Конструктор тестів
1
У якому договорі Війська Запорозького містилися такі положення: «Послів з добрими справами [гетьману] приймати.., а в яких справах приходили - писати до Государя..; з Турецьким султаном і з Польським королем без указу Государя не вступати у відносини...»?
2
Першу перемогу в Національно-визвольній війні українського народу проти Речі Посполитої середини XVII ст. козацьке військо здобуло під
3
Що стало наслідком укладення Віленського перемир’я (1656 р.)?
4
Установіть відповідність між чисельністю козацького реєстру й назвою договору, у якому її зафіксовано.
6 тисяч козаків
Зборівський договір
20 тисяч козаків
Гадяцькі пункти
40 тисяч козаків
«Березневі статті»
60 тисяч козаків
Білоцерківський договір
Куруківська угода
5
Якими цифрами на карті позначено території, втрачені Гетьманщиною за умовами Білоцерківського договору 1651 р.?

6
Установіть послідовність укладення міждержавних угод періоду Національно-визвольної війни українського народу під проводом Б. Хмельницького.
Білоцерківський договір
Зборівський договір
Віленське перемир’я
«Березневі статті»
7
Масове покозачення населення українських земель відбулося в результаті
8
Укажіть портрет Б.Хмельницького
9
Яке з наведених положень може бути віднесене до соціально-економічної причини Національно-визвольної війни українського народу?
10
Позначте, як називався вищий законодавчий орган влади Гетьманщини, що вирішував найважливіші питання внутрішньої і зовнішньої політики.
11
Позначте положення, що відповідає змісту українсько-московського договору 1654 р.
12
Що стало результатом Берестецької битви між козацько-татарським і польським військами?
13
Яку битву Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького відображено на картосхемі?
14
Що стало результатом Батозької битви між козацько-татарськими і польськими військами?
15
Позначте положення, що відповідає змісту Білоцерківського мирного договору.
16
Позначте, коли Богдана Хмельницького було обрано гетьманом:
17
Позначте назву крайньої західної точки, куди дійшли війська Богдана Хмельницького у 1648 р.:
18
Позначте назву міста, де було укладено у 1651 р. договір із Річчю Посполитою:
19
Позначте назву міста, яке з 1648 р. було столицею Української держави і гетьманською резиденцією:
20
Позначте місце битви, що разом програли три командири (комісари) польського війська, яких Б. Хмельницький глузливо назвав «Перина, латина, дитина».
21
Прочитайте уривок з історичного джерела щодо Національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст. і виконайте завдання.
«…у католицькому християнському королівстві та вільній Речі Посполитій [народ] зазнає такого насильства, якого і в поганській неволі християни-греки не зазнають. Захоплено церкви, монастирі та собори, заборонено вільне виконання обрядів...»
Автор у документі вказав на:
22
Про яку причину Національно-визвольної війни українського народу середини ХVIІ ст. йдеться в уривку з історичного джерела: «Тутешні селяни заслуговують на співчуття. Вони мусять працювати власноручно й зі своїми кіньми три дні на тиждень на користь свого пана, а також сплачувати йому певну кількість …хліба, багато півнів, курей, гусей і курчат перед Великоднем, Трійцею та Різдвом…»?
23
У яке місто урочисто в'їхав гетьман Хмельницький 23 грудня 1648 року:

24
Коли завершився похід війська Б. Хмельницького, позначений на картосхемі?

25
Який із рядків містить інформацію, доречну в розповіді про заходи, що їх уживав Б. Хмельницький в 1648 р. для підготовки до війни?
26
Доповніть твердження.
Про Пилявецьку битву відомо, що...
27
Доповніть твердження.
Про Зборівську битву відомо, що...
28
Яке число пропущено у фрагменті документа часів Національно-визвольної війни?
«Дозволяємо і призначаємо організувати реєстрове військо в числі_________ тис. чоловік. Це військо гетьман і старшина повинні набрати і записати в реєстр, і вони мусять перебувати тільки в маєтках його королівської милості, що містяться у воєводстві Київському, не маючи нічого до воєводств Брацлавського і Чернігівського. А маєтки шляхетські мусять лишатися вільними, і в них реєстрові козаки ніде не повинні лишатись".
29
Козацьке військо, очолюване наказним гетьманом А. Ждановичем, у грудні 1656 — липні 1657 рр. вело бойові дії проти Польщі спільно з
30
Територію Гетьманщини, «...де його королівська милість дозволяє мати сорок тисяч війська запорозького, укладення реєстру козаків довіряє гетьманові Війська Запорозького, а посади всілякі обіцяє роздавати тут обивателям віри православної грецької», позначено на карті
31
Установіть послідовність описаних подій Національно-визвольної війни українського народу середини XVII ст.
«Сповнені великої радості, вітаємо твою достойність королівську милість зі світлою перемогою над татарами й козаками Хмельницького під Берестечком...»
«Бачу зле, бо віддав Хмельницький усіх нас у неволю московському цареві… Сам із військом козацьким присягнув і місто Київ силою під каранням мечем до того привів, що присягли всі…»
«Тих польських ратних людей біля Жовтих Вод самовільні козаки, з’єднавшись із татарами, всіх побили, а інших у полон побрали живими разом із сином коронного гетьмана Потоцького...»
«Наш підданий гетьман Богдан Хмельницький, майже поєднавши свої війська з угорцем Ракочієм, послав до Польської держави наказного гетьмана Антіна Ждановича, і Богуна, й інших начальників для спустошення...»
32
Прочитайте уривок джерела.
«У Московщині панує найогидніше рабство. Там немає і бути не може нічого власного, бо все є власністю царя. Московські бояри титулують себе “рабами царськими”. Увесь народ московський є рабом. У Московії продають людей на базарі, як у нас худобу. Приєднатися до такого народу – це гірше, як скочити живим у вогонь…»
Такими словами аргументував полковник Іван Богун свою позицію щодо недоцільності укладання
33
Що стало підсумком подій, відображених на картосхемі?

