніями які розкинулися на берегах річки.
Для активації наступного ключа потрібно вказати давньогрецьку назву річки яка означала в перекладі "той що тече з півночі ."
Вітаю ! Ви дісталися місця призначення. Тепер вкажіть давньогрецьку назву річки !
Загадка 3
Наступне слово нам допоможе відгадати річ якою часто користуються детективи або дослідники – лупа.( що можна робити за допомогою лупи? Слово повинно бути у наказовій формі!)
В краєзнавстві виникає потреба детальнішої класифікації географічних назв. Серед гідронімів можуть виділятися й лімноніми (назви озер).
Далі ми попрямуємо в область де знаходиться найбільше та найглибше озеро України . З назвою цього озера пов'язана зворушлива легенда про доньку заможного князя Світлану яку батько прогнав з дому через те що вона завагітніла від його слуги . Світлана з дитям на руках з відчаю пішла на край города де гірко плакала , повз дівчину проходив молодий князь Витозь який і прийняв до себе дівчину . А озеро яке утворилося від сліз Світлани було названо в честь цих молодих людей Світлани та Витязя.
Знайшовши область на карті для активації ключа потрібно зазначити назву найглибшого та найбільшого озера України!
Вітаю ! Ви знайшли на мапі правильну область , тепер залишилося ввести правильно назву озера!
Ойконіми підрозділ топоніміки , що вивчає назви населених пунктів.
Наступним нашим пунктом буде місто яке вважається як одне з найдавніших міст України . Воно було колишнім стольним містом Сіверської землі . Його назву пов'язують з чорним лісом який тут зростав або з князем Чорним , який тут бився проти хазар . Дослідники припускаю , що назву цього міста виводять від слова "чернига" , "чорниция", "черника" що означало давню назву чорниці - поширених у Поліссі ягід.
Віднайти на карті це славне місто допоможе Вам П'ятницька церква , вона і буде ключем у якому потрібно ввести назву самого міста!
Вітаю ! Ви дісталися до правильного місця , залишилося тільки набрати назву міста !
Загадка 4
Наступне слово відноситься до присвійних займенників.
Ороніми -підрозділ , що вивчає назви хребтів, гір, долин, ярів, впадин і ущелин .
Наступний зупинка буде в гірській частині нашої країни.
Назву цих гір вперше навів Геродот у V ст до н . е , він писав про ліву притоку Дунаю - Karpis .Вважається що ця притока отримала свою назву від гір, в яких брала свій початок. . Античні автори використовували назву для цих гір "Сарматські гори". Але остаточне походження назви цих гір нез'ясоване , дослідники виносять їхню назву від фракійського племені "Карпи" що проживало тут у IV-III ст до н . е. Також топонім цих гір виводять від доіндоєвропейського слова "kar" - камінь . Думаю вже всі здогадалися про що йдете мова.
Тому вам залишається знайти ці гори на мапі ,та ввести назву найбільшої вершин українських гір.
Так , Ви дісталися місця місця призначення . Тепер назвіть найвищу гру України !
Загадка 5
Наступне слово походить від слів : рідня , родич , родина ,споріднений.
На завершення цього Веб-квеста відправимося до міста , що походили від маленького села Заболоття на якому староста А. Потоцький збудував фортецю . Це місто носить назву великого "Каменяра" . Також воно у 1919 році було проголошене столицею ЗУНР.
Щоб активувати ключ потрібно знайти цей регіон та вказати одне з найпопулярніших місць міста , яка знаходиться на Площі Ринок !
Рефлексія від 5 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення: