Практична робота №11 "Розв`язування задач на визначення падіння та ухилу річища, витрат води річки" передбачена навчальною програмою поглибленого вивчення географії для учнів 8-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів: 8 клас — «Україна у світі: природа, населення». «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» (Лист МОН від 25.08.2020 № 1/11-5718).
Мета роботи: закріпити навички визначення географічних координат точок земної поверхні та розрахунку відстані в градусах і кілометрах; розвивати вміння позначати на контурній карті кордони та назви сусідніх держав, крайні точки, робити висновки про особливості географічного положення України; розвивати мислення, уміння створювати образ об’єкта та формувати геопросторову уяву учнів; виховувати патріотизм, почуття гордості за свою Батьківщину.
Обладнання: підручник, фізична карта України, карта "Україна на карті Європи", контурні карти "Україна на карті Європи" та "Фізична карта України"
«Досягнуте працею з радістю і приймається і зберігається, а те, що отримано без праці, швидко зникає»
Я сподіваюсь, що ви отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.
Теоретичні відомості
Під час будівництва водосховищ, електростанцій, зрошувальних і судноплавних каналів важливо знати величину падіння й середній похил річок, що залежать від рельєфу території, по якій протікає річка.
Падінням річки називають перевищення рівня її витоку над гирлом, виражене в метрах. Падіння ж на окремій ділянці річки — це різниця висоти між двома точками, взятими на певній відстані одна від одної. Падіння річки визначають за формулою:
П= h1 – h2
де П — падіння річки; h1— висота витоку; h2 — висота гирла.
Похилом (ухилом) річки називають відношення її падіння (в сантиметрах) до довжини річки (в кілометрах). Похил річки обчислюється за формулою:
Пр = П / L,
де Пр — ухил річки, П — падіння річки, L — довжина річки.
В Україні максимальні величини падіння характерні для річок Українських Карпат і Кримських гір, найменші — для рівнинних річок (зокрема Чернігівського Полісся, північної частини Волинського Полісся).
Для практичних цілей (судноплавства, водопостачання населених пунктів, будівництва гідроелектростанцій, зрошення полів) важливо знати витрату води в річці.
Витрата води — це об'єм, що проходить через поперечний переріз водотоку за одиницю часу. Як правило, витрати води в річці обчислюють у літрах за секунду (л/с) або в кубічних метрах за секунду (м3/с). Витрата води в річці W (м3/с) дорівнює площі поперечного перерізу річки S (м2), помноженій на швидкість течії V (м/с). Отже, визначити витрату води в річці можна за формулою
W= S∙V.
Витрата води в річках неоднакова протягом року. Найбільшою вона буває під час повені або паводка. Скажімо, на рівнинних річках України найбільша витрата води навесні, під час танення снігу.
На річках установлюють гідрометеорологічні пости. Вони ведуть постійні спостереження за погодою і станом річки. У різні пори року вимірюють витрату води за 1 с, обчислюють середньодобові її величини, а потім середньорічну витрату.
Хід роботи