34
Яка битва Національно-визвольної війни українського народу середини ХVII ст. мала наслідок, описаний в уривку джерела: «І тільки трапилася нагода, що Хмельницький прислав послання з пропозицією про мир, як ляхи відразу ж прислали своїх посланців і підписали його. Ось статті цієї угоди. Військо козацьке має складатися лише з двадцяти тисяч...»?
35
Укажіть напрями зовнішньої політики гетьмана Б. Хмельницького в роки Національно-визвольної війни середини ХVІІ ст.
36
Що спричинило події, про які йдеться в уривку з історичного джерела?
«Наш підданий гетьман Богдан Хмельницький, майже поєднавши свої війська з угорцем Ракочієм, послав до Польської держави наказного гетьмана Антіна Ждановича, і Богуна, й інших начальників для спустошення...»
37
Увідповідніть зовнішньополітичне завдання гетьмана Б. Хмельницького та захід для його виконання.
вирішення проблеми браку кінноти у власному війську
укладення угоди про військовий союз із Трансільванським князівством і Шведським королівствомснення Молдавських походів
легітимізація влади Б. Хмельницького, започаткування власної династії
укладення воєнно-політичного союзу з Кримським ханством
пошук нових союзників після укладення Віленського московсько-польського перемир’я
листування з лорд-протектором Англії, Шотландії та Ірландії О. Кромвелем
спроба досягнення компромісу з Річчю Посполитою
підписання Зборівського договору
здійснення Молдавських походів
38
Установіть відповідність між подією, описаною в уривку з історичного джерела, та роком, коли вона відбувалася.
«…Бачу зле, бо віддав Хмельницький всіх нас у неволю московському цареві… Сам із військом козацьким присягнув і місто Київ силою під мечовим
1648 р.
«Наш підданий гетьман Богдан Хмельницький, майже поєднавши свої війська з угорцем Ракочієм, послав до Польської держави наказного гетьмана Антіна Ждановича, і Богуна, й інших начальників для спустошення…»
1649 р.
«Хмельницький, залишивши під Збарожем піше військо, з іншою частиною та з татарами вирушив на короля й непомітно підібрався до табору… На ранок знову розгорілася битва біля польського табору та біля Зборова…»
1651 р.
«…недалеко відійшовши від Корсуня, на цьому згаданому шляху військо було розгромлене, а їх милості пани гетьмани [Микола Потоцький, Мартин Калиновський] і багато старшин взяті в татарський полон…»
1654 р.
1657 р.
39
Установіть послідовність описаних нижче подій національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої середини XVII ст.
Через рік після перемоги під Берестечком повністю загинуло польське військо... Того ж року господарю Василю довелося влаштовувати весілля своєї дочки Розанди з Тимошем, сином козацького гетьмана Хмеля...»
«Стали поляки обозом та вишикували своє військо на рівнині коло Корсуня. Того ж ранку вдарив Хмельницький зі своїм і ординським військом на поляків. Ті, недовго втримуючи свій стрій, з великими втратами відступили...»
«То ми, великий государ, підданого нашого Богдана Хмельницького... і все наше Військо Запорозьке пожалували – веліли їм бути під нашою, царського величества, високою рукою, згідно з давнішими їх правами і привілеями...»
«Увесь народ, вийшовши з Києва, вся чернь вітала його. Академія вітала його промовами як спасителя народу від рабства польського, як Мойсея, вбачаючи в імені Богдан добрий знак і називаючи його Богом даний...»
40
На карті позначено територію Гетьманщини

Рефлексія від 9 учнів
Сподобався:
Так: 9
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 9
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 7
Так: 2