У 30-60-хрр. XII ст. Київська Русь вступила у добу роздробленості(після смерті Мстислава), розпавшись на окремі самостійні удільні князівства. Політична роздробленість привела до перетворення Київської Русі із централізованої монархії на федеративну, де замість одного великого князя державою управляло об'єднання кількох найсильніших князів.
Склався новий тип управління - колективний сюзеренітет - державою замість одного великого князя управляло об'єднання найсильніших князів, князі намагалися спільно вирішувати найважливіші питання на князівських з'їздах і зобов'язувалися разом захищати державу від ворогів.











