Конструктор тестів
1
Прочитайте текст.
Довгий час вважалося, що людина розрізняє лише чотири основні смаки: солодкий, солоний, кислий та гіркий. Однак у 1908 році японський хімік Кікунае Ікеда, досліджуючи смак традиційного супу дасі з морських водоростей, виявив особливий «м’ясний» присмак, який не підпадав під жодну категорію. Він назвав його умамі (з японської — «приємний смак»).
Ікеда з’ясував, що цей смак спричиняє глутамінова кислота. Сьогодні умамі визнаний офіційним п’ятим смаком, а його рецептори розкидані по всій поверхні язика. Історично цей смак допомагав нашим предкам розпізнавати білкову їжу, необхідну для виживання.
Смакові рецептори розташовані в смакових бруньках на поверхні язика. Вони реагують на розчинені у слині хімічні речовини їжі. Коли рецептори подразнюються, виникають нервові імпульси. Ці імпульси передаються до головного мозку через нервову систему. У мозку відбувається аналіз отриманої інформації, і людина відчуває певний смак. Рецептори умамі особливо чутливі до речовин, які містяться у м’ясі, рибі, сирі та грибах. Тому продукти з високим вмістом глутамінової кислоти часто мають насичений і приємний смак. Відкриття Ікеди значно розширило уявлення вчених про роботу смакової сенсорної системи. Воно також пояснило, чому деякі страви здаються особливо поживними та апетитними.
Яку назву мають спеціалізовані клітини, що першими взаємодіють з молекулами їжі та розпізнають смак умамі?
2
Оцініть правильність тверджень (оберіть «Правда» чи «Неправда») щодо роботи смакової системи. Центр смаку розташований у потиличній частці кори головного мозку.
3
Оцініть правильність тверджень (оберіть «Правда» чи «Неправда») щодо роботи смакової системи. Смакові рецептори здатні до швидкої адаптації (звикання) до постійного подразника.
4
Оцініть правильність тверджень (оберіть «Правда» чи «Неправда») щодо роботи смакової системи. Смак "гострий" (як від перцю чілі) насправді є больовим відчуттям, а не смаковим.
5
Оцініть правильність тверджень (оберіть «Правда» чи «Неправда») щодо роботи смакової системи. Рецептори смаку, як і рецептори нюху, належать до ноцицепторів.
6
Які умови є обов'язковими для того, щоб людина могла відчути смак страви, яку куштував Кікунае Ікеда?
7
Установіть відповідність між смаковим відчуттям та біологічним значенням, яке воно несло для людини в ході еволюції:
Солодкий
Ознака наявності білків (амінокислот).
Гіркий
Підтримання водно-сольового балансу в організмі
Солоний
Сигнал про потенційну токсичність або отруйність рослини.
Умамі
Ознака енергетично цінної їжі (вуглеводів).
8
Розташуйте етапи формування смакового відчуття у правильному порядку:
Г)Подразнення хеморецепторів смакової бруньки.
В)Аналіз інформації у скроневій частці кори великих півкуль.
А)Передача імпульсу по смаковому нерву.
Б)Розчинення речовини слиною
Д)Потрапляння розчиненої речовини в смакову пору.
9
Відомо, що смакова чутливість залежить від стану нюху. Під час нежитю смак улюбленого супу Кікунае Ікеди здається «прісним» або невідчутним. Поясніть цей феномен, використовуючи знання про взаємодію сенсорних систем.
10
Під час кулінарного гуртка учні готували два супи: овочевий суп та суп із грибами та соєвим соусом, який мав більш насичений "м'ясний" смак. Учитель пояснив, що такий смак пов'язаний із наявністю речовин, які викликають відчуття умамі. Поясніть, використовуючи знання про смакову сенсорну систему: чому люди можуть відчувати смак умамі? Яке значення цей смак мав для виживання людей у процесі еволюції?
Рефлексія від 1 учня
Сподобався:
Так: 1
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 1
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 1